Zahrada

Nenechte si pokazit sezónu nežádoucím hmyzem: 3 repelentní rostliny, které nesmí chybět na zahradě

Od   | 

Nepříliš oblíbenou součástí teplejších dnů je návrat i některého nechtěného hmyzu, a to především komárů a jiných škůdců. Pro ochranu vašich výpěstků obklopte zahradu repelentními rostlinami, které nežádoucí hmyz odpuzují. Přečtěte si o třech rostlinách, které vám pomůžou zvládnout populaci hmyzu na zahradě. Jako bonus můžete většinu z nich použít k výrobě vlastního přírodního repelentu.

V boji proti mravencům vám mohou pomoci bylinky. Například máta. Zdroj: Pexels

Jak rostliny odpuzují hmyz?

Některé rostliny mají schopnost odpuzovat hmyz především prostřednictvím své vůně. Obsahují esenciální oleje, které nežádoucí škůdce odpuzují. Vysoké teploty mohou způsobit, že se esenciální oleje stanou těkavými, odpaří se a změní se na páru.

 

Venkovní látky, kterým nevadí déšť ani slunce

 

Citrónová tráva

Citrónová tráva je okrasnou rostlinou, která může během jedné sezóny vyrůst až do výšky 1 metru. Studie ukázaly, že tato rostlina má 100% repelentní účinek proti komárům přenášející malárii, a je vysoce účinná i proti ostatním druhům. Citrónová tráva je oblíbenou přísadou pro přírodní repelenty a terasové svíčky. Většina produktů s voňatkou citrónovou se vyrábí z vonného oleje, který rostlina vylučuje. Dobře se jí daří v květináči nebo v zemi na nepřímém slunečním světle a dobře odvodněném stanovišti.

Citronová tráva krásně voní, snadno se pěstuje a funguje jako odpuzovač hmyzu. Zdroj: Pixabay

Levandule

Mnoho lidí obecně přitahuje vůně levandule, ale komáry, mouchy a další nežádoucí hmyz nikoli. Levandulové esenciální oleje mají 81% repelentní účinek proti komárům. Umístěte proto kolem domu levandule, abyste zabránili vniknutí nežádoucího hmyzu. Zasaďte ji na slunečné místo zahrady nebo poblíž vchodu, abyste tyto oblasti udrželi bez škůdců. Olej extrahovaný z květů můžete použít i jako přírodní repelent. Pokud pěstujete vonnou rostlinu na pozemku, může také přilákat užitečné opylovače, aby vytvořili hojnost fialových květů. Levandule by měla být zasazena přibližně metr od sebe, aby měla prostor pro růst. Daří se ji na přímém slunci. Rostliny zalévejte střídmě.

Květy levandule můžete následně usušit a použít jako výzdobu, nebo je dejte do látkového sáčku, který zavěste do šatny. Levandule totiž odpuzuje také šatní moly.  Zdroj: Pixabay

Máta

Máta je další vonná bylina, která má vlastnosti v boji proti škůdcům. Mentol, aktivní složka pro boj s hmyzem, má biocidní vlastnosti, které pomáhají odpuzovat a regulovat roztoče, komáry a další škůdce. Roste jako plevel a je to perfektní rostlina pro začátečníky. Ovšem pokud nechcete, aby se na zahradě agresivně rozšířila, pěstujte ji ve vlastním květináči. Jakmile se máta usadí na zahradě, může být obtížné ji odstranit. Mimo jiné můžete lístky máty použít na různé pokrmy. Aromatické vlastnosti máty jsou přítomny také ve stoncích a květech. S trochou práce lze rostlinné oleje extrahovat a kombinovat s jablečným octem a vodkou, a vytvořit tak repelent proti komárům. Nádoby s mátou strategicky umístěné na zahradě, nebo na terase, pomůžou udržet okolní rostliny bez hmyzu.

Máta je nejvíce využívanou bylinkou v domácnosti. Zdroj: Pixabay

 

Kam pro zahradní svítidla?

 

 


You must be logged in to post a comment Login