Inspirace

Nenápadná, uklidňující a tajemná. Barva taupe vzbuzuje vášnivé debaty. Jaká vlastně je?

Od   | 

Aktuální trendy dávají zelenou všemu přírodnímu, uklidňujícímu a nenápadnému. Není divu, že se taupe dostává do popředí, protože přesně tyto požadavky splňuje. Víte ale, o jaký odstín se jedná? Je to béžová nebo šedá? Dalo by se říct, že „něco mezi“.

Taupé je něco mezi hnědou a šedou barvou. Výborně se k ní hodí tyto odstíny. Zdroj: Pinterest

Původní barvou, podle Wikipedie, byla tmavě šedá, jenž měla připomínat barvu krtka, odsud i název taupe, protože to ve francouzštině znamená krtek. Postupně se paleta rozšířila, protože nikdo nechce jen jeden odstín, a i designéři rozšiřují barevné spektrum podle toho, jaké jsou požadavky lidí. Proto dnes pracují také s tóny fialové nebo růžové. Každopádně se taupe styl vyznačuje barvami od šedé přes zmíněné tóny fialové až po tmavě hnědou.

Málokdo by se odvážil tuto barvu použít na kuchyni. Sami se můžete přesvědčit, že výsledek působí velmi elegantně. Zdroj: Pinterest

Moderní a zároveň uklidňující interiér

V interiérech se více používá světlejší verze taupe barvy. Ovšem záleží samozřejmě na každém, k jaké barevné škále se spíše přikloní. Béžový odstín působí teplým a uklidňujícím dojem, takže se hodí ve chvíli, kdy chcete mít doma útulnou a uvolněnou atmosféru. Chladnější šedý odstín skvěle ladí se solitérovým nábytkem nebo doplňky, které mají vyniknout a jsou více barevně výraznější. Chybu rozhodně neuděláte s klasickou bílou, dokáže vytvořit harmonický interiér a patří k těm nejoblíbenějším.

Taupe má několik odstínů. Zdroj: Pinterest

Nebojte se experimentovat s doplňky

Pokud by se vám zdálo, že taupe barvy jsou trochu sterilní a neosobní, můžete oživit domov pomocí doplňků v sytých barevných tónech oranžovo-červené, zářivě zelené, čokoládové či fialové. Použijte je na polštáře, svícny, závěsy a různé mističky, tácky apod. Na zajímavosti místnosti dodají velké bílé vázy nebo bronzové a chromové sošky.

Nebojte se využívat kontrastů materiálů. Dejte dohromady věci s hladkým i drsným povrchem, lesk a mat, průsvitné a neprůhledné.

Co se hodí k taupe stylu?

Nic nezkazíte s čistou bílou výmalbou, dřevem a použitím různých textilií. Taupe styl vypadá dobře v kombinaci se sádrovými povrchy, černě mořeným dřevem na podlahách nebo nábytku. Efekt dodá čiré sklo nebo sklo v odstínech zelené, červené a fialové. Celý vzhled doplňte stříbrnými a niklovými dekoracemi, kamennými materiály v šedých nebo moka tónech. Oku lahodí třeba břidlice a šedá na vápence. Taupe styl nekombinujte s máslově žlutými tóny, zlatavými odstíny dřeva (např. dub), pískově zbarvenými kameny na zdi či podlaze nebo tmavě krémovou keramikou, které mají byť i jen náznak žlutá. Žlutá se zkrátka nehodí.

K taupe se báječně hodí černá. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login