Kuchyně

Trendy v designu kuchyní pro rok 2021: Moderní technologie, kovové detaily a důraz na ekologii a přírodu

Od   | 

Design kuchyní se v průběhu let výrazně změnil. Už dávno nejde jen o místnost určenou k vaření, ale stala se doslova srdcem domova. Velký důraz je kladen na interiéry s otevřeným konceptem, kde rodina a přátelé mohou být spolu. Důležitý je plynulý pohyb mezi funkčními zónami, použití přírodních materiálů a moderní technologie. Seznamte se s trendy designy kuchyní pro rok 2021.

Matná černá vládne kuchyním už několik posledních let a bude to tak i příští rok. Zdroj: Kuchyně Next

Moderní designéři interiérů dávají přednost otevřenému půdorysu spolu s obývákem a kompozici, která zahrnuje úhlednou a uklizenou kuchyň, stylové stravování a zároveň i příjemné uspořádání obývacího pokoje. To vše naprosto přesně vystihuje současný vícerozměrný životní styl, kdy v našem velmi rušném životě není nic více důležité než čas a takové uspořádání prostoru umožňuje moderním domácnostem kombinovat přípravu a konzumaci jídla spolu se společenskými a rodinnými aktivitami.

Čím dál populárnější je princip: „Skrýt co nejvíc, pokud to jde.“

Když se podíváme více na samotný design, pro rok 2021 kompozice vyžaduje, aby nebyl dekor zatížený zbytečnými designovými prvky. Mnohem důležitější je funkční, stylové a minimalistické pojetí. Moderní značky a designéři chtějí, aby centrální část domu byla vybavena pohyblivými a univerzálními nábytkovými prvky, aniž by to příliš zatěžovalo své okolí.

Trendem jsou integrované spotřebiče i digestoř, která se nově začleňuje do varné desky. Zdroj: Franke

Kovové textury a barevné povrchy jako kontrast

Kámen, žula, mramor a k tomu příležitostně nějaké to dřevo. Jako kontrast k těmto různorodým materiálům se často používá právě kov, například při rámování kuchyňské digestoře, na konstrukcích kuchyňských ostrůvků a jako detail v osvětlení. V některých případech se kovový design použije také jako obkladový celek pro celé kuchyňské skříňky. Důraz je kladen na preciznost, protože jen tak vypadá výsledný efekt skutečně dobře, zejména v rustikálním prostředí.

Mezi materiály nechybí ani sklo. Taktéž replikující kámen a mramor patří k oblíbeným. V kombinaci se dřevem a laminátem působí velmi čistě a stylově.

Použití kovových součástí je módní záležitostí. Kompozici interiérů vhodně doplňují mosazné a měděné části, ale nechybí ani chromová či nerezová ocel. Kovové materiály se liší od průmyslového, sterilního vzhledu až po teplý vzhled zvětralých a opotřebovaných konstrukcí. Obojí dodává jedinečné kouzlo a tvář moderní kuchyně.

Hitem jsou barevné baterie a dřezy

Prosklené kuchyňské skříňky

Moderní designéři mají rádi vizuálně otevřený prostor. Proto používají skleněné vitríny s osvětlením a jako police zavěšené kovové rámy. Obvykle jsme zvyklí, že skříňky jsou umístěné v jedné stěně pro všechno nádobí a mají plná, neprůhledná, dvířka. Kdo chce uniknout klasickému a trochu nudnému uspořádání, vyzkouší tento netradiční, ale jistě zajímavý způsob. Vnitřní osvětlení je navíc velmi praktické a zároveň působí luxusně. Skleněné skříňky dodávají celé kuchyni vzdušnost a lehkost.

Skleněné skříňky dodávají sestavě na vzdušnosti. Zdroj: Pinterest

Plné využití moderních technologií

Technologie vstoupila do kuchyně v plné síle, nejen v podobě spotřebičů a různých pomocníků. Dnes můžete mít v celé kuchyni zabudované nejrůznější technologické vychytávky prakticky všude. Ať už se jedná o vodovodní baterie, lednici, skrytou digestoř ve varné desce nebo v osvětlení. Inteligentní kuchyně jsou revoluční součástí nového designu. Samozřejmě nejlepší je, když stavíte kuchyň úplně novou, ale i do staré se dají nainstalovat nejrůznější senzory a inteligentní zařízení. Existují zařízení vybavená detekcí pohybu, která dokážou registrovat pohyb rukou pod nimi a automaticky aktivují funkci jedním dotykem. Lednička vás dokáže upozornit na nedostatek jídla, kávovar si můžete naprogramovat, aby připravil čerstvou kávu přesně ve chvíli, kdy vstáváte. Osvětlení i spotřebiče lze ovládat chytrými telefony apod. Právě moderní technologie patří k těm nejdůležitějším trendům roku 2021.

Moderní kuchyňské baterie mají zabudovanou kameru, která rozpozná, co chcete umýt. Podle toho spustí teplotu a množství vody.

 

Ať není nic vidět

I když budou v roce 2021 nedílnou součástí kuchyní nejrůznější technologie a nové zařízení, není nutné, abychom o ně zakopávali na každém rohu. Očekává se, že bude poptávka po diskrétním uložení. Majitelé domácností touží po vhodné estetice spotřebičů. Proto je klíčovým hlediskem řešení zakrytí bez ovlivnění celkového stylu kuchyně. Jak tedy můžete ukrýt technologické vychytávky? Samozřejmostí jsou vestavěné spotřebiče ukryté za kuchyňskými dvířky, například lednička a myčka. Dostatek úložných prostor pro malé pultové spotřebiče. V novém roce budou oblíbené tzv. skryté stanice, pro chytré uložení konvice, toustovače a dalších přístrojů, které často používáte a nemáte pro ně vhodné místo.

Moderní kuchyně jsou navrhovány jako celek s integrovanými spotřebiči. Zdroj: Svoya Studio

Ekologické skříňky a chytré úložné prostory

Při ukládání věcí, zejména v kuchyni, kde musíte umístit tolik potřeb, od ingrediencí přes kuchyňské vybavení až po přípravu jídel, je vhodné úložiště k nezaplacení. Když je skryté a dobře umístěné, působí esteticky velmi příjemně. Pro příští rok patří k těm nejžádanějším prvkům kuchyňská spíž. Do kuchyní by taktéž designéři rádi dostali více zelené, ať už na tapetách se stromy a rostlinami nebo spíše v podobě dlaždic a skříněk v odstínech zelené. Právě zelené kuchyňské skříňky mají být novým a klíčovým stylem pro rok 2021, abychom neustále měli na paměti nutnost ochrany přírody a ekologického stylu života. Barvy evokující tmavě zelené lesy vhodně vyváží odstín latte, kouřové sklo a měkké kovy. Těžší tóny vhodně vykompenzuje bílý mramor a mosaz v podobě designových detailů (osvětlení, deska, svítidla).

V kuchyni nesmí chybět spižní skříň. Zdroj: Blum

Samozřejmostí je úspora vody

Malé prostory s velkými nápady

Ve velkých městech bohužel příliš nedochází ke zvětšování bytů, ale trend jde spíše druhým směrem, tedy k jejich zmenšování. Městské prostory totiž nejsou nekonečné. Tyto aspekty vedou k různorodým kreativním inovacím ve smyslu moderního pojetí a designu. Zaujmout by vás mohla tzv. skrytá kuchyně. Jde o nábytkovou jednotku, která je ukrytá za nástěnnými panely. Podle potřeby je jednoduše otevřete nebo zavřete. Zbylý prostor lze využít jako obývací pokoj, jídelnu nebo třeba ložnici.

Osvětlení

Na osvětlení je vždy důležité se zaměřit a v kuchyni zvlášť. V té moderní máte podle nejnovějších trendů více svobody. Základním prvkem je stále hlavní světelný zdroj, který doplňují další, menší světla. Oblíbená jsou závěsná svítidla, zejména nad jídelním stolem, různé LED pásky v podhledu kuchyně, nasvícení vnitřku kuchyňských skříněk apod.

Barevné trendy

Možná vás napadne jako první bílá barva, a ačkoliv jsou bílé skříňky vhodné téměř v jakémkoliv stylu, pomalu je vytlačují jiné barevné tóny. V průběhu roku 2021 je očekáván pokles její popularity, a naopak mnohem větší prostor dostávají ostatní barvy. Pastelové odstíny, různorodé variace zelených a modrých tónů, šedivá s jemným zeleným odstínem, ale i černobílá kombinace spolu s dřevěnými či kovovými detaily.

Ohromí vás, jak mohou dobře vypadat tmavé kuchyňské skříňky a působit dramaticky a zároveň luxusně. Představují velmi elegantní pojetí kuchyně. Stále více majitelů je v tomto ohledu odvážných a stylizuje ji do tmavých tónů.

 

Módní jsou černé kuchyně. Kdo by nenašel odvahu, nic nezkazí šedou. Zdroj: Ikea

Zajímavé dvoubarevné návrhy

Trend v kombinovaní dvou barev na kuchyňských linkách se v roce 2021 dočká velkého vzestupu. Alespoň s tím počítají návrháři interiérů. Nebojte se tmavých částí, které vytvoří dokonalý kontrast k jasnějšími a světlými odstíny. Celému prostoru takto dodáte hloubku a charakter. Dvoubarevné variace využijte i při malování stěn. Nemusíte se soustředit pouze na kuchyňskou linku.

Trendy je kombinovat kuchyni v kontrastních tónech. Zdroj: Kuchyně Oresi

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login