Rady a tipy

Vdechněte nábytku nový život: Upcyklaci si oblíbíte. Máme pár nápadů, jak na to

Od   | 

Na upcyklaci je dobré to, že tomu, co můžete vytvořit, se opravdu meze nekladou. Je to udržitelná a nákladově efektivní možnost, jak obnovit design vašeho domova. Kdokoliv se může připojit k této moderní revoluci a zapojit se do řady projektů upcyklovaného nábytku, a to bez předchozích dovedností. S trochou času, lásky a péče si můžete vytvořit zcela jedinečný kus nábytku pro domov, který nebude mít nikdo jiný. Takto upravený nábytek má svou vlastní historii, a pomocí jeho přeměny mu můžete vdechnout nový život.

Nemáte květináč? Zasaďte svou rostlinu do hrníčku nebo staré konvice. I to je upcyklace. Zdroj: Pixabay

Upcyklace nábytku je skvělým nápadem, a to z mnoha důvodů. Je prospěšná pro životní prostředí, protože váš obnovený kus nahrazuje potřebu výroby nového. Dodavatelský řetězec nového nábytku je méně udržitelný kvůli množství energie, kterou spotřebuje na jeho vytvoření a dodání až k vašim dveřím. Výsledkem upcyklace je zakázkový a jedinečný produkt, který navíc nikdo jiný nevlastní.

Pouhá změna barvy nábytku přinese vysoký efekt. Zdroj: Balakryl

Mimo jiné upcyklace šetří peníze. Díky renovaci starého nábytku na vlastní pěst můžete získat jedinečně kousky za zlomek ceny. Pokud předěláváte domov s omezeným rozpočtem, upcyklace je správná cesta. Během procesu se naučíte nové dovednosti, které jsou jednodušší, než byste čekali. V neposlední řadě je celý proces zábavou, kterou si můžete užít i s ostatními členy domácnosti, nebo můžete popustit uzdu své kreativitě a fantazii. Zkrátka upcyklovaný nábytek dodá charakter a zároveň vdechne nový život vašemu interiéru, aniž by to zničilo rozpočet nebo způsobilo mnoho škody k životnímu prostředí.

Poohlédněte se po starším nábytku, třeba u babičky nebo v bazaru. Původní indonéský nábytek najdete také u  firmy Gert Snel

Jak na to?

Může být lákavé vrhnout se do nového návrhu, ale při tom se snadno zapomene na správnou přípravu. Než se pustíte do svého upcyklačního projektu, shromážděte všechny nástroje a vybavení, které byste mohli potřebovat. Než se vydáte do prodejen nábytku a na trhy, udělejte si dobrou představu o tom, jaký typ nábytku potřebujete – a když něco uvidíte, představte si, kam by to šlo umístit u vás doma. Tímto způsobem budete méně pravděpodobně kupovat kousky, které nejsou nijak zvlášť užitečné. Pamatujte, že na internetu existuje obrovský trh s použitým nábytkem. Mnoho lidí prodává kousky za výhodné ceny nebo je dokonce nabízí zdarma za odvoz v rámci komunitních skupin. Pokud hledáte opravdu jedinečný kousek, je důležité být flexibilní. Kreativní myšlení může proměnit staré dveře v menší skříně nebo originální poličky.

Nebojte se barev. Dodají jiskru vašemu domov. Zdroj: Balakryl

V závislosti na tom, v jakém stavu je váš kus nábytku, možná budete muset zbrousit povrch, takže brusný papír je nutností. Také bude potřeba se zásobit řadou různých štětců v závislosti na tom, čeho chcete docílit. Dále je dobré mít po ruce roli měkké malířské pásky na hrany a samozřejmě dostatečný výběr barev. Nejzábavnější částí výběru upcyklace starého nábytku je rozhodování o barevné paletě a dekorativním stylu. Zacházení se svým dílem jako s nepopsaným listem otevírá nepřeberné možnosti. Pomocí štětce dejte svému nábytku základní nátěr.

Typ tahů štětcem, který použijete na nábytek, ovlivní konečnou úpravu výsledného produktu. Viditelné tahy štětcem mohou dodat rustikální nádech, ale pokud míříte k modernější úpravě, zvažte investici do pěnového válečku pro hladký povrch. Aby dřina nepřišla nazmar, můžete životnost laku prodloužit pomocí vosku na nábytek. Počkejte alespoň 24 hodin, než lak uschne a uzavře se. Poté použijte trochu vosku k lehkému pokrytí povrchu.

Změnou obyčejné úchytky docílíte nového vzhledu. Zdroj: Balakryl

Fotogalerie:

Zdroj info: Primalex, Balakryl, Kapitoly o bydlení, Náš domov, Útulný domov

 

 


You must be logged in to post a comment Login