Kuchyně

Jak stylově i prakticky uspořádat kuchyňské spotřebiče? Máme pro vás chytrá řešení

Od   | 

Díky nejrůznějším funkcím nám mohou spotřebiče ušetřit hromadu času. Jenže pokud je špatně umístíme, moc si časově nepomůžeme – to když budeme muset často umývat rozlitou polévku, kterou se nám nepodařilo vyndat z vysoko umístěné mikrovlnky, nebo se zbytečně nachodíme, protože chladnička je na druhé straně kuchyně, než potřebujeme. Právě proto přinášíme pár nápadů, jak uspořádat kuchyňské spotřebiče, aby se vám lépe vařilo, uklízelo i stolovalo. 

Dnešním trendem jsou vestavné spotřebiče, které nezabírají tolik místa. Vybírejte je z jedné kolekce, to proto, že shodný vzhled vytvoří v kuchyni harmonii.

Odsavač par vypadá lépe zakrytý

Pokud nemáte nějaký skutečně designový kousek, odsavač nemusí být nutně vidět. Diskrétní spotřebič nainstalovaný nad sporákem ve výklenku nikterak nenarušuje ráz kuchyně, a zároveň plní svou funkci. Výška digestoře nad varnou deskou má být od 65 cm do 75 cm podle druhu varné desky. Hitem poslední doby jsou odsavače integrované ve varné desce. Takový spotřebič vizuálně nepřekáží a svou práci odvede. Skrýt ho můžeme také do pracovní desky odkud při používání bude vyjíždět.

Trendem jsou varné desky s integrovaným odsavačem par. Kuchyně tak působí odlehčenějším dojmem. Zdroj: Franke

Velké spotřebiče nemusí stát nutně na podlaze

Máte pocit, že spotřebiče mají místo jedině na zemi? Vůbec ne. I myčka může být o něco výš a vám se bude nádobí mnohem lépe vkládat a vyndávat ven. Rozhodující je také výška trouby. Neměla by být příliš nízko a ani vysoko. Optimální výška dna je minimálně 90 cm od země a neměla by přesáhnout 115 cm. Chcete-li mít nad troubou ještě mikrovlnou troubu, mělo by být dno trouby od země ve výšce 70 cm, aby nebyla mikrovlnka příliš vysoko. 

Nevejde-li se do sestavy myčka nádobí, lze to obejít mini myčkou, kterou postavíte na pracovní desku, zdroj: Candy

Seskupte spotřebiče

Mít všechna zařízení blízko sebe je nejlepší. Seskupte je tedy do skříněk hned u sebe, pokud máte dostatek prostoru. Pokud ne, je vhodné je seskupit alespoň podle jejich využití – horké spotřebiče (trouba, varná deska, mikrovlnná trouba) u sebe. Trouba s varnou deskou mají být ohniskem místnosti. Primární funkcí kuchyně je vaření, ostatní pak slouží jako podpora tohoto úkolu. V takovém případě vybírejte produkty od jedné značky, protože každá značka má odlišný vzhled. 

Malá rada: Většina spotřebičů má dnes digitální displej s hodinami. Nastavte je všechny stejně, protože až se to nezdá, odlišný čas, který na vás bude svítit, působí dost rušivě.

Jak stylově propojit kuchyni s obývákem pomocí textilních dekorací

Lednice a trouba mohou být blíž, než si myslíte

Návrháři tradičně nedoporučovali lednici vedle trouby, protože to pak na ní klade větší nároky, aby udržela svou teplotu a potraviny v chladu. Věci se však mění, což je dobrá zpráva, pokud máte malý prostor. Technologie jdou neustále kupředu a kvalitní zařízení jsou dnes obvykle dobře izolovaná a neměl by být problém. Přesto by mezi troubou a lednicí měl být menší prostor a nějaká menší izolace.

Chladničku s mrazničkou můžete umístit hned vedle pečicí a mikrovlnné trouby. Zdroj: Kuchyně Sýkora

Mikrovlnná trouba ve výšce očí

Mikrovlnná trouba je často považována za nutné zlo, i když většina lidí si bez ní nedovede domácnost představit. Dnešní modely často disponují i parní funkcí, umí grilovat atd. A když mají děti hlad, často zachrání celou situaci. Pokud nechcete, aby vám zabírala místo na kuchyňské desce, zkuste vestavbu, nejlépe ve výšce očí. Budete mít lepší přehled o jídle a mnohem lépe se s ní manipuluje.

V tomto případě je mikrovlnná trouba špatně umístěná, protože patří do výšky očí. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login