Obývací pokoje

Správným umístěním sedací soupravy si zajistíte nejen více místa v pokoji, ale i v duši

Od   | 

Sedací souprava je dominantním prvkem většiny obývacích pokojů, a tak není divu, že do jejího výběru investujeme hodně času. Úsilí bychom ale měli věnovat také jejímu umístění. Zpravidla totiž existuje více variant a některé mohou být výhodnější oproti původně zamýšlené. Čínské učení feng shui dokonce tvrdí, že správným umístěním sezení si „uklidíme“ i v duši.

Vybrat správnou sedací soupravu a vhodně ji umístit, není jen tak a je důležité přihlédnout k dalším důležitým faktorům. V první řadě zvažte správný rozměr s ohledem na velikost pokoje i počet lidí, kteří na ní budou sedávat. Opatrní buďte při výběru potahové látky. Měla by se dát snadno vyčistit a něco vydržet. A co rozkládací funkce? Nehodila by se?

Tváří tvář

Architekti i různí odborníci na bydlení se shodují v jednom. Obývací pokoj je jádro bydlení, kde se setkává rodina i přátelé k příjemnému posezení a hovorům mezi sebou. Tomu by mělo odpovídat i umístění sedací soupravy. Ideální je postavit pohovku, křesla a další sedací nábytek tak, aby lidé seděli tváří k sobě. Lidé by se měli dívat na sebe, když spolu mluví, a ne mít v zorném poli hlavně televizi.

Větší prostor umožní postavit sezení proti sobě. Zdroj: Natuzzi Italia

Výhled plný energie

Mnozí postaví sedačku pod okno, přestože by se pro ni hodilo lepší místo. Není to vhodné při sledování televizoru a není to ani praktické, protože pod oknem má obvykle místo topení. Pokud máte z obývacího pokoje výhledem přímo do zeleně, snažte se tímto směrem orientovat alespoň část posezení. Získáte celkem jednoduše relaxační koutek, který vám dovolí čerpat novou energii.

Pohled ze sedací soupravy by vás měl nabíjet. Zdroj: Moroso

Pozor na prostor kolem sedačky

Nesnažte se za každou cenu umístit obří sedací soupravu do malého obývacího pokoje. Mělo by kolem ní zůstat vždy dostatek místa, abyste o ni nezakopávali a nenaráželi do ní pokaždé, když kolem ní projdete. Mezi sedačkou a dalším nábytkem by měla zůstat ulička minimálně 85 centimetrů.

Má-li sedací souprava polohovatelné opěrky hlavy a vysouvací podnožku, musíte s tím při umístění počítat. Zdroj: Home Style

Neseďte zády ke dveřím

Jedno ze základních pravidel, které platí i pro milovníky feng shui. Nikdy neumísťujte sedací soupravu tak, abyste seděli zády ke dveřím. Jen si to na chvíli zkuste a sami se přesvědčíte, jak je vám to nepříjemné a neustále se otáčíte, abyste na dveře viděli. Sedačka by tedy vždy měla stát čelem ke dveřím, aby bylo vidět na příchozí. Zároveň by měla stát tak, aby se při pohledu z ní jevil prostor mnohem větší, než třeba ve skutečnosti je.

Pozor na energetický průvan

Podle tradičního čínského učení feng shui, bychom se měli vyvarovat také takzvanému energetickému průvanu. Ten vzniká mezi otvory, například mezi dveřmi, dveřmi a oknem nebo okny. V této prudké tekoucí energii bychom sezení neměli umisťovat vůbec, protože bychom si neodpočinuli. Není-li jiného východiska, pak je možné sezení zastínit např. paravánem, závěsem,tapisérií apod. Další ovlivňující faktor je i výhled ze sedací soupravy. Už jsme zmínili, že ideální je pohled ven do přírody. Ale nic nezkazíte ani krbem či knihovnou. Rozhodně ji ale nestavte tak, abyste koukali do koupelny nebo dokonce přímo na toaletu. 

Jakou sedací soupravu do malé místnosti

V malých pokojích nesmí být příliš nábytku. Proto dejte pryč všechny zbytečné a překážející kusy, centrum místnosti udělejte právě ze sedací soupravy a k ní pořiďte alespoň malý konferenční stolek. Menšímu obýváku nejlépe vyhovuje  dvoj nebo trojsedačka. K ní třeba můžete pořídit ještě křeslo. Někdy přijdou vhod i menší rohové sedačky ideálně s úložným prostorem nebo lůžkem pro spaní.

Zvažte pořízení sedačky s úložným prostorem nebo rozkládací kousek. Čím bude variabilnější, tím lepší.

Do velké místnosti větší sedačka

Ve velkém obýváku si můžete dovolit prostornou sedací soupravu, která ho zaplní, zútulní a vy máte dostatek místa na odpočinek. Snažte se sedačku postavit tak, aby tvořila centrum pro společná setkávání. Nebojte se sedacích souprav do tvaru U nebo rohových. Dovolit si můžete i tmavé a výrazné barvy, protože velký prostor to snese. Právě tady si můžete dovolit postavit sedací soupravu v prostoru, tehdy se hodí modely, které mají i zadní část dokonale čalouněnou. Je-li součástí polohovací systém, pak může mít sedačka akumulátor, který zajistí, že k sezení nevede žádný nevzhledný kabel.


You must be logged in to post a comment Login