Rady a tipy

Nepodceňujte správnou péči o dveře

Od   | 

Interiérové dveře si zaslouží správnou péči a údržbu, díky níž vydrží v dokonalé kondici mnoho let. Není to žádná složitá činnost, která by  zabrala hodně času. Jen je třeba vědět, jak na to.

Než začnete na dveře nanášet chemické přípravky, zpozorněte. Je velice důležité si uvědomit, že rozdílný typ a materiál si vyžaduje také rozdílnou údržbu.

Každý materiál vyžaduje rozdílnou péči. Zdroj: Sapeli

Dřevěné dveře

Péče o masivní nebo dřevěné dveře je velmi podobná jako o jiný dřevěný nábytek v interiéru. Vlastnosti dřeva mají sice velkou výhodu v mnoha faktorech, ale je velmi důležité se umět o tento materiál správně postarat. Při údržbě dřeva bychom se měli vyvarovat velkému množství vody. Odborníci radí dveře nejprve otřít jen mírně vlhkým hadříkem, vymáchaným v trošce mýdlové vody. Příliš vody by mohlo dřevo nechtěně nasáknout a následně zkroutit. Nebojte si vzít na pomoc i speciální přípravek přímo pro dřevěné povrchy, kterých na trhu najdete velké množství. Rozhodně se však vyhněte agresivním a chemickým prostředkům, které by dřevo mohly zničit. A aby neztrácelo svou originální barvu, není od věci dveře také nalakovat speciálním lakem. 

Dřevěné dveře otíráme lehce mokrým hadříkem a používáme saponáty určené na dřevo. Zdroj: Dorsis

Věděli jste, že kování a kliky mohou mít antibakteriální úpravu? Zdroj: Cobra

Dveře z dřevotřísky

O něco levnější varianta oproti dřevěným dveřím se skrývá v dřevotřísce. Ať už vlastníte dveře s plnou dřevotřískovou deskou, nebo dveřmi vyplněnými dutinkou, je možné při údržbě použít čistící přípravek a hadr namočený ve vodě. Dveře jsou opatřeny laminem, díky kterému nehrozí nabobtnání či zkroucení. Ovšem i u této varianty nezapomeňte povrch po umytí utřít do sucha.

Dřevotříska snese více vody než dřevo.

Skleněné dveře jsou oříšek

Zvláštní pozornost věnujte při údržbě skleněných dveřích. Jsou dveře prosklené, nebo mají výplň z pískovaného skla? U prosklených dveří se doporučuje čištění pomocí hadříku z mikrovlákna, který by měl být namočený do horké vody. Na trhu se také rozhlídněte po vhodném přípravku na sklo, který s čištěním skvěle pomůže. Zvolit ale můžete i vlhké ubrousky, které jsou přímo určeny pro mytí skleněných povrchů a které můžete použít v rychlosti, pokud spěcháte. Na čiré sklo můžete použít také přípravek s obsahem alkoholu, který při větším znečištění pomůže nečistoty odstranit. Skleněné dveře nakonec nezapomeňte vyleštit suchými ubrousky, nebo hadrem z mikrovlákna. 

Na skleněné dveře vezměte mikrovláknový hadřík a přípravky na sklo. Zdroj: Dorsis

Pozor však dávejte u dveří s výplní z pískovaného skla. Ujistěte se, zda sklo disponuje nanopovrchem, který vám údržbu příjemně zjednoduší. Jestliže pískované sklo nanopovrch nemá, pak buďte velmi opatrní. Nečistoty se na tomto typu skla velmi dobře drží. Navíc pískované sklo se může jednoduše narušit a poničit. Před mytím si připravte trochu vody, která by se však měla na sklo nanášet pouze v minimálním množství, aby nezačala na povrchu tvořit nechtěné mapy. Nic nezkazíte přidáním saponátu v malém množství tak, aby voda nepěnila. K ruce si vezměte také měkký hadřík z mikrovlákna. Důležité je dveře mýt celoplošně, nikoliv pouze po částech, které jsou znečištěny. Po mytí nakonec povrch utřete suchými ubrousky, nebo hadrem do sucha. 

Několik rad na závěr

  • Neostýchejte se poradit ohledně čištění s výrobcem dveří
  • Snažte se vyhýbat agresivním prostředkům
  • U posuvných dveří také nezapomínejte na vysávání kolejnice, ve které se mohou hromadit nečistoty a prach
  • Nepřehánějte to s vodou a dveře po umytí vždy utřete do sucha
  • Provádějte pravidelný servis dveří
  • Při mytí nezapomínejte na panty a kliky

 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login