Ložnice

Stěna za postelí v ložnici nemusí být nudná. Pořiďte jí nový vzhled

Od   | 

Ložnice je naše království odpočinku a relaxace. Z logických důvodů je její dominantou postel. Už vás někdy napadlo, že byste mohli právě za postelí ozdobit zeď a posunout celkový vzhled místnosti o kousek výš? Inspirujte se našimi tipy a vaše ložnice už nikdy nebude nudná.

Kouzlete se dřevem

Dřevo se nikdy neomrzí a nikdy nevyjde z módy. Prostor za postelí jím klidně vyplňte. V poslední době je trendy bříza. Vypadá velmi elegantně a dá se dobře kombinovat takřka s jakoukoliv barvou.

Dřevěná mozaika vytvoří nevšední dekor. Přitom můžete použít jakékoliv dřevěné parkety.

Dřevěná mozaika vytvoří nevšední dekor. Přitom můžete použít jakékoliv dřevěné parkety. Zdroj: Pinterest

Tapety jsou zpět

Tapety zažívají velký boom a stávají se znovu čím dál oblíbenější. Zkuste ji použít také. A nemusíte vůbec troškařit. Líbí se vám moře a palmy? Není problém. Vášnivý cestovatele možná ocení tapetu s dekorem mapy světa a milovníci zvířat si také přijdou na své. Na tapetu dnes můžete nechat natisknout třeba i rodinné fotografie. Pokud je taková představa na vás moc divoká, zůstaňte u jemných a méně výrazných barev, květin nebo zajímavých vzorů.

Výrazná tapeta pokoj oživí. Zdroj: Pinterest

Nebojte se keramického obkladu

Dávno je pryč doba, kdy používáme keramický obklad i dlažbu jen v koupelně. Díky široké škále vzorů i rozměrů se hodí do celého domova,ložnici nevyjímaje. Oživit jím můžete právě stěnu za hlavou. Kromě barev a vzorů, můžete vsadit na 3D plastické obklady, kterými vytvoříte skutečně originální stěnu. Kdo by se bál údržby, může si zkusit pohrát s jednotlivými rozměry a kombinovat menší i větší formáty a vytvořit jimi na stěně dekorativní obrazce. Výhodou keramiky je její stálobarevnost i odolnost, a tak si takovou stěnu vytváříte na skutečně dlouhou dobu.

3D obklad bude o něco náročnější na údržbu, ale stojí to za to. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie nad hlavou

Fotografie rodiny, přátel, zvířat nebo přírody. Cokoliv máte rádi můžete hezky zarámovat a dát nad postel. Použijte háčky nebo oboustranné lepicí pásky. Rámy nemusí být stejně veliké a ani barevné. Klidně použijte různorodé kousky. Stěna prokoukne a bude vypadat zajímavě.

Akcentová stěna

Znáte akcentovou stěnu? Jedná se o kontrastní barvy. Můžete mít třeba stěny namalované bíle a jen jednu zeď jinak. Hodí se právě stěna za postelí. Zkuste třeba fialovou, zelenou, modrou nebo béžovou. Stejně to můžete udělat s již zmíněnou tapetou.

Modrá barva má zklidňujíc vlastnosti. Její přemíra ale může potlačovat tvorbu melatoninu.

Barvy do ložnice patří, napříkladmodrá zu pocitově snižuje teplotu až o 2 °C. Zdroj: Primalex

Cihly

Cihlové stěny vypadají krásně, hodí se skoro všude a do každého stylu. V tomto případě ale platí, že méně je více. Proto nechte ostatní stěny jednobarevné ve světlých tónech a stěnu za postelí obložte cihlami nebo kamenem. Získáte dokonalou dekoraci, takže už nepotřebujete nic jiného.

Nejen cihly, ale i další přírodní kameny (mramor, pískovec, travertin) vytvoří v ložnici skutečně působivou atmosféru. Zdroj: Casamoderna

Získejte další úložné prostory

Úložného prostoru není nikdy dost. Využijte prostor za postelí takovým způsobem. Mohou to být police na knihy a drobné dekorace nebo vestavěná skříň vyrobená na míru. Vybírejte barvu, která je stejná jako vaše postel. V případě polic dejte pozor, aby byly dostatečně vysoko a vy jste se při vstávání nepraštili do hlavy.

Proměňte stěnu v úložné prostory. Zdroj: Iveta Kopicová

Zkuste dekorativní omítky nebo reliéfní panely

Práce s dekorativní omítkou je trochu náročnější a měl by ji dělat profesionál. I když je to dražší varianta, výsledek stojí za to a vy nebudete litovat. Existují nejrůznější barevné variace, takže máte volnou ruku při výběru.

Pro ozdobení stěn můžete použít také reliéfní panely. Jejich instalace není vůbec složitá, upevňují se jako solitéry. K dostání jsou čtverce, obdélníky v nejrůznějších formátech, kterými dotvoříte celkovou atmosféru místnosti. Jejich velkou předností je tepelná a zvuková izolace. Vyrábí se v různých tloušťkách a existuje mnoho variací, například imitace dřeva, kovu apod. Všechny typy ovšem vypadají, jako by byly vyrobené z pravého dřeva, z písku, kamene nebo kovu.

Vhodné jsou i dekorativní omítky. Zdroj: Ikea

Fotogalerie:

 

Jaký je rozdíl mezi klasickou a kontinentální postelí?


You must be logged in to post a comment Login