Zahrada

Pěstování půvabné levandule: Jde to na zahradě, terase i doma

Od   | 

Levandule je keřovitá, silně vonící, vytrvalá bylina s bohatými květními klasy, které se tyčí nad šedými až zelenými listy. Je to nejen krásná zahradní rostlina, ale má také kulinářskou a léčivou hodnotu. V zahradě lze levanduli ostříhat tak, aby vytvořila nízký živý plot nebo aromatický okraj podél cesty. Ve skalce může být použito jen několik rostlin a získáte kýžený efekt. Levandule není náročná na půdu. Svou přítomností láká motýly a do zahrady přitahuje i opylovače. Zde je návod, jak ji zasadit, pěstovat a sklízet.

Levandule je častou chloubou zahrad. Zdroj: Pixabay

Levanduli se daří ve většině půdních kvalit, od chudých až po středně úrodné. Levandule klade na půdu pouze jeden požadavek – musí dobře odvodňovat. Stojatá voda a vlhké oblasti mohou podporovat hnilobu kořenů. Zhutněnou nebo jílovitou půdu upravte kompostem nebo odleželým hnojem, abyste zlepšili její odvodnění. Levanduli není snadné vypěstovat ze semen. Doporučujeme zakoupit malé sazenice ze zahradní školky. Klíčení semen může trvat až tři měsíce a semenáče bude nutné přezimovat uvnitř.

Levanduli zasaďte 60 až 90 cm od sebe. Rostliny obvykle dosahují výšky mezi 30 až 90 cm. Ke svým levandulovým chloubám nezapomeňte přidat mulč, abyste udrželi plevel na minimu. Uchovávejte mulč mimo korunu levandule, abyste zabránili nadměrné vlhkosti a hnilobě kořenů. Obzvláště dobře funguje kamenný nebo hrachový štěrk.

Jak živit okoukané polštářky, záclony a závěsy?

 

Jak pečovat o levanduli

Zalévejte jednou až dvakrát týdně po výsadbě, dokud se rostliny řádně neuchytí v zemi. Rostliny s již vyvinutým kořenovým systémem zalévejte každé dva až tři týdny, dokud se nevytvoří poupata. Poté jednou nebo dvakrát týdně až do sklizně. Mějte na paměti, že žluté listy jsou často známkou přemokření. Schůdnou možností pro chladné oblasti je pěstovat levanduli v květináči, v létě ji nechat letnit na zahradě a v zimě schovat dovnitř. Doma umístěte květináč do okna orientovaného na jih s co největším množstvím světla. Zalévejte střídmě, protože rostlina nebude v tuto dobu ve vegetačním období.

Levandule vykouzlí kýžený efekt i v květináči.

Prořezávání levandule

I když se levandule pravidelně stříhají pouhým sklizením květů, doporučuje se občasný řez, aby vaše rostlina zůstala dobře tvarovaná. Řezem také podpoříte nový růst. Vyšší odrůdy levandule lze zkrátit přibližně o jednu třetinu jejich výšky, zatímco odrůdy nižšího vzrůstu lze buď seříznout o několik centimetrů, nebo zcela zkrátit na nový růst. Nestříhejte rostliny, dokud neuvidíte nový zelený výhon u její základny. Pokud rostliny narušíte příliš brzy v sezóně, je nepravděpodobné, že se u nich vyvine nový růst.

 

Která chladnička je trendy?

 

Sklizeň levandule

Hlavním důvodem, proč je levandule tak ceněná, je to, že její květy si po vysušení uchovávají aromatickou vůni. Pro nejlepší výsledky sušení sklízejte květy, jakmile se poupata začnou otevírat. Zavěste je v malých svazcích stonky nahoru na teplé místo s dobrou cirkulací vzduchu, dokud neuschnou. Kromě toho, že jsou květy levandule krásné a aromatické, jsou také jedlé. Mohou být použity v salátech, přidávat do polévek a dušených pokrmů, používat jako koření, zapékat do sušenek a vařit jako čaj. Používejte ji střídmě, její chuť je velmi výrazná.

Už jste vyzkoušeli levandulovou limonádu?
Zdroj: Pixabay

Zdroj info: Naše zahrada, Trvalky v zahradě, Rady pro začínajícího zahrádkáře

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login