Architektura a design

Kde stojí za to bydlet? Objevte nejlepší města pro život

Od   | 

Pravidelně se objevují žebříčky nejlepších měst k životu – nejen ve světě, ale také v České republice. Pokud uvažujete o zásadní změně bydliště, nebo byste rádi alespoň na pár týdnů vycestovali, mohou být tyto žebříčky velmi dobrým vodítkem. Kromě už notoricky známých a populárních destinací se často objevují i poměrně nečekané výsledky. Podívejte se, jak to dopadlo letos.

Jak se vybírá nejlepší město pro život?

Atraktivitu města (ať už z pohledu obyvatel, nebo případných investorů) ovlivňuje hned několik faktorů. Hodnotí se mimo jiné: 

  • Životní prostředí (čistota vzduchu, hladina hluku nebo množství a rozmanitost vegetace), 
  • klimatické aspekty (například množství slunečního svitu nebo spotřeba energie z fotovoltaických panelů),
  • bezpečnostní situace (úroveň kriminality, hrozba teroristických útoků), 
  • úroveň a dostupnost zdravotní nebo sociální péče, 
  • kvalita vzdělání, 
  • urbanistická kompozice (architektura, cena nemovitostí, uspořádání veřejného prostoru), 
  • veřejná doprava (kvalita a dostupnost dopravy, spojení s jinými městy a zeměmi, rozvoj silniční infrastruktury). 
  • podmínky pro rozvoj podnikání (nejen z hlediska infrastruktury, ale také politických nebo ekonomických aspektů), 
  • možnosti kulturního a společenského vyžití (památky, divadla, muzea, galerie, restaurace nebo kavárny). 

Austrálie a Nový Zéland letos kralují

Každoročně se představuje několik žebříčků. Jedním z nejznámějších je The Global Liveability Index, který vzniká pod taktovkou společnosti The Economist Intelligence Unit. Letošní výsledky jsou silně ovlivněné především klimatickými změnami nebo probíhající pandemií koronaviru. Svou roli proto v hodnocení sehrál i fakt, jakým způsobem města bojovala proti šíření viru.

Rok 2021 skutečně zamíchal kartami a pořadím na předních příčkách žebříčku. Mezi deseti nejlepšími městy pro život se objevilo hned šest měst z Austrálie a Nového Zélandu. Vůbec nejlepší hodnocení si vysloužil novozélandský Auckland. Evropská města si naopak příliš dobře nevedla. Do první desítky se probojovala jen dvě – Curych a Ženeva.  

Z českých měst zvítězily Říčany

Říčany jsou z 206 hodnocených českých měst tím vůbec nejpřívětivějším místem pro život. V závěsu se drží Praha a na třetím místě Slavkov u Brna. Vyplývá to z žebříčku, který na podzim roku 2020 sestavila společnost Deloitte. 

Na opačném konci se už tradičně umisťují města Moravskoslezského kraje, jako jsou Orlová, Krnov nebo Karviná. Podobně si vedou i Most a Litvínov. Tato města se potýkají s vysokou nezaměstnaností nebo znečištěným ovzduším. Nejvíce znečištěná jsou právě města Moravskoslezského kraje, kde na poměrně malém území dochází k vysoké koncentraci průmyslu. Svou roli hraje hustota osídlení, velkým problémem je i znečištění ovzduší od sousedů, především z Polska. Kraj se ale nevzdává, bojuje a realizuje nejrůznější opatření, která by měla vést ke zlepšení kvality ovzduší. 

S pořadím nejlepších měst pro život vloni zamíchal i COVID a jeho dopad na běžný život obyvatel. Více informací o nejlepších městech najdete zde: https://bydlenivevate.cz/inspirace/nejlepsi-mesta-pro-zivot/.


You must be logged in to post a comment Login