Inspirace

Barva fasády je i vaší vizitkou: Jak ji správně vybrat, aby kolemjdoucí z výsledku nekokrhali?

Od   | 

Výběr fasády je něco, co promění dům k nepoznání. Pro jakou barvu se ale rozhodnout a jaké vůbec existují typy fasád?

Fasáda promění dům k nepoznání. Zdroj: Zehnder

Typy fasád

V první řadě bude důležité vybrat typ fasádní barvy. Na trhu najdeme dvě hlavní rozdělení, a to akrylátové a silikonové fasádní barvy.

  • akrylátové fasádní barvy – patří mezi nejoblíbenější a jsou poměrně cenově dostupné. Vynikají díky odolnosti vůči silnému dešti, znečištěnému vzduchu i silnému větru. Jsou omyvatelné a jejich barva se nemění, navíc se velmi dobře tónují.
  • silikonové fasádní barvy – tento typ fasád je považován za luxusnější, což se samozřejmě odráží i na ceně. Na druhou stranu jsou proti nepřízni počasí mnohem více odolné a zůstávají neustále čisté. Zamezují růstu mechu a řas a odpuzují vodu, která se nenasákne do fasády. 

 

Kde navrhnou i zrealizují osvětlení do jednoho pokoje, celého bytu nebo domu?

 

Co zvážit před výběrem

Před výběrem fasády je důležité se na dům opravdu dobře soustředit a nechat si svůj nápad chvíli rozležet. Čeho všeho je potřeba si všímat?

  • V jakém stylu je dům postaven a jakou zahradu si v budoucnu představujete
  • Odstín, který jste si vybrali, důkladně prozkoumejte na denním světle, i na tom umělém
  • Celkově zhodnoťte prostředí, kde se dům nachází – příroda, starší zastavěná oblast, moderní satelit, nebo venkov

Když už jde do tuhého

Při výběru barev se soustřeďte také na světové strany a jejich orientaci. Během dne, i změnou ročních období se teplota a intenzita světla mění a barva na fasádě vypadá vždy trochu jinak. Pokud tedy na dům dopadá spíše stín, finální odstín fasády bude působit mnohem tmavší. V tomto případě je vhodné zvolit světlejší odstíny a vedle nešlápnete ani s bílou fasádou.

Pokud máte v hlavě pastelovou nebo výraznější barvu fasády, s výběrem si dejte na čas. Opravdu se bude hodit do zástavby? Nebude působit příliš výrazně, pokud ji obklopí zeleň? V přírodě, ani v zástavbě rozhodně nešlápnete vedle s neutrálními tóny, jako je hnědá, béžová nebo teple bílá. 

 

Při výběru fasády vezměte v potaz i barvu střešní krytiny. K červené krytině zvolte ideálně bílou fasádu, k hnědé krytině budou ladit odstíny hnědé a béžové, k antracitovým a černým střechám se však hodí každá barva, včetně těch pastelových. 

 

Šedé fasády jsou v posledních letech často používány, a přestože působí neutrálním dojmem, ne všude jsou tím správným řešením. Pokud však stavíte uprostřed města, kde pozemek obklopují betonové stavby a šedé silnice, může být šedá fasáda skvělým řešením. V tomto případě ale sáhněte po šedé barvě s teplým nádechem. Zajímavě zde bude působit i kombinace šedé a bílé barvy. 

Nic nezkazíte bílou barvou či neutrálními odstíny. Zdroj: Zehnder

 

Máte na zahradě volných 2,5 x 2,5 m? Postavte tam saunu

 

Nebojte se kombinace

Přestože v některých oblastech může stavební úřad pevně určit barvu fasády, nemusíte se bát ji kombinovat s jiným materiálem. Zajímavě vypadá částečný obklad dřeva, kamene, nebo cihel. Kromě materiálu lze ale kombinovat i barevné provedení fasády. Někdo zvolí odlišné orámování kolem oken a na některých domech vynikne kombinace tón v tónu.

Fasádu lze kombinovat i tón v tónu. Zdroj: Zehnder

Vizualizace

Pokud stále váháte a nemůžete se rozhodnout, která barva bude tou nejlepší, existují 3D vizualizace, které umí navrhnout fasádu přesně podle vašich představ a kombinovat ji podle požadavků. V tomto případě se obraťte na zkušené firmy a profesionály, které vám s výběrem, i návrhem poradí. 

Zdroj: Barvy-laky, Izomat

Fotogalerie:

 

Do jaké nádrže zachytávat dešťovou vodu?

 

 


You must be logged in to post a comment Login