Inspirace

Obarvěte si kraslice snadnou a přírodní cestou bez chemie: Využijte zbytky jídla nebo koření

Od   | 

Barvení vajec je nepostradatelnou součástí oslav Velikonoc. Můžeme se setkat s celou řadou způsobů a metod jejich barvení. Přemýšleli jste nad přírodním barvením, které je šetrné k přírodě a nezávadné pro zdraví? Vytváření přírodně barvených vajec není obtížné a postupy jsou skvělým způsobem, jak spotřebovat zbytky jídla nebo koření. Vytvořte si přirozené kraslice, které poté můžete bez obav i zkonzumovat.

Přírodní barviva umí udělat velkou parádu. Zdroj: Pexels

Modrá barva

Nejsnadnější cesta k dosáhnutí modré barvy je prostřednictvím červeného zelí. Vejce namočená v nálevu z červeného zelí po dobu 4 hodin získají modrou barvu v odstínu aqua. Pokud dáváte přednost syté modré barvě v odstínu oceánu, nechte je naložená po dobu 10 hodin. Světlou a pastelově modrou barvu získáte, když do nálevu přidáte 2 čajové lžičky octa. Magická modrošedá barva má také své příznivce. Modrošedou barvu vykouzlíte z nálevu z černých fazolí nebo mražených borůvek s namáčením po dobu 10 hodin.

Žlutá barva

Možností, jak dosáhnout různých odstínů žluté barvy, je hned několik. Nálev z nakrájené mrkve vytvoří sytě žlutou barvu. V případě, že dáváte přednost hořčicově žluté, pak připravte směs z kurkumy. U obou variant je potřeba vejce namáčet po dobu 8–10 hodin. Paletu žlutých odstínů můžete doplnit o pastelově žlutou barvu, kterou získáte přidáním 2 lžiček octa do kurkumového nálevu.

S kurkumou docílíte různé odstíny žluté. Zdroj: Pixabay

Růžová barva

Světle růžové barvy dosáhnete pomocí brusinkového nálevu s 2 lžičky octu. Pro docílení tmavě růžové barvy přidejte do brusinkového nálevu s octem řepnou šťávu a vejce v této směsi louhujte 10 hodin.

 

Zkusíte třpytky?

 

Zelená barva

Lze se setkat s doporučením, že na zelenou barvu postačí nálev ze špenátu, nicméně zpravidla nedosáhnete hezké zelené barvy. Zkuste smíchat nálev na žlutou a modrou barvu, viz výše, a vytvořte si tak svůj požadovaný odstín zelené barvy.

Zkuste barvit vejce společně se svými dětmi. Je to zábava! Zdroj: Pexels

Stejný postup, rozdílné suroviny

Pro přírodní barvení vajec lze použít jednotný postup a pouze měnit barvicí surovinu. Chcete-li vytvořit barvicí lázeň, zkombinujte jednu přírodní barvivovou přísadu s jedním a půl litrem vody v hrnci. Přiveďte k varu při vysokém stupni. Jakmile se voda přivede k varu, snižte teplotu a vařte asi 30 minut. Odstraňte hrnec z plotny a nechte směs vychladnout, než tekutinu scedíte do velké skleněné nádoby nebo misky. Vyhněte se používání kameniny, protože barvivo ji může zabarvit. Po vychladnutí barvicí směsi vmíchejte ocet. Vejce zcela ponořte do barvy. Na základě doby, po kterou je necháte ponořené, získáte různě syté barvy. V případě, že chcete dosáhnout jemných pastelových barev, louhujte je po dobu 4–5 hodin. Jestliže dáváte přednost sytým odstínům, pak musíte nechat vejce naložené po dobu 10 hodin.

Zdroj: Pixabay

K vyndání vajec z barviva je nejlepší použít děrovanou naběračku. Je potřeba nechat vejce důkladně zaschnout. Jestliže s nimi budete manipulovat, aniž by byly zcela zaschlá, barvivo se může setřít nebo vytvořit pruhovanou mozaiku. Pruhovanou mozaiku lze samozřejmě vytvořit cíleně pro oživení kraslic. Prázdná krabice od vajec poslouží jako praktický držák při sušení.

 

Jak zvýraznit polštářky, záclony, závěsy či římské rolety?

 

 


You must be logged in to post a comment Login