Ložnice

Zapomeňte na špatný spánek: Kam umístit postel v ložnici?

Od   | 

Vaše ložnice vypadá krásně. Věnovali jste jí spoustu péče a času. Vybrali úžasný nábytek, vhodné doplňky, kvalitní postel včetně matrací. Měli byste spát jako v bavlnce, ale opak je pravdou. Probouzíte se bez energie a chuti do života. Čím to je? Možná máte špatně umístěnou postel a nevíte o tom.

Polohu nábytku a zejména postele mnoho z nás podceňuje. Ve skutečnosti má obrovský vliv. Důležité je mít na paměti, že nejlepší místo pro postel závisí především na velikosti a proporcích místnosti.

Postel u nejdelší stěny

Většina lidí považuje za ideální prostor střed nejdelší stěny v místnosti. Protože je v ložnici lůžko nejdůležitějším kouskem nábytku, staví ji toto umístění skutečně do centra pozornosti. Zároveň ponechává dostatek prostoru pro noční stolky, které se vejdou z obou stran. Pokud jde o dekorace, je toto umístění o něco horší, ale můžete využít zeď za čelem postele a pověsit obraz, dát zajímavou tapetu nebo využít jako úložný prostor. Na druhou stranu existují situace, kdy je lepší volit jiné řešení, a to zejména tehdy, když vedou ve středu stěny vodovodní trubky. Hluk narušuje kvalitu spánku

Postel umístěte tak, abyste měli pevnou oporu za hlavou. Zdroj: Canstockphoto

Umístění v rohu

Topení, okno, vestavěné skříně a další nezbytnosti mohou mít významný dopad na to, kam v pokoji dát postel. Pokud máte menší místnost u stěn a nechcete mít lůžko hned pod oknem, zvažte umístění v rohu. Tehdy byste měli zabezpečit pohodlný přístup oběma spáčům, tedy ten, který spí i stěny, by měl mít možnost vlézt do postele zpředu.

Příjemná je i zvýšená lehací plocha. Poskytuje pohodlné vstávání i uléhání.

Je-li v ložnici ateliérové okno, pak postel umístěte tak, abyste z něj viděli ven a zároveň i na dveře. Zdroj. Dremabeds

Pod okna se postel nehodí

Velmi nevhodná varianta je umístění pod oknem. Pokud nemusíte, nedělejte to. Nejen, že si blokujete výhled, ale o chladných nocích na vás může jít studenější vzduch od oken a vy se hůře vyspíte. Stejně tak skrz okna prochází světlo, to v momentě, když nemáte dokonalé zatemnění. Zkuste raději postel otočit alespoň proti oknu, ať máte příjemný výhled.

Postel proti dveřím

Podle učení Feng Shui vytváří blízkost dveří u vaší postele negativní energii, která vás při spánku připravuje o sílu. Vhodnějším řešením je umístění spaní šikmo proti vchodu, protože získáte na vstup do místnosti dobrý výhled. Ale pozor. Lůžko nesmí být přímo naproti dveřím, protože se pak člověk cítí zranitelně.

Pokud nemáte jinou možnost než dát postel proti dveřím, přidejte vedle ní stolek se stylovou lampou a další dekorace, které vytvoří pozitivní energii.

V tomto případě byste se na lůžku cítili jako na ostrově, ne každému by se v takovéto posteli spalo pohodlně. Zdroj: Birou de Arhitectura

Umístění postele v ložnici podle Feng Shui

Feng Shui přikládá spánku a s ním souvisejícímu umístění manželské postele v ložnici velkou váhu. Je to logické. Spánek a odpočinek je velmi důležitý proto, abychom mohli fungovat. Kam umístit postel podle tohoto prastarého umění? Kromě již zmíněného umístění pod okno, kolem dveří a přímo proti nim se nedoporučuje spát ani pod šikminou. 

Obecně se doporučuje umísti tak, aby hlava směřovala na sever. Pro přesnější místo se ve feng shui vychází z výpočtu. Zdroj: Home Style

Protože sever představuje zklidnění mysli, umožňuje sebepozorování a podporuje bezpečný pocit, je směřování čela postele tímto směrem ideální. Umístění hlavy postele na jih pomáhá proudění energie čchi, zpomaluje regeneraci při spánku a probouzí vášeň. Patří k nejméně vhodným pro spánek. Umístění na východ podporuje nový začátek a kreativitu. Vaše mysl je aktivnější a hůře se uklidňuje. Hodí se pro mladé osoby a jako podpora růstu dětí. Hlava postele na západ eliminuje schopnost odpočinku, protože váš mozek je stále zaměstnaný různými zážitky a výrazně podporuje lenost.

Postel by vždy měla mít pevnou oporu za zády a vy byste z ní měli vidět na dveře a z okna. Pokud tomu tak nebude, nebudete se cítit bezpečně. 

Znamení zvěrokruhu a umístění postele v ložnici

Na závěr tu máme ještě umístění postele podle znamení zvěrokruhu. Co preferují? Blíženci, Panny, Váhy a Ryby touží po lůžku směřujícím na západ. Střelci a Kozorozi se dobře vyspí směrem na jihovýchod a Býci s Vodnáři na východ. Rak se Štírem potřebují mít hlavu při spánku směrem na sever a Berani, kteří milují nezávislost se dobře vyspí klidně i s hlavou na jih. Překvapivě jim vadí spíš sever.

Správné umístění postele, vhodně zvolené dekorace a příjemné prostředí vám umožní perfektní spánek. Zdroj: Home Style

Tip pro vás: Chcete vědět, kam dát postel, abyste se opravdu dobře vyspali? Může vám pomoci váš pejsek. Kam si lehne a dobře se vyspí, tam se výborně vyspíte i vy. Zvířata jsou totiž mnohem citlivější na tzv. geopatogenní zóny a nikdy si nelehnou na místo, kde je něco ruší a nelíbí se jim tam. Pozor ovšem na kočky, ty taková místa milují.

Fotogalerie


You must be logged in to post a comment Login