Inspirace

9 nadčasových barevných kombinací pro váš domov

Od   | 

Zařizujete interiér, ale nevíte, jaké barvy zvolit? Připadá vám většina kombinací nudných a všedních? Pak byste měli vyzkoušet jednu z devíti neotřelých barevných kombinací, které váš domov změní k nepoznání.

Krémové a šedivé odstíny jsou nadčasové. Nezapomeňte ale do svého interiéru přidat také nějakou dominantnější barvu.
Zdroj: Natuzzi Italia

Každá barva si dokáže najít v interiéru své místo. Nicméně některé výstřední kombinace mohou brzy vyjít z módy. To s sebou pak přináší radikální a nákladné změny. Pokud se tomu chcete vyhnout, tak následujte taková barevná schémata, která jsou nadčasová. Jen pamatujte, že máte-li temný byt, používejte tmavé barvy spíše pro doplňky a světlé pro větší plochy. V případě světlého bytu se nebojte zapojit tmavé barvy více.

Mentolově zelená, bílá a dřevo

Ne každý propadl trendu výrazných barev. Stále je ale škoda zůstat pouze u bílé. Pokud tedy preferujete svěží a světlé barvy, pak vyzkoušejte kombinaci mentolově zelené, dřeva a bílé. Všechny tyto barvy jsou přírodní a prostoru dodají harmonii a pocit čistoty.

Jídelní stůl doplňují šedé plastové židle a mentolově zelené osvětlení. Zdroj: O VOA Arquitetura

Světle modrá, bílá a hnědá

Pastelové barvy jsou okouzlující, ale jejich použití představuje určité riziko. Když to s nimi totiž přeženete, může prostor působit trochu jako dětský pokoj. V případě pastelově modré se vám to ale nestane. Obzvlášť, když ji dobře zkombinujete s takovými barvami, jako je bílá a hnědá. Kuchyň v takovém barevném schématu pak bude nejen nadčasová, ale také naprosto originální.

Pomněnkově modrá barva sluší i kuchyňským spotřebičům. Proto se ji nebojte dostat do místnosti více způsoby. Zdroj: Unsplash

Medové tóny, pudrově růžová, béžová a černá

Když se snažíme doma vytvořit pocit útulnosti, říká se, že vytváříme takzvané teplo rodinného krbu. Ano, i z toho důvodu je teplo spojováno s barvami a odstíny ohně. Pokud tedy chcete docílit pocitu útulnosti, pak je dobré kombinovat barvy jako je béžová, slonovinová, okrová, karamelová, cihlová, oranžovožlutá. V rozumném množství pak lze k těmto teplým odstínům přidat také pudrově růžovou. Pokud budete mít pocit, že prostoru příliš dominují tyto zářivé barvy, můžete je uzemnit tmavě hnědými nebo černými detaily.

Příjemné a útulné atmosféry docílíte nejlépe prostřednictvím teplých barev a jejich odstínů.
Zdroj: Natuzzi Italia

Bílá, krémová a světle hnědá

Nadčasovost se skrývá také v kombinaci bílých a béžových tónů. Aby ale prostor nepůsobil příliš sterilně a neosobně, je dobré tyto tóny doplnit světle hnědou nebo hnědou barvou, která skvěle vynikne na podlaze, nohách nábytku nebo doplňcích. Máte-li ale doma malé děti nebo mazlíčky, doporučujeme se bílému nábytku vyhnout. Může totiž nakonec přinášet víc starostí než radostí.

Světle hnědá podlaha si o krémové kombinace přímo říká.
Zdroj: Natuzzi Italia

Doplňky z přírodních materiálů sluší takřka každému interiéru. Navozují blízkost přírody. Zdroj: Gert Snel

Bílá, oranžová, zlatá a zelená

Pokud jste fanoušky výraznějších barev a kontrastnějších kombinací, pak vás tato barevná souhra nadchne. Zatímco podklad a okolí jsou laděny do nevýrazných tónů, nábytek a doplňky na sebe berou  mnohem pestřejší podobu. Kombinace oranžové, tmavě zelené a zlatavých tónů je zkrátka nezaměnitelná a do jakéhokoliv prostoru vnese život.

Při kombinování výrazných barev zvolte vždy neutrální podklad. Budete mít tak více prostoru pro práci s barvami a současně jistotu, že barev nebude příliš.
Zdroj: Primalex

Při kombinování výrazných barev zvolte vždy neutrální podklad. Budete mít tak více prostoru pro práci s barvami a současně jistotu, že barev nebude příliš. Zdroj: Unsplash

Šedomodrá, béžová a světle hnědá

V případě ložnice je vždy dobré zvolit do prostoru nějakou ze studenějších barev. Například modrá i šedá mají právě tu vlastnost, že nás dokáží uvolnit, uklidnit a poskytnout tak ideální prostředí pro vydatný spánek. Pokud tedy vsadíte na šedomodrou a doplníte ji přírodními odstíny, kterými jsou béžová a světle hnědá, rozhodně neuděláte chybu. Budete-li chtít interiér doplnit ještě další barvou, v případě doplňků může jít klidně o černou.

Studené barvy, jako je zelená, modrá nebo šedá se do ložnice hodí. Navozují totiž klid, který je k odpočinku potřeba.
Zdroj: Trachea

Antracitová a petrolejově modrá

Pokud nejste zastánci příliš jasných a teplých barev, zkuste kombinaci antracitové a petrolejově modré. Ta působí luxusně a rozhodně jen tak nezestárne. Skvěle vypadá také kombinace černé, bílé a královsky modré. Buďte ale opatrní v tmavých prostorech. Příliš mnoho šedé nebo černé barvy může prostor opticky zmenšit.

Kombinaci antracitové a petrolejově modré je vždy třeba zjemnit. Například bílou.
Zdroj: Balakryl

Žlutá, šedá, béžová

Pokud hledáte způsob, jak v interiéru sladit studené i teplé tóny, abyste dosáhli potřebné harmonie, kombinace šedé a žluté je naprosto ideální. Celý prostor pak dotvoří béžová, která k oběma barvám skvěle padne.

Žlutá a šedá k sobě perfektně pasují a jejich kombinováním vytvoříte velmi originální prostor. Zdroj: Unsplash

Mechově zelená, světle hnědá a bílá

Mechově zelená je okouzlující barva. Když ji pak nakombinujete se světle hnědou, bílou nebo zlatavou a žlutou, získáte krásnou kombinaci přírodních tónů. Ta se pak skvěle hodí do domácností, které milují dřevo a pokojové rostliny. Oboje totiž dokáže toto schéma přirozeně doplnit. Mechově zelenou se nebojte použít na větší ploše. Je ideální jak pro větší kusy nábytku, tak pro výmalbu nějaké ze stěn místnosti. Stejně skvěle vypadá kombinace tmavě zelené se šedivou a béžovou nebo smaragdová se zlatou a světle hnědou barvou.

Mechově zelená dokáže s hnědou a zlatou vytvářet krásné kontrasty. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní barvy, působí tyto kontrasty navíc velmi přirozeně. Zdroj: Unsplash

Zdroj: My Domaine, Little House on the Corner, Kapitoly o bydlení


You must be logged in to post a comment Login