Kuchyně

Jak vyčistit nerezové spotřebiče levně a efektivně?

Od   | 

Nerezové spotřebiče jsou oblíbeným povrchem spotřebičů v domácnosti pro jejich elegantní vzhled. Když vám přijde domů zbrusu nová lednice, myčka, trouba nebo jiný spotřebič, jsou krásné a naleštěné. To se ale rychle změní. Stačí pár kapek vody, prstíky dětí a máte o zábavu postaráno. Podívejte se na pár jednoduchých způsobů, jak zajistit, aby vaše nerezové povrchy vypadaly stále jako nové.

Pokud vybíráte nový spotřebič, můžete se zaměřit na koupi takového, který má úpravu proti otiskům prstů Rozhodně ale nespoléhejte na to, že tím máte problém vyřešený. Šmouhy a nečistoty musíte odstraňovat tak jako tak.

Náš tip: Nezapomeňte se před použitím jakéhokoliv přípravku, zejména toho agresivnějšího, podívat na doporučení výrobce. To platí zejména u speciálních ochranných úprav. Myslete na to zejména u nových spotřebičů v záruce.

Úklid můžete realizovat s běžnými čističi z drogerie nebo ekologičtější variantou z vlastních zdrojů. Zdroj: Canstockphoto

Jak snadno čistit nerez?

Na rozdíl od jiných povrchů se nerezová ocel čistí překvapivě snadno. Existují speciální čističe určené na nerez, které odstraní šmouhy a nečistoty. Umývejte spotřebiče vždy ve směru vláken kovu, je-li to možné. Ty šmouhy, které se vám i po umytí objevují, jsou často způsobené právě tím, že stíráte proti vláknu nebo krouživými pohyby. Někdy je na vině málo čisticího prostředku nebo nedůsledné leštění po umytí. Leštěte ideálně utěrkou z mikrovlákna.

DIY čističe

Pokud neradi používáte chemické čističe, nebojte se využít tzv. babské rady. Existuje několik možností, jak jednoduše a cenově výhodně spotřebiče vyčistit běžné dostupnými prostředky, které máte doma.

1. Ocet ve spojení s olivovým olejem

Potřebujete ocet (ve spreji), olivový olej a utěrky z mikrovlákna. Nastříkejte ocet na spotřebič a pomocí hadříku setřete veškeré nečistoty. Poté vezměte čistý hadřík a naneste malé množství olivového oleje a opět leštěte ve směru vlákna. Tím předejdete šmouhám a získáte krásný a lesklý povrch.

Náš tip: Nezapomeňte před tím, než použijete ocet na celý přístroj, jej nanést na nějakou maličkou část, zda nebude povrchu vadit.

2. Jar a dětský olej

Jemný prostředek na mytí nádobí a dětský olej fungují podobně jako předchozí varianta. Do kuchyňského dřezu nebo kyblíku dejte teplou vodu a přidejte mycí prostředek. Dobře rozmíchejte a pomocí hadříku z mikrovlákna naneste a rozetřete na nerezový povrch. Setřete pečlivě, nechte uschnout a pomocí dalšího hadříku naneste na kov dětský olej. Leštěte ve směru vláken. Výsledkem je lesklý vzhled vašeho spotřebiče.

3. Soda

Připravte si sodu a vodu. Umíchejte do konzistence kašičky, kterou nanesete na znečištěný předmět a pomocí hadříku nebo houbičky čistěte. Opláchněte čistou vodou a vyleštěte pomocí hadříku z mikrovlákna. Soda s vařící vodou je efektivní na zašlé nerezové příbory. Nejdříve vyčistěte touto směsí a poté umyjte saponátem s vodou.

Pro dokonalý lesk vždy přeleštěte suchým hadříkem. Zdroj: Pexels

4. Čím nerez nikdy nečistit?

Na nerezové spotřebiče nepoužívejte abrazivní prášky, drátěnky, bělidlo nebo čpavek. Mohlo by dojít k poškození povrchu spotřebiče. Nádobí a kuchyňské nerezové dřezy jsou víc odolné a tam takové prostředky nevadí. Můžete je mýt i krouživými pohyby, protože to pomáhá skrýt škrábance. I když ocet doporučujeme, přesto se před jeho použitím raději podívejte na manuál od výrobce nebo vyzkoušejte na nějaké zakryté části, zda kyselost nepoškodí povrch.

Nerezový povrch nikdy nečistěte čímkoliv agresivním. Zdroj: Candy

5. Rezavá nerez?

Ano i nerezový spotřebič může začít rezavět. Jde stále o kov a ten koroze poškozuje. Obvykle jde o drobná ložiska, ale jelikož určitě nechcete, aby se dále rozšiřovala, je vhodné je odstranit. Stačí jemný smirkový papír, kterým je odstraníte a následně místo potřete rozkrojenou cibulí a omyjete horkou vodou.

Čisté a lesknoucí se nerezové spotřebiče vypadají pěkně. Zdroj: Unsplash

Spotřebiče z nerezu jsou ozdobou kuchyně, pokud se o ně staráme. Zvykněte si, že ihned utíráte každou vzniklou nečistotu a nenecháváte ji zaschnout, uchopujete spotřebiče za madla a nesaháte zbytečně na ostatní plochy nebo že se snažíte zabránit osahávání dětmi. Když o přístroje správně pečujete, vydrží vám v perfektním a funkčním stavu po mnoho let.

 


You must be logged in to post a comment Login