Zahrada

Vzkříšení loňských muškátů: Udělejte z nevábných rostlinek kvetoucí krásky

Od   | 

Přezimování muškátů není nikterak snadné. Pokud jste pro ně přece jen našli vyhovující podmínky a přezimování se zdařilo, pravděpodobně právě nyní nevypadají zrovna dobře a životaschopně. To se ale může brzy změnit a vy se budete opět těšit ze záplavy květů. 

Podívejte se na naše VIDEO, kde řez uvidíte naživo!

Jako první bude třeba rostliny zbavit nádob, ve kterých přezimovaly, a opravdu pečlivě prohlédnout, zdali nenaleznete stopy nějakých škůdců. Pokud ano, napadenou rostlinu bez milosti vyhoďte, aby nenakazila ty ostatní. Kořeny rostlin otřepejte od zeminy a zastřihněte slabé, uschlé, polámané a jinak nevyhovující konce a části. 

Ke krásnému kvetení je třeba správný substrát. Zdroj: Pixabay

Vhodný substrát je propustný a výživný 

Obstarejte nový substrát, nejsnadnější je ho samozřejmě koupit, ale můžete si i umíchat vlastní, jen musí být vzdušný, propustný a  výživný. Hodí se přídavek rašeliny. Do nového substrátu přidejte dlouhodobě působící hnojivo, ideálně to, které je pro pelargonie přímo určené. Zasaďte je do přiměřeně velkého truhlíku, zalijte a volte prozatím nějaké hodně světlé a přiměřeně chladné místo. Někdy bude vyhovovat místo, na kterém muškáty přezimovaly, pokud bylo však opravdu velmi studené, bude dobře rostlinám naznačit, že už je jaro, tím, že zvolíte o několik málo stupňů teplejší místo. Každopádně ani nyní by teplota neměla přesahovat 15°C.

Ven mohou až v okamžiku, kdy nehrozí přízemní mrazíky. Zdroj: Pexels

Řez je zásadní 

Sluníčko prospěje regeneraci rostliny a nastartování nového růstu. Nechte takto rostliny „na pokoji“ několik dní a pak přikročte k řezu. Každý základní výhon rostliny seřízněte, a to asi na čtyři očka. Kdybyste rostlinu neseřízli, byla by slabá a ani kvetení by nestálo za nic. Odřezky můžete nechat zakořenit a vytvořit nové sazenice, které můžete poté třeba darovat. Zálivku postupně navyšujeme. 

Pořiďte si na zahradu originální svítidla

Ven až po ledových mužích 

Rostlinky lze, jak se venku otepluje, pozvolna „otužovat“ denním vynesením ven. Trvale ven je ovšem umístěte raději až po „zmrzlých“, tedy po polovině května. Dříve jen pokud je v předpovědi počasí jistota, že už žádné mrazy rostliny neohrozí. Muškáty jsou totiž na mráz mimořádně citlivé a zbytečně byste zničili výsledky své celoroční práce. 

Fotogalerie:

 

Supresivní, nebo výsevní substrát? Jak správně vysévat semínka, aby úroda byla skutečně bohatá – podívejte se ZDE

 

 


You must be logged in to post a comment Login