Inspirace

Dekorativní stěrka: Snadná a velmi efektní proměna stěny

Od   | 

Proměna interiéru nemusí být nákladnou nebo složitou záležitostí. Existují totiž způsoby, jak vzhled místnosti snadno změnit. Jednou z těchto možností je například dekorativní stěrka. Zvládnout ji může úplně každý. 

Malbu do betonové stěrky si s největšěí pravděpodobností neuděláte sami. Výsledek za to ale rozhodně stojí. Zdroj: Němec

Už vymalováním jedné stěny dokážeme zcela pozměnit ráz a atmosféru místnosti. Pokud vám jen barva nestačí, můžete si na stěně vytvořit krásnou dekorativní stěrku. Ta totiž působí velmi honosně a přitom ji zvládnete zcela sami bez předchozích zkušeností. Stačí jen trocha zručnosti a trpělivosti.

Kam se dekorativní stěrka hodí

Stěrka skvěle ozdobí jakoukoliv stěnu a hodí se do všech místností od předsíně až po ložnici. Výborně se také hodí pro dekoraci výklenků a menších ploch. Dokáže totiž skvěle ohraničit například prostor za televizí.

 

Dekorujte domov i textiliemi

 

Co si před začátkem nachystat

Aby vám šla práce hezky od ruky, je třeba si před začátkem připravit několik základních věcí. Mezi ty patří:

  • papírová páska
  • igelit na zakrytí podlahy
  • nerezové hladítko
  • benátské hladítko
  • špachtle
  • penetrace (nezapomeňte i váleček pro její nanášení)
  • stěrka (je dostupná v mnoha barvách, záleží pouze na vašich preferencích)
  • lak

Pokud jsou vám jednotlivé pojmy cizí, vůbec nevadí. V malířských potřebách vám s výběrem pomohou. Jestli jste si našli jiný postup nebo náčiní, je to naprosto v pořádku. Postupů a technik totiž existuje celá řada a my si představíme pouze jeden z nich.

Betonové stěrky se velmi často aplikují na stěnu s krbem. Zdroj: Němec

Začněte přípravou stěny  

Na začátku je třeba určit, na jakou stěnu budete betonovou stěrku nanášet. Pokud se jedná o hladký sádrokarton, větších příprav není třeba. Nanášíte-li ale stěrku na štukovou omítku, pak je dobré ji obrousit a zbavit nerovností. Jakmile máte hotovo, stěnu důkladně napenetrujte. Celé místo, které budete penetrovat a poté stěrkovat, si ohraničte papírovou lepicí páskou. Vzniknou vám pak hezké, ostré hrany a celý efekt bude daleko zajímavější. Penetraci nechtě proschnout alespoň 2-3 hodiny.

Materiál hezky spojí stavební části. Zdroj: Normless Architecture Studio

Naneste první vrstvu

Jakmile je zeď připravena, můžete nanést první vrstvu stěrky. Ta by měla mít takovou konzistenci, aby ze špachtle nestékala, ale dala se dobře nanášet. K nanesení použijte klasické zednické hladítko a dlouhými tahy stěrku naneste na celou stěnu. Vrstva by neměla být příliš hrubá, stačí okolo 1 mm. V opačném případě spotřebujete stěrku příliš rychle. Pokud se při nanášení objeví nedokonalost, vůbec nic se neděje. Druhá vrstva mnohé nepřesnosti nebo vynechávky skryje. A co víc, nepřesnosti jsou v případě betonové stěrky dokonce žádoucí! Po nanesení první vrstvy ihned odstraňte papírové pásky. Po zaschnutí by totiž mohly poškodit okraje stěrky. V tento okamžik nechte stěrku uschnout. Nejlépe okolo pěti hodin, klidně jí však dejte čas celou noc.

Betonová stěrka je vhodná mezi horní a spodní skříňky v kuchyni. Zdroj: Němec

Naneste druhou vrstvu

Jakmile se pustíte do další práce, nezapomeňte opět plochu ohraničit páskami. Na tuto vrstvu si připravte benátské hladítko a při nanášení stěrky už nedělejte rovný pohyb. Zde se totiž stěrka aplikuje do půlkruhů a oblouků pro onen finální efekt. Benátské hladítko je ideální v tom, že nemá ostré hrany a neudělá do stěrky zbytečné rýhy. Jakmile máte opět pokrytou celou plochu, můžete sundat pásky. Po chvíli stěnu zkontrolujte a zaleštěte. K tomu opět poslouží benátské hladítko. Je dobré odloupnout kazy a nerovnosti. Pokud by byla stěna už moc suchá, můžete ji zvlhčit rozprašovačem. Nenamokřete ji ale příliš. Nakonec nechte stěnu opět řádně vyschnout.

Aplikujte lak

Na konci na celou stěnu naneste lak. Pokud chcete, aby stěna působila více metalicky, klidně jej naneste ve dvou vrstvách. Finální efekt bude působit velkolepě a luxusně.

Dekorativní betonová stěrka vypadá velmi vznešeně a ozvláštní i méně zajímavý interiér. Postupů, jak stěrku aplikovat, existuje mnoho a je jen na vás, který vám bude vyhovovat nejvíce. Pamatujte také, že nemusíte volit pouze šedivou barvu. Vybírat můžete z celé řady krásných barev a odstínů. Díky specifickému vzhledu povrchu se nemusíte bát chyb. Stěrka totiž mnohé nepřesnosti zakryje. Pokud tedy hledáte způsob, jak do svého bytu nebo domu dostat něco originálního, dekorativní stěrka je skvělým řešením. A skvělou zprávou je, že vše dokážete úplně sami bez asistence odborníků. Stěrka je totiž hotová v pár snadných krocích.

Pokud se bojíte šedivé barvy, zvolte zabarvenou stěrku. Může mít nejrůznější odstíny. Němec

Fotogalerie:

 

Zdroj: Bydlíme útulně, Stěrky Němec, Kapitoly o bydlení

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login