Inspirace

Vánoční hvězda, kaktus nebo brambořík: Které rostliny by doma neměly chybět na Vánoce?

Od   | 

Vánoční dekorování si zaslouží i rostliny, které právě v období těchto svátků kvetou. Patří mezi ně vánoční hvězda, brambořík, kalanchoe, azalka, hvězdník nebo vánoční kaktus. Pokud se o rostliny navíc budete dobře starat, budou vám dělat radost nejen v období Vánoc.

Vánoční hvězda je tradiční ozdobou většiny domovů. Zdroj: Pixabay

Vánoční hvězda

Mezi asi nejznámější vánoční rostliny patří vánoční hvězda – správným názvem poinsettie. Kvete sytě červenými nebo růžovými květy. Běžné je ale i bílé či žluté zbarvení. Vánoční hvězda ocení zálivku odstátou, vlažnou vodou v pravidelných intervalech. Ideálně ji umístěte na teplé místo, kde je vyšší vlhkost a kam zároveň nesvítí přímé slunce. Jediné, co opravdu nesnáší je průvan, na který je náchylná. Během kvetení vánoční hvězdu můžeme přihnojit. 

Vánoční hvězda rozzáří slavnostní stůl. Zdroj: Pixabay

Brambořík

Další typicky vánoční rostlinou je brambořík. Může mít různě velké a barevné květy, které jsou na pohled jemné a něžné. Brambořík umístěte ideálně do chladnější místností, ve které vydrží déle kvést. Brambořík vyžaduje těsný květináč a zálivku ideálně přes misku s vodou, a to přibližně jednou za týden. Se zálivkou můžete přidat i hnojivo. Rostlina ocení vlhčí prostředí, proto je vhodné ji jednou za čas rozprašovačem rosit.

Bramboříky ocení spíše chladné místo.
Zdroj: Pixabay

Kalanchoe

Kalanchoe je oblíbenou pokojovou rostlinou, která kvete krásnými, barevnými květy. Má ráda dostatek světla, ale zároveň nesmí stát na slunném stanovišti. Dařit se jí bude při běžných pokojových teplotách, kde by teplota neměla klesnout pod 16 °C. Dopřáváme ji pravidelnou zálivku tak, aby mezi jednotlivým zaléváním povrch zeminy stihl vyschnout. Jakmile odkvete, seřízneme horní část rostliny, kde postupně vyrostou nové výhony.

Kalanchoe má krásné barvy květů. Zdroj: Pixabay

Vánoční kaktus

Mezi vánoční stálice patří také vánoční kaktus, který však vykvete pouze pokud se o něj budete správně starat. Poté vás během Vánoc potěší záplavou barevných květů. Důležité je ale vědět to, že kvete pouze při nízkých teplotách, a to do maximálně 15 °C. Ideální je rostlinu zhruba 4 – 6 týdnů před Vánoci umístit do chladného prostoru a těsně před Vánoci ji přemístit do místnosti. Zaléváme maximálně jednou za týden.

Vánoční kaktusy milují vysokou vlhkost. Zdroj: Pixabay

Azalka

Azalky kvetou něžnými květy, které vyzdobí každou domácnost během Vánoc. Rostlina má poměrně široké kořeny, proto je vhodné ji umístit do širší nádoby, ideálně misky. Pokud azalka kvete, ocení spíše chladnější místo okolo 19 °C. V přetopené místnosti se jí proto nebude příliš dařit. V tomto případě rostlině prospěje pravidelné rosení. Má ráda světlé místo a pravidelnou zálivku. Zeminu nenechte nikdy vyschnout, ale zároveň by ani neměla být příliš mokrá. 

Azalky nemají rády přetopené prostory. Zdroj: Pixabay

Hvězdník

Tato rostlina pochází z Jižní Ameriky a řádíme ji mezi cibuloviny. Má nádherné syté květy připomínající tvarem hvězdu. Dařit se mu bude na světlém okně, situovaném ideálně na jih, či jihovýchod. Teplota místnosti by se měla pohybovat okolo 20 °C, aby hvězdník dlouho kvetl. Jakmile na rostlině vidíme poupata, je potřeba s květináčem otáčet tak, aby rostla stejnoměrně. Hvězdníku dopřáváme pravidelnou zálivku a hnojení.

Hvězdník svými květy připomíná hvězdy. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Zdroj info: Domácí pokojové rostliny, Vše o pokojovkách, Zahradnictví Gardeo 

 

 


You must be logged in to post a comment Login