Zahrada

Ukážeme vám bezúdržbové pokojovky, které dokáže pěstovat každý

Od   | 

Patříte ke zkušeným pěstitelům pokojových rostlin, nebo je před vámi každá pokojovka v nebezpečí? Pokud jste tím, kdo má strach, že mu žádná pokojová rostlina nepřežije, nemusíte se bát. Dnes vám ukážeme tipy na několik rostlin, které dokáže pěstovat naprosto každý.

Potos neboli šplhavnice zlatá je stálicí mezi bezúdržbovými pokojovkami. Zdroj: Pixabay

Pokojovky, které může mít doma kdokoliv

Na světě existuje spousta pokojových rostlin – a mezi nimi i ty, které vyžadují minimální péči. A právě tyhle rostliny mají rádi radši méně péče než více, ta to občas může zkazit. I proto se naučte o níže zmíněné rostliny starat tak, jak to opravdu potřebují. Jde o rostlinky vhodné pro naprosté začátečníky, kteří si přejí kouzlo zelených rostlin v interiéru, ale nemají čas či potřebné zkušenosti.

Číslo 1: Šplhavnice

Potos, česky šplhavnice, patří k těm nejobyčejnějším a nejméně náročným rostlinám, které můžete pěstovat – stačí vám k tomu sklenice nebo lahev s vodou. Jsou to velmi zajímavé rostliny zelené barvy, mohou být ale také světlé či bílé. Nejvíc se jim daří ve vodě, ale přežijí také v květináči se substrátem. Jejich množení je velmi jednoduché – a co víc, jejich výhonky se vám mohou plazit i přes většinu místnosti.

Číslo 2: Tchynin jazyk

Tchýnin jazyk je sukulent, který vyžaduje minimální péči. Vybírat si můžete ze spousty variant, takže je na vás, zda si zvolíte zelenou, bílou, žíhanou nebo světlým proužkem lemovanou variantu. Stejně tak si můžete vybírat klasický tchýnin jazyk, ale i jeho zakrslou verzi.

Jde o klasiku, kterou zná každý – ať už od své babičky, maminky, ze školy nebo veřejných prostor. Přesto je tato rostlinka v posledních letech velmi oblíbená. A její největší výhoda? Nepotrpí si na pravidelné zalévání. Kromě tmy, kterou příliš nemusí, vám poroste kdekoliv.

Tchýnin jazyk je nenáročnou a majestátní rostlinou. Zdroj: Pixabay

Číslo 3: Zamiokulkas

Mezi rostliny, které nemáte šanci zničit (můžeme potvrdit z vlastních zkušeností), patří také zamiokulkas. Jde o rostlinu, která nepotřebuje příliš péče. Na první pohled je odolná, tvoří ji spousta drobných lístků, rostlina se časem rozrůstá.

Zamiokulkas má rád mírnější zálivku, pokud jej zapomenete zalévat, máte dost času to napravit – než začne shazovat listy.

Zamiokulkas je nenáročný. Zdroj: pexels.com

Číslo 4: Bromélie

Pokud toužíte po něčem exotičtějším, podívejte se na barevné bromélie. Ty toho k životu nepotřebují příliš. Jde o rostlinky, které vyžadují minimální zálivku, ideálně jen do svého středu, který tvoří kalich. Daří se jim v menším květináči s propustným substrátem a na nepřímém světle.

Které si vyberete vy? Zdroj: pexels.com

Číslo 5: Kykatka – ani substrát není potřeba

Pro naprosté začátečníky můžeme doporučit kykatku. Ta k životu nepotřebuje ani zeminu – velmi často se pěstuje zavěšená na mechu, na spirále z drátku nebo na větvičce. Kořeny potřebuje pouze k přichycení, vláhu získává ze vzduchu. Do bytů, kde je obecně sušší vzduch, je vhodnější stříbrně zabarvená odrůda.

Kykatku není nutné zalévat, bere vláhu ze vzduchu. Zdroj: Canstockphoto

Zdroj: pokojovky.cz, rostliny.cz, pestujeme.cz

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login