Obývací pokoje

Vytvořte si elegantní, nadčasový a pohodlný obývací pokoj ve stylu venkovské chaty

Od   | 

Elegantní, nadčasový a pohodlný. Přesně to jsou charakteristické znaky venkovského stylu a není divu, proč jeho popularita stále tolik lidí inspiruje k vytvoření tohoto vzhledu i ve svých domovech. Bez námahy lze takto smísit nedokonalé a skromné vybavení s kvalitním nábytkem z dob generací dávno minulých. Jak však vytvořit tento nadčasový styl i ve vašem obývacím pokoji?

Nebojte se patiny, která se objevuje v průběhu času

Venkovský styl je o snadném a uvolněném bydlení, a proto je přirozené opotřebení, které přichází časem, velmi vítané. Samozřejmě nemluvíme o poškození. Hovoříme o patině. Navštivte pár obchodů se starožitnostmi, babičku nebo projděte pár inzerátů. Možná doma někomu překáží to, co vy byste uvítali.

Patina do venkovských interiéru neodmyslitelně patří. Zdroj: Pexels

Využívejte dary přírody

Venkov je neodmyslitelně spjatý s přírodou, a není tedy žádný div, že zde hraje hlavní roli dřevo a kamenné detaily. Tyto materiály jsou velmi vhodné, nabízí dlouhou životnost a vypadají krásně. Pro venkovský styl volte spíše tmavší odstíny.

Nebojte se přírodních materiálů v interiéru. Zdroj: Unsplash

K tmavšímu nábytku potřebujete dostatek světla. Velkou výhodou jsou velká okna, protože pak je mnohem jednodušší vytvořit krásný a vzdušný interiér. Jako kontrast je vhodná světlá sedací souprava a nějaké světlejší doplňky. Hodí se taktéž obrazy a rostliny. Zvažte divoké květiny, hortenzie a růže ve džbánech, zednických nádobách či vintage plechovkách, které volně poskládáte kolem parapetů a konferenčních stolků.

Šeříky překrásně kvetou, voní a vypadají nádherně. Zdroj: Pixabay

Pohovka s potahem je praktická a stylová

Na sedací soupravu pořiďte potah. Je praktický a velmi vhodný pro „venkovský život“. Výrazně ho oceníte zejména s dětmi nebo domácími mazlíčky. Potah snadno sundáte a vyperete, zatímco čistit celou sedačku příliš často by se vám rychle zajídalo a zároveň byste ji brzy poškodili. Pěkný přehoz v zemitých barvách se neodklání od vámi zvoleného stylu, ale zároveň působí elegantně, neformálně a pohodlně.

Římské rolety i plisé jsou v kurzu. Jak na ně?

Starožitnosti vrací do historie

Neexistují žádná přesná pravidla pro to, co je ještě znakem bydlení ve venkovském stylu a co už je moc. V podstatě je důležité vyhýbat se věcem, které jsou příliš hranaté a lesklé. To zapadá spíš do moderního konceptu bydlení. Přidejte raději zvláštní kus starožitného nábytku. Dnes jsou hodně oblíbené ručně malované skříně, komody, stoly a další nábytek. S takovým vybavením vyvoláte pocit nadčasovosti a vaše návštěvy se vás často budou ptát, jak dlouho už tu překrásně malovanou truhlu v koutě obývacího pokoje ve svém domově máte.

Přidejte květinové vzory a tartanové látky

Nebojte se květinových vzorů. Zdroj: Pixabay

Vzhledem k tomu, že obývák ve venkovském stylu je hlavně o pohodlí, jsou zde nesmírně důležité textilie. Vybledlé květiny dodají ženskost a jemnost. Dokonale se hodí na různé polštářky, záclony a jiné textilie. Přidejte tartanové látky a pruhy, které dodají tradičnímu venkovskému vzhledu rovnováhu. Barvy volte neutrální a pastelové. Příliš jasné a křiklavé nevyvolají uvolněnou atmosféru.

Smiřte se s tím, že venkovský styl není minimalistický

Venkovský interiér rozhodně není prázdný. Zdroj: Pixabay

Vzhled venkova není příliš o minimalismu, proto buďte spokojeni s určitým množstvím toho, co lze nazvat „uspořádaný nepořádek“. Rozhodně není nutné nacpávat každý kout hromadou věcí, když je to přímo proti vašemu přesvědčení, ale je to opravdu o tom, jak nechat historické a skvostné kousky vyniknout. Vhodné jsou různé police a otevřené prostory. Vystavte svou keramiku, knihy a historické předměty.

Přirozené textury neopomíjejte

Tapeta s ptáčky sladěná s křesílkem a dekorativním polštářkem do venkovského stylu skvěle zapadá. Zdroj: Ateliér Orsei

Neopomíjejte ani ratanové a proutěné koše či nábytek, rustikální dub a přírodní dřevo, mušle, sesbírané větve, mušle, šišky a cokoliv dalšího, co se vám bude líbit. Rustikální vlastnosti, které přírodní dekorace mají, vytváří v prostoru vizuální vrstvy a zajímavý charakter. Výborně poukazují na kreativitu obyvatel zdobeného interiéru.

Hlavní je pohodlí a útulnost

Obývací pokoj je srdcem každého domova. Trávíme zde hromadu času se svou rodinou i přáteli. Měli bychom se v něm cítit pohodlně a příjemně. Každou část volte tak, aby vám činila radost a zároveň měla i své praktické využití. Nebojte se jemných kontrastů při použití výraznějších barev na drobných detailech a především své fantazie. Tak vytvoříte perfektní pokoj, kde se budete cítit jak na venkovské chalupě.

Pohodlná sedací souprava s vhodně zvolenými polštářky láká k posezení. Foto: Iveta Kopicová

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login