Rady a tipy

Vyzkoušejte tento sedmidenní úklidový plán, který připraví domácnost na Vánoce

Od   | 

Za chvíli startují Vánoce a vy jste ještě nezačali s generálním úklidem? Nevadí! Stačí sedm dnů a vaše domácnost bude zářit čistotou. S naším sedmidenním plánem navíc na nic nezapomenete.

I když už jsou Vánoce za dveřmi, možná jste se ještě nepustili do důkladného úklidu. A čím déle toto odkládáte, tím horší se to zdá. Čím začít? Na co nezapomenout? A kolik času si vyhradit? Na všechny tyto otázky jsme odpověděli za vás a připravili jednoduchý sedmidenní plán, který se postará o to, že bude domácnost dokonale uklizená a připravená na návštěvy. Mezi jednotlivými dny si samozřejmě můžete dělat pauzy a plán si přizpůsobit svým potřebám a možnostem.

Do úklidu zapojte celou rodinu. Zdroj: Canstockphoto

Den první: Zmapujte situaci

Abychom si úklid nezošklivili hned na začátku, je dobré začít první den zlehka. To znamená, že si projdete domov a budete se soustředit na věci, které už běžně nevnímáte. Zalijte chřadnoucí květiny, odstraňte věci, které do dané místnosti nepatří, vyměňte prasklou žárovku nebo utáhněte kapající kohoutek. Odstraňte zkrátka všechny nedostatky, které již delší dobu ignorujete. Kromě toho se s rodinou dohodněte, kdo se ujme dalších následujících úkolů.

Den druhý: Ukliďte méně zatěžovaná místa a věci

Začít utíráním prachu by znamenalo, že na konci sedmidenního plánu budete muset tuto činnost dělat znova. Proto začněte místy, které se během týdne znovu výrazně neušpiní. Umyjte proto parapety, okna a jejich rámy, vyperte záclony, závěsy, přehozy, předložky a povlaky z dekorativních polštářů a umyjte vypínače, přechodové lišty a prahy.

Prach utřete až jako jeden z posledních kroků. Zdroj: Canstockphoto

Den třetí: Ukliďte koupelnu a ložnice

Obecně byste měli úklid pojmout tak, aby byly čisté především prostory, které navštíví vaše případné návštěvy. Pokud máte nepořádek v komoře nebo v zásuvkách a čas se krátí, nechte jejich úklid na období po Vánocích. Raději se soustřeďte na koupelnu a spací části domu. Důkladně umyjte toaletu, vanu, obložení, odstraňte rušivé předměty (přebytek kosmetických přípravků) a ukliďte zrcadlovou skříňku. V ložnici nebo pokoji pro hosty důkladně vyčistěte postel, převlékněte, případně přerovnejte skříně a vyřaďte staré oblečení.

Den čtvrtý: Ukliďte předsíň a obývací pokoj

Období svátků je bohaté na hosty. Proto se ujistěte, že předsíň působí dobře. Ukliďte nepořádek a věci, které sem nepatří. Uvolněte místo na věšáku a ukliďte obuv do botníku. Vysajte nebo vyměňte rohožky a ujistěte se, že předsíň vyvolá po příchodu dobrý dojem. Nebojte se zde zapojit také vánoční výzdobu. V obývacím pokoji umyjte knihovničky, vitríny a příborníky. Nezapomeňte také umýt centrální osvětlení.

Nezapomeňte připravit místo v předsíni na bundy a boty pro návštěvy, kterých je v těchto dnech více. Zdroj: Home Style

Den pátý: Ukliďte kuchyň

Pár dnů před Vánocemi je také čas uklidit kuchyň. Pokud ji udržujete v čistotě průběžně, nebude to větší problém. V opačném případě umyjte sporák nebo varnou desku, troubu i další spotřebiče. Dále vyčistěte ledničku a udělejte si v ní dostatek místa. Umyjte všechny skříňky, pracovní desku a odstraňte případnou mastnotu. Pokud zjistíte, že máte v nějakém šuplíku nebo skříňce nepořádek, vytřete je a věci přerovnejte. Na závěr nezapomeňte odnést všechny odpadky.

Den šestý: Rozmístěte vánoční výzdobu a dodělejte odkládané záležitosti

Šestý den si nechte na věci, kterých si během úklidu všimnete. Můžete ošetřit nábytek prostředkem na výživu dřeva, vyčistit skvrny z koberců, vyměnit utěrky a ručníky, hloubkově vyčistit sedací soupravu, odstranit nečistoty pod nábytkem, doplnit dávkovač na mýdlo nebo utřít prach ze špatně dostupných míst. Poté rozmístěte první část vánoční výzdoby.

Pokud máte čas, nezapomeňte vyčistit žaluzie. Existují na to speciální nástroje, se kterými je to hračka. Zdroj: Canstockphoto

Den sedmý: Celkový úklid

Poslední den je dnem finálního povrchového úklidu. Utřete tedy všude prach, povrchově znova ukliďte koupelnu, kuchyň, vyleštěte zrcadla, vysajte řádně podlahy i koberce a vše důkladně vytřete. Odstraňte zbylý provozní nepořádek, vyvětrejte byt, rozmístěte zbylé dekorace a Vánoce mohou začít!

Nenechte se odradit množstvím práce

Vánoce nikdy nejsou o jedné osobě. Proto je dobré si hned na začátku úkoly rozdělit. Když si jasně definujete, kdo se má o co postarat, práce půjde mnohem rychleji a jednotlivé úkoly se pak budou snáze kontrolovat. Kromě toho pamatujte, že je dobré mít domácnost na Vánoce uklizenou. Atmosféra Vánoc na tom však nestojí. Udělejte proto věci, které jsou nejvíce vidět a máte na ně dostatek času. Zbytek přece můžete udělat v novém roce.

Zdroj: Co věděly už naše babičky, Rady pro chytrou hospodyňku, Better Homes and Gardens, House Beautiful

 

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login