Inspirace

Nepodceňte přípravu stěn před malováním. Výsledný efekt bude mnohonásobně působivější

Od   | 

Plánujete malování před příchodem zimy? Než vezmete do ruky štětec, musíte vynaložit určité úsilí na přípravu stěn, abyste dosáhli požadovaného vzhledu. Každý, kdo říká, že stěny nepotřebují mnoho přípravy, se zjevně nezajímá o povrchovou úpravu stěn. Dobře připravená stěna zajistí, že barva lépe přilne a povrchy budou vypadat rovnoměrně a hladce. Tyto tipy a triky zajistí dokonalé výsledky, kdo by o ně nestál?

Před malováním nezapomeňte zakrýt papírovou páskou lišty. Zdroj: Primalex

Chraňte sebe i své okolí

Než začnete, ujistěte se, že jsou na podlaze položeny ochranné fólie a lišty jsou přelepené papírovou malířskou páskou. Přesuňte nábytek do středu místnosti, nebo ho vystěhujte, a přikryjte ho ochrannými plachtami. Shromážděte všechny potřebné nástroje a vybavení, abyste měli vše po ruce. Tuto fázi přípravy oceníte především při závěrečném úklidu.

Kam pro obklady a dlažby?

 

Čistota je základem úspěchu

Odstraněním všech nečistot a prachu dosáhnete profesionálnějšího výsledku malování. Barva by správně nepřilnula, pokud by byly stěny špinavé. V závislosti na situaci můžete stěny buď jednoduše oprášit, vyčistit odmašťovačem nebo otřít mokrým hadrem a mýdlovou vodou. Pokud jsou však zvláště poškrábané nebo znečištěné, je třeba stěny vyčistit před malováním pomocí roztoku z cukrového mýdla. To je zvláště účinné při práci se stěnami, které byly měsíce vystaveny prachu při renovaci.

Jestliže je přítomna plíseň, aplikujte na postižené místo roztok proti plísním. Nejdůležitější částí procesu čištění je skutečnost, že necháte vše důkladně zaschnout. Aplikace základního nátěru nebo barvy na stěny, které jsou stále vlhké, může způsobit řadu problémů.

Cukrové mýdlo je chemický čistič, který se obvykle používá k mytí stěn před malováním. Zdroj: Canstockphoto

Sebemenší detail tvoří celek

Avšak malování interiéru znamená mnohem víc než jen vyčistit pár zdí a vybrat si elegantní barvu. Abyste dosáhli očekávaných výsledků, musíte před základním nátěrem stěn najít všechny nedostatky. Uvolněný starý nátěr, praskliny kolem okenních a dveřních rámů, to jsou některé z nejčastějších problémů, které můžete pozorovat při kontrole zdí. Stejně tak je dobré vyplnit mezery kolem oken a dveří pružným tmelem.

Trendy jsou malované geometrické obrazce. K jejich vytýčení použijte provázek. Zdroj: Primalex

Začněte odstraněním všech hřebíků, háčků, šroubů a dalších doplňků. Pokud máte na stěnách lepicí pásku nebo jiný lepicí tmel, použijte k odstranění škrabku. Škrabka je skvělým pomocníkem i při odstranění starého nátěru. Povrch vašich stěn musí být zcela hladký bez hrudek a hrbolků. Odšroubujte kryty elektrických zásuvek a vypínačů světel. V případech, kdy to nelze provést, jednoduše překryjte zbývající vypínače malířskou páskou.

 

Tip: Pokud jste odšroubovali kryty, přilepte šrouby k nim, abyste po dokončení zvelebování domova nestrávili hodiny hledáním.

 

Starý nátěr je třeba odstranit, jinak může natropit velkou neplechu. Zdroj: Pixabay

Dále vyplňte díry a praskliny. Před vyplněním prohlubní pečlivě vyčistěte všechny mezery. Ujistěte se, že pro tuto práci používáte kvalitní tmel nebo sádru, a před dalším plněním nebo broušením jej nechte důkladně zaschnout. Po zaschnutí je třeba s těmito vyplněnými plochami zacházet jinak než se zbytkem povrchu stěny. Plochy, které jste vyplnili, sají barvu opravdu dobře a možná bude potřeba je rychle přetřít štětcem s trochou vrchního nátěru, než nanesete vrstvu barvy na celou zeď.

Nezapomeňte na podkladový nátěr

Použijte penetraci, abyste ze své barvy získali maximum, zvláště pokud jsou vaše stěny porézní nebo mají povrchové skvrny, které je třeba zakrýt. Penetrace se používá především na zpevnění různorodých podkladů a sjednocení savosti. Podkladové nátěry zamaskují nedokonalosti, vytvoří hladký povrch, na který se vaše barva zafixuje, a zajistí jednotný vzhled bez ohledu na to, co natíráte.

Přípravné práce jsou zásadním předpokladem pro kvalitní výsledek. Zdroj: Primalex

Zdroj: Ideal Home, Dům barev, Kapitoly o bydlení

 

Polohovací polohy zvýší vaši relaxaci

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login