Inspirace

Jak vyhrát boj s komáry a dalším otravným hmyzem? Přírodní tipy, které zaručeně pomohou

Od   | 

Krásný letní večer na zahradě nezkazí nic tak otravného jako nálety hmyzu. Naštěstí se mu můžete bránit, aniž byste sahali po chemických prostředcích, které jsou sice velmi účinné, ale pro naše zdraví a přírodu ne příliš vhodné. Jděte na to s pomocí přírody.

Koho by tichý bzučivý zvuk, šimravý pocit na kůži a svědivý otok nedoháněl k šílenství. Na Sibiři se uštípání bodavým hmyzem používalo jako kruté mučení. Vyřešit tento problém můžete nejrůznějšími způsoby. Vysaďte bylinky, vytvořte si domácí repelent, zkuste esenciální oleje nebo vonné svíčky. 

Zasaďte rostliny, které hmyz odrazují

V boji proti hmyzu se dají využít některé druhy rostlin, které doporučujeme vysadit do záhonu blízko terasy nebo posezení. Vhodná je levandule, jejíž výrazná vůně odpuzuje komáry a klíšťata, měsíček lékařský, bazalka nebo rozmarýn. I ten umí zatočit s blechami a klíšťaty. Šalvěj pak přispívá k odsunu šneků ze zahrady. Přírodní ochranu proti hmyzu zajistí také esenciální oleje. Vyzkoušejte eukalyptus, citronelu, tea tree, levanduli nebo tymián. Efektivně působí i zapálená citronelová svíčka.

Levandule odpuzuje komáry i klíšťata. Zdroj: Pixabay

Zkuste levný domácí repelent

Vyrobte si domácí repelent za pár korun, který efektivně působí. Smíchejte rozmarýn, levanduli a mátu. Stačí dvě lžíce zmíněných bylinek, zalijte je horkou vodou – 100 g bylinek a 1 litr vody. Poté slijte a v poměru 3:1 doplňte čistým alkoholem. Touto směsí naplňte rozprašovač a máte hotový účinný nástroj proti hmyzu.

Z levandule, rozmarýnu a máty si můžete vyrobit domácí repelent proti hmyzu. Zdroj: Pixabay

Nedejte komárům šanci

Účinná zbraň proti nepříjemným komárům je voda, hnědý cukr a sušené droždí. Tato směs jim zachutná určitě víc než vaše krev. Nalijte ji na dno plastové lahve nebo misky a položte venku u vašeho posezení.

Účinnou zbraní proti komárům je sušené droždí smíchané s cukrem a vodou. Zdroj: Pixabay

Kouzelný kokosový olej

Smíchejte kokosový olej s levandulí. Je jedno, jestli bude čerstvá, sušená nebo koupíte jen extrakt. Dejte do několika misek a uvidíte, že přítomnost much se rapidně sníží.

Proti vosám med s vodou

Nalijte do láhve s úzkým hrdlem vodu a med. Přivábí bodavé návštěvnice, které tak nebudou obtěžovat u vašeho stolu.

Vosy odženete s pomocí láhve, do které nalijete vodu s medem nebo sladkou šťávou. Zdroj: Pixabay

Kvetoucí rostliny jako okrasa i důležitá ochrana

Některé kvetoucí rostliny umí odpudit hmyz velmi efektivně. Zasaďte si do záhonu afrikány, muškáty a jiné květiny, které krásně kvetou. Pomohou i v květináči na okenním parapetu. Zbavíte se much a zároveň získáte hezkou dekoraci.

Lampy, svíčky a louče

Sedíte na terase a nemůžete se zbavit otravných komárů? Pořiďte si louče a svíčky proti hmyzu. Existují různé repelentní svíčky nebo louče s repelentním olejem. Určitě najdete účinné pomocníky.

Pořiďte si vonné svíčky. Zdroj: Canstockphoto

Elektrické lapače hmyzu

Elektrické lapače pomáhají velmi dobře, a navíc jsou skutečně ekologické. Nepotřebujete totiž žádné chemické přípravky, abyste se všech bzučících nepřátel zbavili. Lapače nevypouští během svého provozu žádné škodlivé chemické látky, jedy nebo kouř. Když si vyberete zařízení s tichým chodem, klidně ho můžete používat i doma. V teplých letních dnech by mělo být součástí každého venkovního posezení.


You must be logged in to post a comment Login