
Zahrada
Toužíte po vlastní zahradě, ale nemáte ji? Městské zahradničení může váš problém vyřešit
Když přemýšlíte o zahradničení, obvykle vám v mysli vyvstane představa pozemku s plotem, příroda, vzkvétající stromy, záhonky, skleník – zkratka vše, co na takovou normální zahradu patří. Lidé ale čím dál víc hledají způsoby, jak si dopřát čerstvé plodiny i uprostřed města. Ochutnat vlastní rajčátka, sklízet papriky nebo okurky. Rostliny mohou být mnohem víc než jen koníček. Činnosti spojené s prací na zahrádce totiž pozitivně ovlivňují psychiku a to se bezpochyby taky hodí.
Městských zahrad existuje mnoho různých typů a v některých případech se může označovat jako městské zemědělství. Urban gardening nám umožňuje vidět, jak se objevuje nový život po celém městě a v místech, kde jsme si nikdy nemysleli, že je to možné.

Grilovací sezona nemůže být bez lilku. Vypěstujte si jej klidně na balkoně. Zdroj: Pixabay
Co je urban gardening?
Městské zahradnictví označuje proces pěstování rostlin v městském prostředí, jako je byt, střecha, balkon, terasa nebo volný pozemek. Lidé hledají způsoby, jak i ve městě snížit ekologickou stopu, minimalizovat smog a nárůst tepla během léta. Rostliny spotřebovávají uhlíkové plyny v atmosféře (tyto plyny přispívají ke skleníkovému efektu) a snižují riziko vzniku různých zdravotních problémů (astma, problémy s dýcháním apod.). Mimo to působí zeleň velmi dobře na psychiku a pohodu lidí, zlepšuje kvalitu života a každý musí uznat, že vlastní zelenina, ovoce nebo bylinka zákonitě vykouzlí úsměv na tváři.

Není to krásný pohled? Zdroj: Canstockphoto
Nápady pro městské zahrady s malými prostory
Začít pěstovat rostliny můžete na malém balkoně a stejně tak i bez něj. Existuje mnoho různých stojanů a držáků na zeď do interiéru, kam připevníte domácí rostlinky. Pojměte to třeba jako nový interiérový styl, který jasně ukazuje, že tady bydlí pravý milovník přírody. Venkovní pěstování začněte květináčem či truhlíkem za oknem. Takto se dají vypěstovat jahody, malá rajčátka, pálivé papričky a samozřejmě bylinky. Věřte ovšem, že vám to brzy nebude stačit. Pokud máte k dispozici balkon, pravděpodobně se brzy celý zazelená. Vhodné jsou samozavlažovací květináče, které nemusíte tak často zalévat a nevadí, když zapomenete. Na balkonech a terasách se už máte možnost více realizovat. Mimo rozkvetlých květin snadno vypěstujete papriky, okurky, mrkev, hrášek, ředkvičky, a dokonce i ovoce prostřednictvím malých stromečků v kontejnerech. Důležité jsou hluboké nádoby a květináče, pravidelné hnojení a zalévání. Není problém vytvořit si i vlastní kompost, kde rovnou zužitkujete zbytky potravin, listí apod.

Vermikomposter můžete mít klidně i doma. Zdroj: Urbalive
Když nemáte balkon ani lodžii a toužíte po pěstování ve velkém, rozhlédněte se v okolí, zda u vás není nějaká komunitní zahrada.
Znáte pojem komunitní zahradnictví? Jeho historie sahá až do starověkého Egypta. Později se od nich trochu upustilo, aby se později vrátily během světových válek, kdy byla krize a málo potravin. Nyní je jejich cílem sdružování lidí, kteří na společném pozemku hospodaří, pěstují nejrůznější bylinky, ovoce, zeleninu a často chovají drobné zvířectvo. Nejde tedy jen o samotné zahradničení, ale o kontakty mezi lidmi a jejich sociální vazby.

Čerstvá bazalka, která je kdykoliv přístupná. Nebojte se městské zahrádky. Zdroj: Pixabay
Ochrana životního prostředí díky soběstačnosti
Jemné bylinky přímo z balkonu, lahodný zelený salát nebo cuketa z vyvýšeného záhonku. Není to těžké a kdokoliv, kdo někdy vyzkoušel vlastní pěstování, už nechce přestat. Navíc snadno využijete biologický odpad z domácnosti, který můžete sbírat a kompostovat. Máte jistotu, že pěstujete naprosto bez chemie. Městské zahradnictví není jen trend, který zlepšuje lidem náladu, ale výrazně přispívá k ochraně životního prostředí. A to už stojí za to vyzkoušet.

Ve vyvýšených záhonech vypěstujete pohodlně takřka cokoliv. Zdroj: Canstockphoto
Tipy pro městské zahradničení
Jste v městském zahradničení úplní nováčci? Než se přidáte k ostatním milovníkům zeleně uprostřed města, možná pro vás bude přínosných pár tipů, abyste si užili všech výhod, které zahradnictví přináší.
1. Vyberte vhodné rostliny
Ne všechny rostliny zvládnou naše podnebí a hlavně nádoby na balkoně a terase. Proto si dopředu zjistěte, jak moc náročné jsou ty, které jste vybrali. Pro začátek volte raději něco jednoduššího, ať vás neodradí hned na začátek náročná péče a případný neúspěch. Měli byste také vědět, zda vaše rostliny potřebují více slunce nebo naopak stín, jak často zalévat, hnojit nebo jinak opečovávat.
2. Myslete na dobrou půdu
Efektivní městskou zahrádku nevytvoříte s jakoukoliv půdou. Potřebuje dostatek živin a její kvalita má odpovídat výběru rostlin. Kupte buď speciálně upravenou a hnojenou zeminu nebo si připravte vlastní kompost a dodejte jí živiny sami.

Nemáte balkon? Pěstujte doma. Třeba v takovém speciálním konferenčním stolku. Zdroj: Lebon
3. Dostatečný prostor
Nesnažte se do nádob nasázet hromadu rostlin za každou cenu. Když nebudou mít prostor, neporostou. Možná se vám to příliš nelíbí, protože toužíte pěstovat hodně druhů na omezeném prostranství, ale je to pro úspěch nezbytné.
4. Využijte nabídku okolí
Rozhlédněte se kolem sebe, kontaktujte rodinu a známé. Nenajde se někde kolem vás místo, kde byste si mohli svou zahrádku založit? Nemá babička volný balkon či pár záhonků na zahradě? Nepronajímá někdo kousek zahrady? Kontaktujte nejbližší komunitní zahradu nebo nějakou zkuste založit sami.
Fotogalerie:
- Zdroj: Canstockphoto
- Ředkvičky můžete pěstovat v květináči. Zdroj: Canstockphoto
- Zdroj: Canstockphoto
- Mini zahrádku si můžete vytvořit i na parapetu. Zdroj: Canstockphoto
- Zdroj: Canstockphoto
- Zdroj: Canstockphoto
- Na balkoně uplatníte samozavlažovací květináče s oporou i multifunkční pěstitelské pytle. Zdroj: Canstockphoto
You must be logged in to post a comment Login