Inspirace

Podívaná jako v kině, ale u vás doma? Jak si vybudovat domácí kino

Od   | 

Nejlepší systémy domácího kina jsou důkazem toho, jak se doba změnila. Není to tak dávno, co byla myšlenka systému domácího kina skoro nemožná – brzdily ji malé rozměry televizních panelů, špatné rozlišení displeje a podprůměrná kvalita zvuku. V dnešní době však nebylo vytvoření systému domácího kina hodného filmů na velké obrazovce nikdy tak na dosah.

Proč? Za prvé, televizory jsou stále větší. Průměrný televizor, který se dnes prodává, bude mít úhlopříčku 55 palců, zatímco nejlepší 65palcové televizory jsou nejrychleji rostoucí částí trhu. Televizory s rozlišením 4K jsou také schopny zobrazit 8 milionů pixelů detailů – nebo dokonce 33 milionů pixelů u televizorů s rozlišením 8K, které nyní přicházejí na trh (i když zatím není k dispozici dostatek obsahu s rozlišením 8K, který by se na nich dal využít).

Rozvoj 3D zvukových kodeků a bezdrátových reproduktorů také znamená, že si můžete v pohodlí svého obývacího pokoje napodobit zvuk jako v kině, takže sledování filmů doma bude ještě více pohlcující než kdykoli předtím. Co je základem vybudování kvalitního domácího zábavního systému?

Systém domácího kina – gambling se součástkami!

Zásadní význam pro zážitek má samozřejmě dobrá televize nebo projektor a plátno. Skutečné kouzlo systémů domácího kina spočívá v kombinaci kvalitního obrazu, příjemného prostředí a zvuku. Hlavně zvuk je to, co musíte správně zvládnout, abyste si doma vytvořili skutečný systém domácího kina.

Jaké komponenty by mělo mít vaše domácí kino?

  • Chytrá televize nebo projektor a plátno
  • Reproduktory

Nyní se blíže podíváme na všechny jednotlivé části, které tvoří systém domácího kina a to, jak je společně použít pro maximální zážitek.

Chytré televize

Chytré televizory jsou na trhu již několik let, ale dnes jsou mnohem chytřejší, než se zdálo být možné v době jejich vzniku. S tím, jak streamovací služby změnily způsob, jakým sledujeme filmy a pořady, změnily se i televizory a přidaly funkce, jako jsou streamovací služby a hlasové ovládání. Ale přestože většinu dnešních televizorů lze označit za chytré, nejsou všechny stejné.

Některé televize podporují funkci procházení internetu, připojení vašich zařízení, jako jsou chytré telefony nebo třeba tablety. Na televizi tak můžete prohlížet fotky z vaší dovolené, které máte nahrané v e-mailu, nebo třeba dělat úkol s vaším dítětem.

Chytrá televize skutečně není pouze o slevování filmů a seriálů, ale poskytuje celé spektrum možností, jak trávit volný čas. Někteří lidé na ní rádi hrají online hry, někdo zase zkouší štěstí v casino minimální vklad 100 kč a někdo si pouští hudbu. Využití se meze nekladou, ale chytrá televize je bezpochyby základem pro vaše kvalitní domácí kino.

Věnujte pozornost místnosti

Některé systémy domácího kina mají velké reproduktory, jiné malé. Technicky vzato je větší lepší, pokud jde o kvalitu zvuku, ale některé značky nabízejí malé a střední reproduktory, které navzdory své velikosti mají naprosto skvělý zvuk.

Vzhledem k velikosti, designu a stylovým preferencím vaší místnosti si promyslete, jakou velikost reproduktorů chcete z hlediska dekorace, což bude také určovat výběr celého systému. Některé větší reproduktory jsou vážně atraktivní a můžete z nich udělat stylovou součást vašeho pokoje. Některé jsou naopak velmi nenápadné a některé jsou vyrobeny tak, aby se daly schovat do stěn a stropů.

Sloty všude kam se podíváte – Kolik reproduktorů zvolit?

Záleží na tom. Pokud jde o zvuk, více je vždy lepší a existují doslova desítky kombinací reproduktorů, které mohou vytvořit skutečný zvuk domácího kina. Tradiční domácí kino zahrnuje 5 reproduktorů: středový reproduktor, levý a pravý reproduktor, dva zadní levé a pravé reproduktory a samozřejmě subwoofer. Typická sestava vypadá následovně:

Středový reproduktor, z něhož vychází většina dialogů, by měl být umístěn těsně pod televizorem. Levý reproduktor je vlevo a pravý vpravo. Dva zadní reproduktory se umísťují nebo instalují v zadní části místnosti, za diváky. Obvykle jsou levý a pravý přední reproduktor větší než levý a pravý zadní reproduktor.

Uvažujte o domácím kinu na míru

Představte si reproduktory ukryté za zvukotěsnými stěnami, útulné sedačky uspořádané ve stylu kina, černé stropy a atmosférické prvky multiplexu a samozřejmě zvuk, který na vás doléhá odevšad – někdy dokonce i ze samotného sedadla. Dokonce i skutečný stroj na popcorn.

Domácí kino navržené a nainstalované na míru je to, co si můžete dopřát i pro svůj dům. Samozřejmě nemusíte ze svého obýváku udělat kompletní kino sál, ale je možné najmout si odborníky, kteří vám pomohou s instalací i výběrem prvků pro vaše domácí kino. Výběr jednotlivých prvků a jejich zapojení nemusí být nic jednoduchého a to obzvláště pokud se rozhodujete pro méně nápadné umístění reproduktorů. Nebojte se tedy oslovit odborníky.

Kino z pohodlí domova

Hlavním účelem instalace domácího kina je kvalitní zábava. Užijte si tedy proces výběru jednotlivých prvků a nebojte se je vyzkoušet při sledování vašeho oblíbeného filmu. Dopřejte si výjimečné filmové zážitky u vás doma a vyhněte se frontám v kinech! S domácím kinem se budete bavit bez omezení a kdykoli budete chtít.


You must be logged in to post a comment Login