Rady a tipy

Tepelná čerpadla jako méně tradiční způsob vytápění: Zjistěte o nich víc

Od   | 

Tepelná čerpadla nacházejí v moderních domácnostech čím dál větší využití, ať už mají sloužit pro topení, nebo klimatizování. Poptávka po nich roste, protože jsou ekologická, úsporná a ještě se na jejich pořízení dá čerpat dotace.

Každý, kdo touží ušetřit nějaký ten peníz za energie, se poohlíží po alternativním vytápění. V takovém případě je jednou z možností pořízení tepelného čerpadla, které sice na počátku znamená poměrně velkou investici, ovšem s postupem let přinese značný přínos. Odhady mluví i o úspoře ve výši 2/3 nákladů oproti klasickým způsobům vytápění.

Jak vlastně tepelné čerpadlo funguje?

Laicky řečeno je tepelné čerpadlo zařízení, které „nasává“ teplo na jednom místě a přenáší ho na jiné – třeba z vaší zahrady do vašeho domu. Teplo při své práci čerpadlo získává z vody, vzduchu nebo země, což jsou obnovitelné zdroje energie. Odsud tedy pramení i jejich ekologičnost.

Není čerpadlo jako čerpadlo. Jaké jsou jeho druhy?

Pokud se v problematice tepelných čerpadel zatím neorientujete, můžou na vás označení jednotlivých typů čerpadel působit až exoticky. Za zdánlivě nelogickou kombinací se ale ukrývá velmi jednoduchý princip: Slovo před lomítkem značí, odkud čerpadlo teplo čerpá, slovo za lomítkem je pak označení elementu, který toto získané teplo v domácnosti ohřeje.

Tepelné čerpadlo země/voda – tento druh čerpadla tedy odebírá teplo ze země a předává ho do vody. Tu tedy ohřeje, ať už pro její běžné využití v domácnosti, nebo třeba pro vytápění. Z pohledu vstupních nákladů a plochy, kterou vám instalace čerpadla zabere značně záleží na tom, zda vsadíte na plošnou formu nebo cestu hlubinného vrtu. Jedno je ale jisté vždy – spolehnout se můžete na tichý provoz a dlouhou životnost tohoto řešení.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda – teplo získané ze vzduchu putuje přes výparník tepelného čerpadla a v topném systému nebo v zásobníku vody se stará o její ohřátí – opět buď ke spotřebě, nebo k vytápění. Jde o vůbec nejčastější řešení vzhledem ke snadné instalaci i nízkým pořizovacím nákladům. Má to ovšem jedno „ale“- kromě čerpadla musíte mít i jiný zdroj tepla. Při nízkých teplotách (hovoří se o hranici minus 15 °C) totiž čerpadlo (logicky) vodu neohřeje.

Tepelných čerpadel je mnoho typů. A ne všechny se hodí do našich klimatických podmínek.

Tepelné čerpadlo voda/voda – zde je zdrojem podzemní nebo geotermální voda. Alternativou je využití teplé vody, která vznikne jako odpadní produkt při výrobě. Základem jsou v tomto případě dvě studny. Jedna čerpací a druhá vsakovací. V našich podmínkách je tento typ čerpadla jen těžko využitelný. Nadto může způsobovat i problémy s nedostatkem vody a také údržba čerpadla je dost náročná.

Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch – tento způsob vytápění se při volbě tepelného čerpadla setkává se stále větší oblibou. Původně se hodil jen na vytápění během jara a podzimu, díky moderním stavebním materiálům už ale nebývá problém získat dostatek tepla i v zimě. Tento typ čerpadla dle názvu čerpá vzduch zvenku a ohřívá vzduch uvnitř. Systém je ale konstruován jako klimatizace, takže umí ohřívat i chladit. Jen jím na rozdíl od jiných typů neohřejete vodu.

Výhody, nevýhody a čerpání dotace na tepelné čerpadlo

Uvažujete o pořízení tepelného čerpadla z lásky k přírodě, nebo spíš chcete ušetřit na energiích? Vsadíme se, že druhý důvod hraje ve vašem rozhodování také velkou roli. Kromě výrazných úspor za zdroje, zejména za elektřinu na vytápění (až 75 %) máte možnost získat levnější sazbu elektřiny, a to až na 20 hodin denně využívat tarif na „noční proud“. Neušetříte tedy jen na topení a ohřevu vody, ale i na svícení nebo praní prádla a za rok můžete „mít zpátky“ i další nižší desítky tisíc korun.

Mimochodem – na pořízení tepelného čerpadla můžete získat i dotaci. Vztahuje se na něj státní dotační program Nová zelená úsporám a za rok 2020 bylo možné získat na čerpadlo vzduch/voda i 75 000 Kč, na systémy země/voda a voda/voda pak až 100 000 Kč (vždy ale maximálně 50 % nákladů).

S výměnou zdroje vytápění může pomoci i tzv. kotlíková dotace (s úhradou až 80 % nákladů), například pokud se rozhodnete zbavit starého kotle a pořídit si raději tepelné čerpadlo.

Má to ale samozřejmě i háček. Pořízení tepelného čerpadla znamená investici v objemu 25 000 Kč až 300 000 Kč. Díky dotaci se doba návratnosti zkrátí, peníze z dotace ale získáte až po dokončení projektu. A k instalaci čerpadla je v některých případech potřeba provést i náročnější zemní práce, které taky něco stojí. Jak už ale bylo zmíněno, z dlouhodobého hlediska se investice vyplatí a navrátí. Naštěstí už také některé tuzemské banky nabízí cesty, jak potřebný vstupní kapitál snadno a za výhodných podmínek získat.

Nemáte na tepelné čerpadlo finance? Pomůže vám Hello EKO půjčka

Zainvestovat do bydlení, budoucích úspor na energii a ekologičnosti vlastní existence je smysluplné a nachází podporu i u řady finančních institucí. Například Hello bank! proto přichází s EKO půjčkou, díky níž získáte potřebný obnos za přátelský úrok 3,9 % ročně a k tomu navíc pomoc bankéřů a konzultace při podávání žádosti o dotaci. Mít ekologičtější a úspornější domácnost je tak zase o kus snazší.

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login