Rady a tipy

Myslete při úklidu i na životní prostředí: Čisticí schopnosti jedlé sody a octa mohou překvapit

Od   | 

Stále více lidí vyřazuje chemikálie z každodenního úklidu a místo toho se obrací na přírodní produkty, především jedlou sodu a ocet. Tyto látky mají schopnost odstranit špínu, dezinfikovat povrchy a zanechávají povrchy lesklé a čisté. Víte, jak tyto látky efektivně využívat při úklidu?

Skoro se tomu nechce věřit. Spojením dvou zdánlivě mírných látek dosáhnete funkčního čisticího prostředku, který je nezávadný k životnímu prostředí. Tajemství spočívá v tom, že je třeba je smíchat v určitém poměru, aby se látky vzájemně nezneutralizovaly.

Proč jsou tedy tyto předměty pro domácnost tak účinnými čisticími prostředky? Odpověď je docela zcela jednoduchá – jedlá soda a ocet leží na opačných koncích stupnice pH. Stupnice pH je mírou toho, jak kyselá nebo zásaditá je látka na stupnici od 1 (velmi kyselá) do 14 (velmi zásaditá). Čistá voda má pH 7. Jedlá soda má pH 9, zatímco ocet má pH 2. Sloučení octa a jedlé sody dohromady vytvoří šumivou chemickou reakci, která rozpouští skvrny a uvolňuje nahromaděnou špínu. Čisticí kouzlo tkví právě v oné chemické šumivé reakce. Po vyprchání reakce zůstane v podstatě jen slaná voda.

Postačí vám pouze pár surovin. Zdroj: Canstockphoto

Univerzální čisticí prostředek

V případě, že chcete provést běžný úklid – setřít prach a vydezinfikovat povrchy – můžete si smíchat univerzální čisticí prostředek. Do láhve s rozprašovačem nasypte ½ šálku jedlé sody, přilejte 1 šálek octa a 2 lžíce tekutého mýdla. Důkladně rozmíchejte, aby v láhvi nezůstaly žádné hrudky. Po čisticích prostředcích se zpravidla vyžaduje příjemná vůně. V případě vámi vyrobeného prostředku si svou oblíbenou vůni můžete přidat dle libosti. Zvolte esenciální olej dle vašich preferencí a smíchejte 10-15 kapek ve směsi. Před použitím vždy dobře protřepejte.

Úklidu by se měli zúčastnit všichni, i ti nejmenší. Zdroj: Pexels

Vyčištění dřezu včetně jeho odtoku

Uvolněte odtok pomocí jedlé sody a octa. Vsypte do odtoku ½ šálku jedlé sody a přilejte 1 šálek octa. Vždy dodržujte poměr jeden díl jedlé sody ke dvěma dílům octa. Směs bude šumět a bublat, což můžete využít pro zapojení dětí do úklidu. Chemická reakce pro ně bude skvělé zpestření. Jakmile reakce odezní, propláchněte odtok horkou vodou po dobu pěti minut a poté pusťte studenou vodu. Využijte příležitosti, dokud je povrch vlhký, a nasypte do dřezu jedlou sodu. Dřez pořádně vydrhněte pomocí kartáče s měkkými štětinami nebo houbičky na nádobí.

S jedlou sodou dobře vyčistíte nerezový i granitový dřez. Zdroj: Franke

Čistá toaleta

Vystříkejte vnitřek záchodové mísy octem, dokud nebude úplně mokrá. Poté na mokrý povrch nasypte dostatečné množství jedlé sody a v případě potřeby nastříkejte ještě trochu octa, aby se reakce zahájila. Počkejte minutu nebo dvě a poté záchodovou mísu důkladně vydrhněte záchodovou štětkou. Opět nezapomeňte prolít horkou vodou, abyste dosáhli lesku.

Čistá toaleta a koupelna je základem úspěchu. Zdroj: Grohe

Obnovte své bílé spáry

Jedlá soda má abrazivní schopnosti, což znamená, že je schopná mechanicky obrušovat pevný povrch. Vytvořte si pastu z jedlé sody a vody, kterou potřete potřebné spáry. Lehce pokapejte octem a okamžitě místo vydrhněte a opláchněte. Pravdou je, že drhnutí spárů je fyzicky náročné, ale výsledek stojí za to.


You must be logged in to post a comment Login