Zahrada

Zlatice, nesprávně “zlatý déšť”: Skromná královna Velikonoc

Od   | 

Forzýtie, zlatice a úplně nejčastěji, ale nesprávně “zlatý déšť”. Všichni ho známe a nás všechny právě v období Velikonoc, v březnu a dubnu, kdy je v plném květu, těší. Děti si na jeho větvičky věší kraslice a zajíčky. Věděli jste ale, jak ho řezat, aby byl krásný, a že existuje více odrůd?

Není zlatice jako zlatice

Kromě klasických odrůd, vhodných na živý plot, jako je Forsythia intermedia, existuje třeba ještě minikeř Forsythia ovata, který dorůstá sotva metr a hodně hustě kvete. Nádherná je převislá odrůda Forsythia suspensa, která sice kvete méně hustě, ale jako celek vypadá velmi dekorativně. Samozřejmě ale potřebuje velký prostor k tomu, aby rozkvetla.

Co potřebuje k růstu?

Zlatice je nenáročný keř. Snese polostín, na sluníčku však vytvoří větší násadu květů. Množit lze hřížením nebo i dřevitými řízky, které jednoduše zapíchneme přímo do země, musíme si samozřejmě dát pozor na jejich správnou orientaci nahoru. Na zeminu nemá nároky, postačí běžná zahradní zemina, neměla by však bžt příliš mokrá a nepropustná. Na tmavém stanovišti nebo po špatném, příliš hlubokém řezu, zlatice špatně kvetou. V případě řezu se ale mohou příští rok dostat zase do správné kondice. Jedná se o velmi nezdolný keř, který se vám za minimální péči bohatě odmění.

Jde o nenáročný keř, potřebuje jen slunce. Zdroj: Pixabay

Jak se řeže?

Bez pravidelného řezu pokvete zlatice rok od roku méně. Řez však musíme dobře načasovat! Řeže se po odkvětu, tedy v květnu, později bychom zásadně omezili kvetení v dalším roce. Květy nesou zejména dvou až tříleté výhony, které rostou přímo ze země. Ty musíme rozlišit od nejstarších a nejsilnějších hlavních větví. Těchto hlavních větví ponecháme dvě třetiny a třetinu jich seřízneme pár centimetrů nad zemí. Drobnější větve, které ruší vzhled keře, stříháme nůžkami, ideálně maximálně o třetinu jejich délky.

Kombinace s magnolií je krásná. Zdroj: Pixabay

A co je doopravdy zlatý déšť?

Označení “zlatý déšť” patří správněji štědřenci odvislému (Laburnum anagyroides). Podívejte se na tvar květů a je to jasné.  Kvete v druhé polovině května a na kvetení zlatice tak dobře navazuje. Je tedy vhodné, pokud milujete žlutou barvu, oba v zahradách kombinovat. Jen pozor, štědřenec je jedovatý.

Štědřenec- pravý zlatý déšť Zdroj: Pixabay

 


You must be logged in to post a comment Login