Obývací pokoje

Plánujete vymalovat malý obývací pokoj? Dejte pozor, jaké barvy zvolíte

Od   | 

Pokud máte malý obývací pokoj a chystáte se jej vymalovat, měli byste dobře zvážit, jaké barvy na stěnách použijete. Ačkoliv se vám některé barvy možná líbí, malý obývací pokoj díky nim může působit trochu stísněně a přijít o příjemnou, odpočinkovou atmosféru. Abyste se však takových chyb vyvarovali, přichystali jsme pro vás tento článek.

Hrát si s barvami nemusíte pouze na stěnách. Skvěle k tomu poslouží též zbylé vybavení a doplňky. Zdroj: Unsplash

Jaké barvy pro svůj obývací pokoj zvolíte, by mělo vždy vycházet především ze skutečnosti, jaké barvy máte rádi. Až si ale nějakého barevného favorita vyberete, myslete také na to, že vás taková barva bude obklopovat každý den, a také to, zda je vhodnou volbou pro to nejdůležitější, tedy odpočinek. Rozhodně nelze říct, že existují dobré a špatné barvy. Každá z nich působí na každého odlišně. Lze však říct, jaké mají jednotlivé barvy vlastnosti a jak mohou prostor ovlivnit.

Tmavé, nebo světlé barvy?

Tmavé barvy pohlcují světlo, takže je přirozené, že se jim v malém obývacím pokoji lidé pokoušejí spíše vyhnout. Rozhodně můžeme říct, že světlejší barvy prostor opticky zvětší a prozáří ho víc než ty tmavé. To ale rozhodně neznamená, že jsou tmavé tóny vždy špatnou volbou. Rozhodování by totiž měla ovlivnit nejen velikost pokoje, ale také další faktor, kterým je světlo.

Tmavá barva může občas malému pokoji velice slušet. A to obzvláště tehdy, když se prostoru dostává dostatku přirozeného světla. Přemýšlejte proto o pokoji komplexněji a uvědomte si, jaká je barva podlahy a nábytku. Pak už jde jen o to najít ten správný balanc. Pamatujte, že barvu nemusíte nutně použít na všech stěnách. Pro začátek klidně zvolte jen jednu a vyhrajte si se sladěním textilií a doplňků. Jestli máte z barev i přesto strach, klidně se vydejte cestou těch světlých. Těmi v malém obývacím pokoji nikdy nic nepokazíte.

I tmavá výmalba může vypadat skvěle, pokud do obývacího pokoje dopadá dostatek světla. Zdroj: Unsplash

Vyhněte se zářivé bílé barvě

Máte malý obývák, přetáčíte vzorník barev a nakonec ustoupíte od zbytečných experimentů a sáhnete po klasické bílé? Jistě, čistá a zářivá bílá je skvělá. Občas ale může působit trochu sterilně. Mít bílý obývací pokoj otevírá dveře nekonečným možnostem kombinování nábytku a doplňků, nicméně vždy raději sáhněte po bílé barvě s nějakým krémovým podtónem.

Vyhněte se bílé barvě. Zdroj: Decoland

Nepřehánějte to s kontrasty

Milujete námořnickou modř a sytě oranžovou barvu? Při výběru oblečení na večírek může možná tato barevná kombinace vypadat skvostně, nicméně v malém obývacím pokoji už to tak slavné nebude. Ten totiž možná snese nějakou výraznější barvu, nicméně už nemusí ustát přílišné kontrasty. Ty vás budou v malém prostoru rušit a obývací pokoj nebude působit větší, ale pouze roztříštěnější.7

Kontrasty by měly být jen decentní, například v podobě doplňků.
Zdroj: Gert Snel

Opatrně s pastelovými barvami

Pastelové barvy jsou aktuálně v kurzu a vypadají senzačně. Nikdy by ale neměly utvářet místnost samy o sobě. Nechte dominovat béžovou, bílou, šedivou barvu nebo zemitější odstíny a pak teprve do místnosti vpusťte ty pastelové. Pokud je totiž použijete na zdi i zbylém vybavení, může obývák atmosférou trochu připomínat dětský pokoj.

Jestli zvolíte pastelové barvy, roztříštěte jejich přílišnou jemnost robustním nábytkem a doplňky. Zdroj: Unsplash

Fialovou přenechte raději doplňkům

Tmavě fialová barva je velmi výrazná. Je totiž kombinací dvou jiných velmi výrazných barev, a to modré a červené. Jejich kombinace na malém prostoru je pak příliš intenzivní, možná až rušivá. Proto se vyhněte jejímu nanesení na stěny a vpusťte ji do prostoru prostřednictvím doplňků, díky čemuž si ji budete moci užívat plnými doušky, a přesto pokoj nebude působit stísněně.

Buďte obezřetní s neonovými barvami

Obývací pokoj slouží k celé řadě aktivit. Barvy na stěnách by ale měly být ideálním stimulem při té nejdůležitější aktivitě ze všech, tedy odpočinku. Pokud je vaší ideální představou odpočinku cirkusový stan, pak se nebojte sáhnout po výrazných neonových barvách! Pokud ale raději relaxujete v klidném prostředí, sáhněte po klidnějších tónech a odstínech. Neonové barvy totiž nejenže v malém prostoru působí příliš agresivně, ale současně je téměř nemožné je lehce uzemnit jemnějšími doplňky.

Nebojte se tmavých odstínů, dají vyniknout nábytku. Zdroj: Primalex

Barvy, které malému obývacímu pokoji sluší

Jak jsme si již řekli, zdem malého obývacího pokoje může slušet spousta barev. Záleží totiž také na tom, jakou barvu má podlaha či nábytek a zda místnost bojuje s nedostatkem světla nebo naopak ne. Pokud se vám ale vše podaří vyvážit, pak se můžete inspirovat psychologií barev. Ve správné míře tak může v obývacím pokoji vždy působit skvěle:

  • zelená
  • modrá
  • žlutá
  • hnědá
  • šedá
  • černá 

Stejně tak sem zapadnou:

  • krémové,
  • pastelové
  • nebo zemité tóny

Naopak je lepší se vyhnout oranžové nebo červené barvě. A to ne z toho důvodu, že by měly prostor zmenšit. Ale proto, že se jedná o živé a energické barvy, které nám nedovolují se uvolnit a relaxovat.

K barevné stěně kombinujte nábytek. Zdroj: Primalex

 

Fotogalerie:

Zdroj info: Dům barev, Primalex, Balakryl, Kapitoly o bydlení

 


You must be logged in to post a comment Login