Obývací pokoje

Jednoduché tipy, jak dodat obývacímu pokoji na pocitu útulnosti a osobitostii

Od   | 

Obývací pokoj by měl poskytovat pohodlí a vyzývat k trávení společného času s rodinou a přáteli. I když ale do této místnosti pořídíte sebepohodlnější nábytek, stále jí může něco chybět. Často to bývá příjemná atmosféra, vyvolávající pocit útulnosti. Jak jí docílit?

Už jen trocha barvy dokáže zcela změnit atmosféru domova. Zdroj: Pixabay

Pusťte do místnosti barvy

Bílá barva je vděčným evergreenem, ale působí velmi neutrálně. Pokud do místnosti chcete dostat trochu originality nebo svěžesti, vydejte se cestou barev. Zvolíte-li některý z jemných krémových odstínů, můžete jím vymalovat všechny stěny. U stropu pak vynechte prázdný pruh, který prostor opticky zvětší. Jestli se chcete v případě barev trochu víc odvázat, buďte obezřetní. Je důležité vždy myslet na to, co barva do interiéru přinese, a současně si uvědomit, že tmavší barvy mohou prostor opticky zmenšit. Pokud se tedy rozhodnete pro velmi výraznou nebo tmavou barvu, použijte ji pouze na prostorově nejmenší stěně. Když této barvy dostanete do místnosti tak akorát, odmění vás příjemnou atmosférou a otevře dveře krásným barevným kombinacím.

Kam pro tapety?

Využijte prostor v celé jeho výšce

Prostory často působí neútulně a prázdně, protože není využit celý jejich potenciál. Zatímco na podlaze stojí nábytek, stěny zejí prázdnotou. Přitom jejich zaplnění zcela změní vzhled místnosti. Jak ale tuto proměnu uchopit? Kromě toho, že dokáží stěny poskytnout prostor pro dekorace, mohou též posloužit jako místo pro úložné prostory. Jednu stěnu tedy můžete snadno využít pro instalaci skříněk a polic, které poskytnou prostor pro věci, které v obývacím pokoji nemáte kam umístit. Zbylé zdi pak mohou posloužit pro pověšení obrazů, rodinných fotografií nebo poliček, kam můžete umístit knihy nebo drobné dekorace, které stylově a barevně doplní zbytek místnosti.

Dřevěný nábytek dodá interiéru nebývalý šmrnc. Zdroj: Gert Snel

Nezapomeňte osvětlit obraz a další dekorace

Nebojte se koberců

Dost často platí, že čím menší místnost je, tím útulnějším dojmem působí. Pokud ale máte prostorný obývací pokoj, jen těžko ho zmenšíte. Ke změně ale postačí menší koberec, který se bude nacházet v prostoru sedací soupravy. Jednak tuto část zateplí a současně sedací zónu uzavře a ohraničí. Pokud se chcete větším kobercům vyhnout z důvodu tvorby alergenů, pak můžete zkusit menší koberečky nebo kožešiny. Skvěle působí především v místech, kde je velká nevyužitá plocha, a díky malým rozměrům se dají pohodlně vytřepat nebo vyprat.

Koberce jsou v obývacím pokoji nejen hezké, ale také velmi praktické. Zdroj: Ateliér Orsei

Přidejte do místnosti jemné textilie

Koberce dokáží místnost už na první pohled zateplit. Není to ale jediná tkanina, která dokáže místnost proměnit v příjemné útočiště. V interiéru skvěle fungují také záclony, závěsy, dekorační polštáře a přehozy. Kromě toho, že textilie dokáží proteplit prostor, jsou skvělé v ještě dalších dvou ohledech. Jsou velmi praktické v otázce poskytování pohodlí a dokáží doplnit a podtrhnout barevné schéma místnosti. Pokud nejste fanoušci divokých barev, stačí zvolit pastelové nebo zemité odstíny, které nebudou příliš zářit, a přesto prostoru dodají potřebnou jemnost.

Textilie slaďte od větších kusů, jako jsou záclony a závěsy, přes plédy až po detaily, jakými jsou polštářky. Zdroj: Atelier Orsei

Co dokáže drobný detail jako paspulka či knoflík?

Dostaňte do místnosti život

Komody, skříňky nebo police můžete také oživit rostlinami. Pokud nejste zdatnými pěstiteli, existuje mnoho pokojových rostlin, které jsou velmi nenáročné a dokáží růst i s minimálním přísunem denního světla.

Nezapomeňte na pokojové rostliny. Zdroj: Canstockphoto

Vsaďte na příjemné osvětlení

Povahu věcí a prostoru dokáže velmi snadno změnit osvětlení. Pokud chcete, aby obývací pokoj působil útulněji a tepleji, je dobré tomu přizpůsobit i osvětlení. V tomto případě můžete vsadit na teplé světlo. Současně se nebojte do interiéru dát více světelných zdrojů. K tomu poslouží designové lampy, menší stolní lampičky nebo závěsné světelné řetězy. Ty se dají zavěsit, ale také položit na nejrůznější plochy mezi ostatní dekorace.

Svítidla místnost oživí a dodají jí útulnou atmosféru. Zdroj: Aulix

Vytvořte neotřelou osobní zónu

Pokud máte pocit, že je obývací pokoj nedostatečně útulný, protože v něm je stále příliš mnoho volného místa, nebojte se ho zaplnit praktickým nábytkem poskytujícím úložné prostory. Můžete zvolit skříňky, regály nebo jiné úložné systémy. Chcete-li se ale tomuto řešení vyhnout, pak můžete tento prostor využít pro vytvoření soukromého koutku. V obývacím pokoji si můžete vytvořit malou pracovnu nebo útulný čtecí koutek. Pokud nevíte, jak na to, postačí vám příjemné a pohodlné křeslo, designové osvětlení v podobě stojací lampy, menší knihovna a drobný koberec, který prostor ohraničí. Fantazii se ale meze nekladou. Proto si tuto specifickou volnočasovou zónu můžete zařídit jakkoliv.

K dokonalé atmosféře nesmí chybět pohodlná sedací souprava. Ideální jsou ty, u kterých můžete polohovat opěrku zad, případně mají i integrovanou podnožku. Zdroj: Natuzzi Italia

Obývací pokoj je místem, kde trávíme čas s rodinou a přijímáme návštěvy. To, v jakém duchu se setkání nesou, se často odvíjí od toho, jak se lidé v tomto prostředí cítí. Pokud máte pocit, že váš obývací pokoj není tak příjemný a útulný, jak byste si představovali, pak to můžete snadno změnit. Vyzkoušejte některý z našich tipů a proměňte svůj obývací pokoj v místo, které si všichni zamilují.

Originalitu do obýváku vnesete třeba i stylovými posuvnými dveřmi. Zdroj: JAP FUTURE

Fotogalerie:

 

Koberec rozhodně místnost zútulní

 

 


You must be logged in to post a comment Login