Kuchyně

Jak vysoko, nízko nebo hluboko instalovat spotřebiče aneb ergonomicky správně navržená kuchyně je zárukou pohodlného vaření

Od   | 

Při plánování nové kuchyně budete muset zohlednit i výběr a umístění spotřebičů. I to má totiž svá pravidla. Když si spotřebič dobře vyberete a správně ho umístíte, v kuchyni se vám budete výborně pracovat.

Pro kulinářský zážitek

Obliba vaření v našich zeměpisných polohách roste a s ní narůstají i rozměry varných desek. Standardní deska se čtyřmi plotnami má hloubku 50 cm a šířku 60 cm. Do popředí zájmu se však dostávají desky s pěti a více varnými zónami, jejichž šířka může být cca až 90 cm. Až budete přemýšlet o jejím umístění, mějte na paměti, že by po jejích obou stranách měla být odkládací plocha minimálně 40 cm. Bude-li deska u zdi, nechte tam volné místo aspoň 20 cm. Neumisťujte varnou desku do rohu sestavy, zvlášť ne plynovou. Varná plocha má mít výšku 10 až 17 cm pod úrovní ohnuté ruky, tedy od 75 do 87 cm tak, aby bylo vidět do hrnců.

Indukční varná deska s dvěma plotnami a jednou flexi zónou, která umožňuje vařit v dlouhé nádobě, zdroj Mora

Dodavatel svěžího vzduchu

Partnerem varné desky je digestoř. Bez ní se budou v místnosti držet výpary z vařených pokrmů a časem získají věci kolem nežádoucí lepkavou patinu. Aby digestoř plnila svůj účel, musí být instalovaná nad varnou deskou ve výšce 65 cm. Pokud máte plynovou desku, rozměr narůstá na 75 cm. Tato výška je závislá na výkonu digestoře, ten by měl být desetkrát vyšší, než je objem vzduchu v místnosti. Máte-li varné centrum zabudované do kuchyňského ostrůvku, nad desku přijde stropní digestoř s vysokým výkonem. Krásná a ideální je varianta lustrové digestoře, která se dá dálkovým ovládáním podle potřeby spouštět nad varnou plochu.  

Odsavač par by měl být umístěný ve výšce 65-75 cm nad varnou deskou,  zdroj: Franke

Je-li digestoř vybavená dálkovým ovládáním, můžete si ji spustit nad varnou desku, jak vysoko potřebujete, zdroj Faber

Na zlatavou pečeni

Co se týká vestavěné trouby, máte na výběr cca ze dvou základních variant a dvou možností umístění. Klasiku představuje pečicí troubu s šířkou 60 cm. Nabízejí se i takzvané kompaktní spotřebiče, do jejichž řady patří i nejrůznější typy trub (elektrická, parní, mikrovlnná, kombinovaná), jejichž šířka zůstává na 60 cm, ale snižuje se výška cca na 45 cm. Tyto kompaktní spotřebiče se umisťují do výšky očí. Trouba s šířkou 60 cm může být také ve vestavbě v této úrovni, ale stále ještě se umisťuje do řady spodních skříněk v úrovni pod varnou deskou. Vyšší umístění má tu výhodu, že se nemusíte k troubě ohýbat.

Ideální umístění trouby je do výšky očí, zdroj: Franke

Standardní umístění trouby je pod varnou deskou, ale budete se muset k troubě ohýbat, zdroj Candy

Prostor pro čerstvé zásoby

Dalším spotřebičem, bez kterého se v kuchyni neobejdete, je chladnička. Máte možnost vestavby, kdy je spotřebič součástí sestavy schovaný za nábytkovými dvířky. V tomto případě nezapomeňte, že vnitřní prostor je menší, než u volně stojícího provedení. Standardní šířka chladničky je cca 60 cm, výšek je mnoho, záleží na velikosti mrazáku i samotné chladící části. Chladnička s malým mrazákem má cca 120 cm, s tří zásuvkovým mrazákem cca 170 cm až 2 metry. Stále více se v kuchyních zabydlují dvoukřídlové, takzvané americké chladničky Side by Side. Jejich šířka je cca od 80 do 100 cm.

Chladničku můžete mít ve vestavbě, či si pořídit samostatně stojící, záleží na dispozici kuchyně, zdroj Bosch

Americké chladničky se více než do vestavby prodávají jako samostatně stojící modely, zdroj Samsung

Pomocník k nezaplacení

Spoustu času a ve finále i peněz za energie ušetří myčka nádobí. Nabízí se ve dvou velikostech, a to s šířkou 45 a 60 cm. Pečlivě proto zvažte, který z modelů se více uplatní ve vaší domácnosti. Ideální je vestavěná myčka, která najde místo v řadě spodních skříněk. Pokud pořizujete myčku dodatečně a potřebujete ji do sestavy začlenit, zkuste nejprve vestavnou variantu s integrovaným ovládáním, ke které by se dala dodatečně dokoupit a upravit dvířka, aby myčka nehyzdila vhled kuchyně. Při umisťování myčky je ideální najít jí místo v blízkosti dřezu, protože bude nutné k myčce připojit přívod vody a odpad.

Chcete-li myčku úplně schovat, ideálním řešením bude plně integrovaný model s ovládáním v hraně dvířek, zdroj AEG

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login