Osvětlení

Lampy nad jídelní stůl nevybírejte jen podle vzhledu. Řešte i barvu a intenzitu zdroje světla

Od   | 

Jídlo si nejlépe vychutnáte u hezky prostřeného stolu. Když vám ale nad ním visí světla, která padají skoro do talíře nebo z nich bolí oči, příjemný kulinářský zážitek si neužijete. Rozhodně tedy není pravda, že každé světlo je nad stůl vhodné. I v tomto případě podléhá výběr několika pravidlům.

Při výběru správného osvětlení vezměte v úvahu tvar stolu, počet přísedících a samozřejmě velikost světla a jeho zdroj osvětlení.

Závěsná svítidla nastavte tak, aby zdroj neoslňoval přísedící. Zdroj: Eglo

Intenzita a barva světla

Na jídlo a vůbec celkově u stolu potřebujeme pořádně vidět a neměl by to být zkreslený pohled, proto potřebujete správnou barvu světla. Ta se udává v kelvinech a platí, že čím nižší číslo, tím teplejší barva světla. Pro představu, barva plamenu svíčky má kolem 2 000 Kelvinů, teplá bílá žárovka cca 2 800 Kelvinů, studená bílá žárovka 4 000 Kelvinů, barva denní světla je přibližně 5 200 Kelvinů. 

Ruku v ruce s barvou světla jde i jeho intenzita. Ta se označuje v Lumenech, a protože si většina z nás umí představit watttáž žárovky, existuje jednoduchý přepočet. Když počet Lumenů vydělíme deseti, získáme přibližně kolika watty zdroj svítí. Například LED pásek se svítivostí 1000 Lumenů svítí přibližně jako 100 wattová žárovka. 

Doporučuje se pro každý metr čtvereční místnosti zabezpečit 200 lumenů z umělého světla, tedy pro 6 m2 alespoň 1200 lumenů. Nad stůl pak zavěsíme svítidlo jehož zdroj osvětluje celou jídelní desku.

Svítidla můžete zavěsit i v různých výškách. Zdroj: Aulix lighting

Tvary světel

Někteří odborníci doporučují vybírat osvětlení podle tvaru stolu a jiní zase říkají, že s vhodně zvoleným designem můžete kombinovat klidně obdélníkové svítidlo s kulatým stolem. Můžete také následovat moderní trendy a vybrat některý z atypický tvarů nebo retro osvětlení. Jestliže nechcete riskovat, že koupíte špatně, zůstaňte raději u klasiky a vybírejte podle tvaru stolu. Díky tomu bude jídelní deska vždy rovnoměrně osvětlena a jídelní kout pak vypadá stejnoměrně.

Kulatá světla u kulatého stolu působí velmi jednotně. Nad delším obdélníkovým stolem vypadají výborně závěsná svítidla v řadě.

Při volbě vzhledu světla se nemusíte řídit tvarem stolu, jen jeho rozměrem. Zdroj: Home Style

Design i funkčnost

Nad jídelní stůl jsou nejvhodnější světla, u nichž můžeme nastavit délku závěsu, a tak se nemůže stát, že by stínítko překáželo při výhledu nebo kvůli špatné výšce oslňoval zdroj světla přísedícího. Jednoduše můžeme světlo posunout do výšky, kterou aktuálně potřebujeme. Další možností jsou přisazená stropní svítidla, u nich můžeme nastavit směr světla. Vhodné jsou lišty s bodovými reflektory, které neruší ani v romantickém interiéru. Dáte-li přednost lustru nebo závěsnému svítidlu, pak dbejte na to, aby nepřekáželo při komunikaci případně žárovka nesvítila do očí. 

Světlo by mělo viset spodní hranou 60 až 80 cm od stolové desky. Zvolte zdroj, který můžete stmívat.

Závěsná svítidla

Svítidla v podobě mlýnku na pepř jsou příjemným zpestřením. Zdroj: Uni light

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login