Inspirace

Originální domácí galerie: Jak stylově zorganizovat obrazy na stěně?

Od   | 

Vytvořit si na stěně malou osobní galerii je vždy dobrý nápad. Vytvoříte si tak totiž jedinečnou dekoraci, která prostoru dodá originalitu, nápad a hravost. Způsobů, jak takovou výstavku umění nebo fotografií vytvořit, je mnoho. My si dnes ukážeme, co vše je třeba vzít v úvahu a jak celé dílo pojmout co nejlépe.

Nebojte se kontrastní kombinace. Zdroj: Canstockphoto

Najděte to, co máte rádi

Máte rádi filmové plakáty? Fascinují vás záběry přírody? Nebo dáváte přednost rodinným fotografiím? Ať už jsou vaše preference jakékoliv, na prázdných stěnách si každá vášeň najde své místo. Zdi bývají dost často prázdné a nevyužité. A to prostoru na pocitu osobitosti rozhodně nepřidá. Pokud nevíte, jak je vyzdobit, fotografie nebo obrazy budou vždy vypadat skvěle. Můžete si vybrat již vytvořenou kolekci dekoračních obrázků, vytisknout fotografie oblíbených životních okamžiků, investovat do umění nebo jít cestou plakátů. Fantazii se meze nekladou a vždy je dobré prostřednictvím obrázků do prostoru přinést něco, co máte skutečně rádi.

 

Doporučuje se, aby obraz visel na jednobarevné stěně a jeho rám by měl být kontrastní. V opačném případně totiž nevynikne.

 

Najděte vhodné místo pro galerii

Nadchla vás představa malé osobní galerie? Pak je třeba najít ideální místo pro její realizaci. Pokud přemýšlíte, které místo je nejlepší, jistě vás potěší, že se hodí všude. Skvěle oživí nudnou předsíň, všední schodiště promění v originální místo, ale také prozáří ložnici nebo zcela promění obývací pokoj. Volba je tedy čistě na vás. Navíc nikdy nemusíte zůstat pouze u jedné místnosti.

Barevnost obrazů by měla ladit s celkovým zařízením. Zdroj: Canstockphoto

Podívejte se na prostor s odstupem

Vybrat si námět nebo místnost je ale ta snadnější část. Nyní nastává okamžik na zhodnocení celkového dojmu. Musíte totiž zjistit, jestli se motiv obrázků nebude rušit s celkovým laděním pokoje a zda obrazy svými barvami a stylem do dané místnosti zapadnou. Zkrátka a dobře platí, že pokud je místnost pestrá, je lepší se dát v případě dekorací cestou jednoduchosti a naopak.

 

Velký obraz vyžaduje pohled z odstupu, proto může být umístěn o něco výš, než je obecně doporučovaná výška spodní třetiny ve výši očí. 

 

Pořiďte si rámy a rámečky

Plakáty nebo fotky bez rámů patří do dětských pokojů nebo na studentskou kolej. Proto nikdy nezačínejte s jejich instalací, dokud si neopatříte rámy. Ty mohou být i barevně odlišné. Důležité ale je, aby byly sjednoceny aspoň materiálově nebo stylově. Rámy si můžete nechat zhotovit na zakázku. Pokud ale zvolíte nějaký z běžných formátů fotek nebo obrazů, pak jistě najdete i široký výběr již zhotovených rámečků. Rámy, stejně jako jejich obsah, by vždy měly korespondovat s interiérem a jeho stylem.

Pokud si nejste jisti s umístěním, nespěchejte a obraz opřete o zeď. I to je samo o sobě pěkné. Zdroj: Canstockphoto

Vše si pořádně rozplánujte

Obrazy už jsou připravené v rámech a stěny místnosti čekají jen na ten závěrečný krok – zavěšení obrazů. Jenže jak na to? Vymyslet jejich rozložení je totiž tím nejsložitějším úkolem. Pokud v hlavě nemáte jasnou představu, nahlédněte do jiných interiéru a podívejte se na nápady, jak se s celou věcí poprat. Obrazy mohou viset v řadě nebo naopak různě vysoko. Mohou utvářet geometrický tvar nebo naopak odmítat jakoukoliv rovnoměrnost. Vždy by ale vše mělo působit uceleně. Ale zase ne příliš – nikdy proto obrázky nedávejte příliš blízko k sobě. Vhodné je mezi jednotlivými rámečky vynechat alespoň 1 cm prostoru.

Pár pravidel, které se vyplatí nepodcenit

  1. Velkému obrazu sluší samota.
  2. Věšíte-li jeden obraz, pak by jeho střed měl být ve výšce očí.
  3. Při koupi přemýšlejte, kam obraz pověsíte. Malý obraz na velké stěně nevynikne.
  4. Víc menších obrazů raději seskupte. Vytvoříte jimi koláž.
  5. Vysoký strop opticky sníží obrazy na šířku.
  6. Obrazy na výšku naopak opticky prostor zvýší.

Velký obraz potřebuje odstup a dostatek místa. Zdroj: Canstockphoto

Začněte nanečisto

Pokud už vám v hlavě dozrál nějaký nápad a nevíte, jestli rozvržení bude na stěně vypadat stejně skvěle, jako vypadá ve vaší hlavě, pak je třeba si vše zkusit nanečisto, a to nejlépe na podlaze. Jakmile obrázky rozložíte podle představ, vytvořte si jejich makety. Nezáleží na tom, jestli z papíru nebo kartonu, jde především o to, ať se rozměrem podobají. Pak je stačí dostat na stěnu a tužkou si zaznačit místo, kam následně natlučete hřebíky.

Užijte si velkolepé finále

Jestliže je stěna čistá, suchá a připravená, můžete obrazy pověsit. Jestliže věšíte obrazy, které jsou pod sklem, nezapomeňte také zohlednit skutečnost, jak do místnosti dopadají sluneční paprsky a zda nebudou obrazy zbytečně oslňovat. Pokud jste všechny tyto věci zvážili, pak není na co čekat a už za pár minut můžete interiér proměnit ve velmi originální místo, které všem návštěvám prozradí, kdo ho obývá. Určitý punc originality domácnost odliší od všech ostatních.

Nebojte se asymetrického zavěšení. Zdroj: Canstockphoto

Stěny jsou dost často nevyužívané a zejí prázdnotou. Přitom existuje celá řada věcí, které máte rádi a které mohou opuštěný prostor zdobit. Obrazy a fotografie vtiskují prostoru něco z majitele a mohou se stát inspirací, zdrojem zájmu i příjemnou stimulací pro všechny, kteří do prostoru vstoupí. Vytvořit si vlastní galerii je navíc opravdu snadné.

Zdroj: Kapitoly o bydlení; A bydlíme; Dekorace, jako součást domova


You must be logged in to post a comment Login