Inspirace

Udržitelné materiály v interiéru: Jak si vybrat ideální nábytek a dekorace?

Od   | 

Udržitelnost je v současnosti skloňována velmi často. Je důležitá nejen proto, že chrání životní prostředí, ale také proto, že v otázce bytového designu vám ušetří spoustu peněz. I když může být investice do nábytku a dekorací z udržitelných materiálů vyšší, jejich odolnost a kvalita vám ji vynahradí. Vydrží totiž dlouhá léta.

Při správné údržbě jsou přírodní materiály takřka nesmrtelné. Zdroj. Home Style

Hledejte kvalitní materiály

Zjednodušeně můžeme říct, že přírodní materiály jsou vždy tou nejlepší volbou. Díky své povaze jsou totiž odolné a pro životní prostředí nepředstavují zátěž. A co víc, v interiéru vypadají skvěle. Pokud zvažujete nákup pohodlné pohovky a nedáte se cestou textilie, pak doporučujeme zvolit recyklovanou kůži. Ta je díky vlastnostem velmi houževnatá a vypadá skvěle i po delším používání. Nákup nového nábytku nemusí vždy zatížit přírodu. Obzvláště tehdy, když zvolíte takové materiály, které vás nedonutí nábytek za chvíli měnit.

Dřevo nebo plast?

Dřevo je takřka věčné. Pokud si vyberete nábytek právě z tohoto materiálu, máte jistotu, že při správné péči vám může sloužit celý život. Vzhledem ke svým vlastnostem dokáže dřevo na rozdíl od umělé hmoty také držet teplo. Díky tomu tedy snížíte i náklady na energie. Pokud se po čase rozhodnete pro změnu, dřevěný nábytek je velmi snadno recyklovatelný a dá se použít znova. A to je další klíčová vlastnost, která ho dost často odlišuje od jiných, syntetických materiálů. Dalšími odolnými materiály, které nezatěžují přírodu a interiér ozvláštní, jsou také kámen, sklo nebo beton. Takové produkty pak garantují dlouhou životnost a nenáročnou péči.

K udržitelným materiálům řadíme i betonovou stěrku. Zdroj: Němec

Hledáte kvalitní dveře, které inspirují?

 

Zajímejte se o celkové provedení nábytku

Ani sebelepší materiál ale neprodlouží životnost nábytku, pokud se neopírá o kvalitní konstrukci. Vždy tedy sledujte i celkové provedení jednotlivých kousků. Dívejte se, jak je konstrukce koncipována, pod jak velkým tlakem jsou jednotlivé spoje a z čeho je vše zhotoveno. Velkou nevýhodou jsou v tomto ohledu online nákupy, kdy si nemůžete věc prohlédnout. Pokud si vybíráte něco nového a očekáváte dlouhou životnost, navštivte raději kamennou prodejnu nebo kontaktujte výrobce. Nezapomínejte totiž, že mnoho věcí je konstruováno právě tak, aby to mohlo bylo časem vyměněno.

Pokud hledáte odolný materiál pro sedací soupravu, poohlédněte se po kůži. Zdroj: Natuzzi Italia

Nezapomínejte na recyklaci

Obecně platí, že pokud chcete chránit životní prostředí, měli byste vždy myslet na recyklaci. Každý nový kus nábytku by tedy měl splňovat jednu ze dvou zásad: Je z recyklovaného materiálu nebo je zcela nový, ale následná recyklace nebude problematická. Nebojte se tedy zvolit originální kusy z umělé hmoty, pokud víte, že vznikly právě procesem recyklace.

Trendy je recyklace nábytku. Zdroj: Gert Snel

Dejte šanci starým věcem

Nové je vždycky lepší. Spousta lidí na toto tvrzení spoléhá a při pořizování věcí do interiéru chce pouze ty nejmodernější trendy. To ale nemusí být vždy ideální. To, co je zrovna v kurzu, se velmi rychle mění. Navíc jsou si pak domácnosti velmi podobné a ztrácejí na originalitě. Pokud hledáte zajímavé kousky, zkuste se poohlédnout po bazarech a obchodech se starožitnostmi. Díky tomu můžete ulovit originální věci a interiér proměnit ve zcela jedinečné místo. Narazili jste na nějaký kus nábytku, ale jeho vzhled nebo funkčnost vám nevyhovuje ve všech aspektech? Pak dejte ruku k dílu a věc si přetvořte podle vlastních představ. Tento trend se nazývá upcycling a jeho cílem je přetváření starých věcí v nové a svěží kousky. Když ve výprodeji objevíte starou komodu, můžete ji natřít na zcela novou barvu, upravit její povrch a ozdobit ji novými, originálními úchyty.

Promyslete nákup dekorací

Mít v bytě pouze nábytek a žádné dekorace, které by místo zútulnily, je pro mnohé zcela nemyslitelné. Často ale volíme takové doplňky, které nejsou vyrobeny z udržitelných materiálů a příliš mnoho osobitosti do interiéru nepřinesou. Chcete-li i v případě dekorací jít cestou udržitelnosti, dejte si záležet na jejich materiálu a provedení. Jejich vzhled pak promění i celkový dojem z prostoru. V případě látek využijte nabídky přírodních materiálů, jako je vlna nebo bavlna. Dalšími skvělými materiály jsou například konopné vlákno, korek, bambus, ratan nebo juta. I v tomto případě platí, že pokud hledáte originální doplňky a přesto chcete chránit přírodu, můžete si mnoho doplňků zhotovit pomocí zmíněného upcyclingu nebo se poohlédnout po nabídce nejrůznějších starožitností a bazarů. To vám zaručí, že dekorace, kterou máte vy, nebude mít nikdo jiný.

Každý interiér je třeba doplnit vhodným osvětlením. Zdroj: Aulix Lighting

Pokud vám není jedno, čím se obklopujete a jaký má váš výběr vliv na životní prostředí, pak je ideální poohlížet se po udržitelných materiálech. A to nejen při menších nákupech, ale také v tak zásadních okamžicích, jako je zařizování interiéru. V současnosti je téma udržitelného nábytku a doplňků v kurzu, takže je nabídka těchto věcí opravdu široká. Pokud tedy chcete přírodě pomoci a obklopit se krásnými a kvalitními věcmi, vždy se informujte o jejich materiálu a provedení a promyslete každý nákup. Váš domov tak získá na jedinečnosti a současně bude mít ekologický přesah.

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login