Rady a tipy

V chladných měsících by teplé barvy měly doma převažovat. Jak je vhodně použít?

Od   | 

S chladným počasí přichází ideální čas na změnu barev v interiéru. Teplé barvy jsou v tomto ohledu zvlášť vhodné, ale samozřejmě by nepůsobilo dobře, kdyby byl celý váš domov laděn pouze do jedné roviny. Ideální variantou jsou různé doplňky, textilie a dekorace v různých odstínech, které můžete kdykoliv snadno zaměnit, aby vše působilo idylicky.  

Samo vidíte, jak teplá žlutá krásně rozzáří jinak chladný a tmavý interiér. Zdroj: Canstockphoto

Poznáte teplé barvy?

Většina lidí teplotu barvy tak úplně nerozezná. Studené barvy a jejich odstíny působí chladně a mají uklidňující efekt. Naopak teplé odstíny zahřívají, povzbuzují, stimulují a budí vášně. Vyvolávají spojení s ohněm, sluncem a letním počasím. Proto je velmi důležité, abyste barvy správně propojili s funkcí místnosti, kde budou použity. Uklidňující chladné barvy se hodí do místností, kde odpočíváte, relaxujete nebo se musíte soustředit (pracovna, koupelna, ložnice). Teplé barvy vyvolávají emoce, a proto mají svou velkou roli v obývacím pokoji, v kuchyni nebo v dětském pokoji. Zkrátka všude tam, kde se scházejí lidé. V obecné rovině lze říct, že mezi teplé barvy řadíme šarlatovou, růžovou, broskvovou, jantarovou, zlatou, hnědou, žlutozelenou, červenofialovou a různé odstíny zmíněných barev. Mezi chladné patří šedozelená, smaragdová nebo kobaltová, tyrkysová, fialová a jejich dalším kombinace a odstíny.

Působení teplých barev interiéru

  • Červená: Působí dráždivě, silně a dokáže ve velkém množství vzbuzovat agresivitu. Používá se v kuchyni, v obývacím pokoji a v pracovně ve světlejších odstínech.
  • Oranžová: Vyvolává radost, povzbuzuje a skvěle se hodí do obývacího pokoje s orientací na sever a do jídelny.
  • Hnědá: Ideální barva, která by neměla nikdy v interiéru chybět. Je nenápadná a představuje domov. Použijte ji v kuchyni, v pracovně nebo v obývacím pokoji.
  • Žlutá: Veselá, jasná barva, která prosvětlí den. Hodí se hlavně do kuchyně a ve světlém odstínu také do dětského pokoje.
  • Žlutozelená: Oproti samotné žluté už je klidnější a osvěžující. Pozitivně působí na zrak. Můžete ji použít například do koupelny nebo pracovny.

Nejen barvy, ale i přírodní materiály navodí útulnou atmosféru. Zdroj: Canstockphoto

Jak poznat správnou barevnost LED?

Nebojte se bílé

Chladné barvy bývají většinou ve světlejších odstínech a v místnostech působí vzdušně. Taktéž ji opticky zvětšují. Teplé barvy to mají naopak. Kam v tomto ohledu patří bílá barva? V podstatě kamkoli. Záleží na kombinaci, do jakého světla či stínu ji postavíte. V přirozeném světle vypadá bílá mnohem studenější než při umělém osvětlení. V případě bílé si nemusíte dělat starosti s tím, že nemáte stejný odstín bílé v každé místnosti. Využijte to nejlepší jak z chladných, tak i z teplých odstínů bílé. Podobně funguje také šedá. Dokáže působit chladně a kovově, nebo teple a měkce. Proto je naprosto unikátní kombinace bílé a šedé. V interiéru působí tato dvojice elegantně, formálně a zároveň lehce a vzdušně.

Bílá barva nevadí, zvolíte-li přírodní a příjemné materiály. Zdroj: Canstockphoto

Kombinace teplých a studených barev v jedné místnosti?

Samozřejmě. Taková kombinace je perfektní. Mezi designery velmi žádané provedení je právě to, kdy jsou studené a teplé tóny pěkně vyvážené, popřípadě obměňované podle ročního období. V chladných měsících roku se můžete více soustředit na teplé tóny a a v teplejších naopak. Dominantní barvy v domácnosti určují, jaká bude v interiéru celková nálada. Prvky opačné teploty celý vzhled uzemňují a spojují. Chladné barvy se hodí na stěny a stropy, takže místnost působí prostorněji. „Oteplí“ ji nejrůznější bytové doplňky v teplých barvách. Drobnými maličkostmi s různými barvami celého spektra snadno přepnete do léta či do zimy.

Studené a teplé barvy můžete kombinovat na doplňcích. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login