Ložnice

Ložnice podle feng shui: Tipy, jak si vytvořit ideální místo ke spánku

Od   | 

I když si to často neuvědomujeme, spánkem strávíme zhruba třetinu života. Pro naše tělo je kvalitní spánek velmi důležitý a odvíjí se od něj celá řada věcí. Aby tomu tak ale mohlo být, je důležité si pro něj vytvořit ideální prostředí. Dnes vám proto poradíme, jak si správně zorganizovat ložnici a vytvořit si optimální místo pro odpočinek.

Dominantou každé ložnice by měla být kvalitní postel. Zdroj: Luxury Sleeping

Ložnice by měla být chrámem odpočinku a klidu. Pro vytvoření takového místa se stačí držet pár jednoduchých tipů a pravidel. Inspirací vám může být třeba staré čínské učení zvané feng shui, které se právě harmonií prostoru zabývá. Pojďme si nyní říct, jak má taková ideální ložnice vypadat.

Pohodlná, elegantní a s úložným prostorem – postel Brig

 

Začněte úklidem

Podle feng shui je pořádek v ložnici velmi důležitý a už tak snadnou věcí si můžete zkvalitnit spánek. Odstraňte přebytečné předměty, ukliďte oblečení z podlahy a nábytku a místnost zorganizujte. Proto už od začátku myslete na úložné prostory, které vám s organizací prostoru pomohou. Ale pozor! Pořádek udržujte i ve skříních a zásuvkách. To, že totiž věci naházíte do skříně a zavřete za nimi dveře, neznamená, že problém vyřešíte. Negativní energie bude v místnosti nadále přítomna. Je tedy třeba mít pořádek všude a ve všem.

Věnujte pozornost posteli

Asi není třeba zdůrazňovat, že postel hraje v ložnici klíčovou roli. V prvé řadě by nikdy neměla stát volně v prostoru. Pro kvalitní spánek je důležité, aby byla vždy u zdi. Díky této opoře se bude cítit v bezpečí a bude se vám lépe spát. Pocit bezpečí umocní i to, když z postele vidíte na dveře. Současně by lůžko nemělo být situováno naproti oknu. Pokud ale jinou možnost nemáte zajistěte dostatečné zatemnění. U postele nezapomeňte také na dominantní a bytelné čelo. To totiž pomáhá s dotvářením pocitu bezpečí a celkové harmonie. Nebojte se materiálů jako je dřevo, kůže nebo samet. Pod postelí pak vždy udržujte pořádek a nezahlcujte tento prostor věcmi.

Čelo postele je velmi důležité. Nebojte se proto zvolit robustní a kvalitně zpracovanou postel. Zdroj: Home Style

Přineste symetrii a vzdušnost

Při pořizování nábytku do ložnice se pokuste ji příliš „neudusit“. Vyhněte se tedy těžkému a příliš robustnímu nábytku. Zachovat vzdušnost je obzvláště důležité v malých ložnicích. V otázce pozitivní energie také skvěle funguje, pokud v ložnici panuje symetrie. Prostor po stranách postele i nad ní by měl být organizován podobně. Pořiďte si noční stolky a případné obrázky nebo dekorace na stěnách laďte v podobném duchu.

Pečlivě volte barvy

Při zařizování ložnice je důležité přemýšlet nad barvami, které do ní přinesete. Každá se totiž vyznačuje jinou energií a do místnosti přinese odlišnou atmosféru. Pokud plánujete odvážnější barevné kombinace, pak si nezapomeňte psychologii jednotlivých barev nastudovat.

Nechcete-li šlápnout vedle, pak si pro vznikající barevné schéma zvolte krémové nebo zemité odstíny či pastelové barvy. Ty přinesou harmonii a pocit čistoty. Vyhnout se naopak pokuste barvám jako je oranžová, červená, růžová nebo nejrůznějším neonovým odstínům. Ty v sobě nesou příliš mnoho energie a brání nám v klidném spánku.

Kožené čalounění usnadní údržbu. Zdroj: Natuzzi Italia

Zvolte příjemné osvětlení

Do ložnice volte vždy takové osvětlení, které je příjemné a má teplou barvu světla. Ideální je, pokud můžete ovládat jeho intenzitu. Kromě centrálního osvětlení nezapomeňte ani na stolní či nástěnná svítidla. Pokud si nejste jisti, jaké světlo vám bude v místnosti nejpříjemnější, zkuste takové žárovky, které vám umožní zvolit barvu světla (od teplého přes neutrální až po studený odstín). Tak zjistíte, na jakém místě vám vyhovuje jaký typ světla.

Do ložnice jsou vhodné přisazené svítidlo, které osvětluje celou místnost. Dále pak doplňková svítidla u nočních stolků, hodí se i stojací lampa. Zdroj: Aulix lighting

Buďte opatrní s umístěním zrcadel

Zrcadlo je v ložnici velmi důležité, obzvláště, pokud se v této místnosti nachází šatní skříň. Je-li to možné, nikdy jej neumísťujte naproti posteli. Váš odraz se může stát rušivým elementem pro klidný odpočinek a spánek.

Kam pro svítidla do ložnice?

Řekněte ne televizi a dalším elektrickým zařízením

Někteří lidé si usínání bez televize neumí představit. Pokud je to ale možné, vždy se snažte usínat bez ní. I když spíte, váš mozek okolní vjemy stále zpracovává a nemůže si tedy řádně odpočinout. V ložnici by se podle feng shui neměla nacházet ani jiná zařízení, jako je počítač nebo tablet. Pokud to tedy jde, pokuste se svou domácí pracovnu umístit do jiné místnosti. To stejné platí i pro cvičební stroje a nářadí. Ložnice má sloužit výhradně ke spánku.

Pokud čelo vaší postele není právě vysoké, můžete ho doplnit dodatečně deskou, nebo větší záhlaví vytvořit na stěně. Zdroj: Home Style

Zbavte se minulosti a otevřete dveře současnosti

Pokud máte v ložnici něco rozbitého nebo něco, co vám připomíná něco nepříjemného z minulosti, odstraňte to. Obklopte se pouze příjemnými věcmi a vzpomínkami. Dobrou volbou jsou fotografie na stěnách.

Najděte optimální stínění pro svá okna

Pořiďte si takové stínění, které vám umožní snadno vytvořit naprostou tmu, ale také dokáže do místnosti vmžiku pustit světlo. Dobrou volbou jsou například závěsy z kvalitních látek. Pro spánek je totiž důležitá hluboká tma a vstávání zase usnadní sluneční paprsky. Pomocníkem mohou být elektricky ovládané závěsy, které se díky časovači zatáhnou, nebo roztáhnou v požadovanou hodinu. Použít můžete i dálkový ovladač.

Kvalita spánku ovlivňuje mnoho aspektů našeho života. Proto si vytvořte takové místo pro odpočinek, na které se budete těšit. Pokud nevíte, jak na to, inspirujte se právě učením feng shui.

Nezapomeňte ani na vhodné povlečení. Jemné barvy a dekory jsou vítány. Zdroj: Matějovský

Fotogalerie:

 

Jak vylepšit už okoukané záclony, závěsy nebo polštářky?

 

 


You must be logged in to post a comment Login