Obývací pokoje

Jak správně kombinovat barvy v obývacím pokoji: Změňte svůj obývací pokoj z dobrého na báječný

Od   | 

Už vás někdy napadlo, proč některé obývací pokoje působí pohodlně a příjemné a jiné se zdají být strohé, neútulné nebo nedokončené? Často za to mohou barvy. Přidáním pár harmonických odstínů do vašeho barevného schématu dodává na rozmanitosti a hloubce, ale také přispívá k pocitům klidu a míru. Jsou to právě barvy, které dokážou změnit váš obývací pokoj z dobrého na báječný.

Šedé a hnědé odstíny jsou velmi vyhledávané. Zdroj: Natuzzi Italia

Co jsou harmonické barvy? Řadí se mezi ně různé tóny a odstíny stejné barvy, známé jako monochromatické barevné schéma. A rozhodně to není jen černá, šedá nebo bílá. Ve skutečnosti lze v monochromatické paletě barev použít jakoukoliv barvu. Dalším typem je pak analogická barva, která dokáže vykouzlit harmonii. Jsou to odstíny, které stojí na barevném kole vedle sebe, například modrá se zelenou, červená s oranžovou či fialová s modrou.

Káva a smetana

Kde jinde se zachumlat do peřin se šálkem kouřící voňavé kávy a oblíbené knížky než v moderním pokoji sestaveném z jednobarevné hnědé, krémové a šedé. Nakombinujte hnědou sekční pohovku s krémovými a šedými polštáři. Hnědý a měkký koberec příjemně zahřeje do nohou a světle šedé stěny krásně ladí se vzorovanými polštáři a dodávají uklidňující atmosféru.

 

Odstíny zemitých tónů navozují velmi příjemnou atmosféru a lze je doplnit takřka jakoukoliv barvou. Zdroj: Gert Snel

 

Pohodlná i elegantní

Harmonie země a nebe

Kdo chce mít veselý obývací pokoj, využije výraznou paletu hnědé, tyrkysové a bílé. Tyto barvy připomínají zemi a nebe. Světlejší monochromatické tóny hnědé a tyrkysové navozují pocit harmonie. Různé odstíny hnědé můžete využít na stěnách i na podlaze. Působí teple a příjemně. Tyrkysové doplňky a pruhované závěsy zase dodávají místnosti trochu dramatu. Když místnost ještě doplníte bílou pohovkou s přehozem, vznikne dokonalá rovnováha.

Neutrální barvy a přírodní tóny jsou jedním z trendů letošního roku. Zdroj: Decoland

Sofistikovaný vzhled

Bledé odstíny modré, len a bílá vypadají v kombinaci nesmírně elegantně. Luxusní detaily pak promění pokoj ve starý hollywoodský film. Sametové polštáře, zdobený nábytek, lesklé stolky, bílý huňatý koberec a kovové detaily. Podlaha v béžové nebo světle hnědé a jemně hnědé stěny rozbijí přílišnou formálnost.

 

Využijte textilní dekorace

Hladký přechod

Máte propojený obývací pokoj s kuchyní? Různé odstíny žluté umí proměnit průměrnou místnost v dokonalou svatyni a zajistí hladký přechod z jedné místnosti do druhé. Držte se při výběru nábytku a dekorací podobných barev. Hodí se také bílá, šedá a dřevo, které tvoří základní prvky pokoje, zatímco barevné tóny zpestřují prostory.

Žlutou můžete použít ve více odstínech. Zdroj: Tomasella

Přírodní krása

Přírodou inspirovaný obývací pokoj je jeden z letošních trendů a nesmí chybět ani v tomto výčtu. Použijte tóny tyrkysové na stěnách, světlejší šedou na sedačce a k tomu paletu hnědé, hořčicové a růžové na doplňcích. Nebojte se různých polštářků, kusových koberců a dekorací. Chcete-li místnost oživit, vyměňujte pravidelně čerstvé květiny. Pokud byste chtěli raději světlé stěny, přizpůsobte tomu barvu nábytku a dekorací, které by měly být v tmavších tónech.

Bílá a dřevo je nadčasová kombinace. Zdroj: HOME STYLE

Levandulové kouzlo

Levandule má uklidňující účinky, a proto se skvěle hodí jako základní barva do vašeho obývacího pokoje. Přidejte k ní šedé, sytě růžové a bílé odstíny. Vytvoříte dokonale klidné místo. Pokud chcete prostor trochu modernější, přidejte různé designové prvky, například moderní lustr nebo zlaté detaily.

Odvážní mohou interiér vymalovat v odstínu levandule. Zdroj: Iveta Kopicová

Uklidňující zelená

Zelená navozuje blízký pocit přírody, může být něco lepšího? Naše štěstí a zdraví je důležitější než kdy jindy, tak by doma rozhodně neměla chybět barva symbolizující růst a obnovu. Zelené tóny ukazují na lidské propojení s přírodou, navozují pocity klidu, živosti a štěstí. Má celou řadu odstínů, tak není problém ji využít na barvu stěn i na dekorace.

Zelená je uklidňující barva. Zdroj: Unsplash

 

Jak správně nasvítit obraz nebo sošku?

Výrazné pastelové barvy

Bledé odstíny růžové jsou skvělou neutrální barvou, kterou můžete kombinovat s mnohem odvážnějšími pastely, aby vystoupil do popředí její delikátní půvab. Přidejte jemnou zelenou, tlumenou šedou a černou. Přidejte pár zlatých detailů, které dodají sofistikovaný nádech. Trocha červených tónů, například na kusovém koberci, vytvoří inteligentní tonální paletu, která do místnosti přinese spoustu tepla. Jasně oranžová a tyrkysová s neutrální růžovou zase připomínají intenzitu tropické džungle. Tyto kombinace ukazují sebevědomí v barvách a radost ze života.

Výrazné barvy obývací pokoj rozveselí. Zdroj: Canstockphoto

Chladná kombinace černé a bílé

Nápadná, chladná a sebevědomá. Černobílá kombinace je vždy vítaná a v obývací pokoji působí trochu dramaticky, ale rozhodně ne nevkusně. Je nutné v případě těchto barev postupovat opatrně a snažit se o rovnováhu tak, abyste použili stejné množství z každé z nich. Když to zvládnete, získáte jasný a svěží vzhled. Myslete na dobré osvětlení, výrazný koberec nebo polštáře a sofistikovaná umělecká díla. Zbytek nábytku a doplňků ponechte jednoduchý, čistý a rozhodně ne barevný. Jemnou rafinovanou eleganci získáte s tlumenými šedými, bílými a černými odstíny na dekoracích.

Černo-bílá kombinace je nadčasová. Zdroj: Canstockphoto

Když k černé a bílé přidáte další barvy, vůbec chladně nepůsobí. Zdroj: Moroso

Buďte kreativní

Váš obývací pokoj má ukazovat, jaký máte styl a prezentovat vaši osobnost. Zvolte nějakou základní barvu a čarujte s vybavením, dekoracemi a doplňky. Různobarevné polštáře, vzorovaný koberec, nábytek a dekorace vytvoří zářivou místnost.

Využijte barevné spektrum. Protilehlé barvy jsou kontrastní, ležící vedle sebe jsou doplňkové. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 

Kam pro dýhované dveře?

 

 


You must be logged in to post a comment Login