Zahrada

Smrtící krása: Poznejte jedovaté evergreeny našich zahrad

Od   | 

Laika, který nemá malé děti, zvědavé domácí mazlíčky nebo nechová dokonce užitečné zvířectvo, asi ani nenapadne, kolik okrasných rostlin, které najdeme na každé druhé zahrádce, je bohužel jedovatých. Je jich skutečně velké množství. U některých riskujete jen nevolnost, jiné mohou i v nepatrném množství zabíjet. Tak pozor na nenechavé ručičky či tlamičky.

Konvalinka

Začneme jedním z největších zabijáků. U konvalinky jsou silně toxické všechny části rostliny a v krajním případě může být otrava smrtelná. Známy jsou případy záměny nerozkvetlých konvalinek s medvědím česnekem. Konvalinky jsou tak prudce jedovaté, že toxickou se stane i voda, ve které se nalézá kytice těchto krásných květů. Konvalinky jsou tedy jednoznačně špatnou volbou na zahradu s malými dětmi nebo zvědavými domácími mazlíčky.

Konvalinka má silně toxické všechny části. Zdroj: Pixabay

Bobkovišeň

Bobkovišeň je v posledních letech populární do živých plotů. Rychle roste, docela hezky kvete a je stálezelená. Bohužel ale její plody, černé bobule, jsou pro člověka na rozdíl od ptáků velmi jedovaté. Způsobují zvracení, průjmy, zčervenání obličeje, silné bolesti hlavy, dušnost, závratě až ztrátu vědomí. Pro podobnost s višněmi není výsadba do zahrad s dětmi vhodná. Pokud už bobkovišně v zahradě máte, bude nejbezpečnější, dokud jsou děti malé, zlikvidovat všechny plody, hned jak se po odkvětu objeví.

Bobkovišni by si klidně mohlo dítko splést s třešní. Zdroj: Pixabay

Štědřenec

„Pravý“ zlatý déšť, štědřenec odvislý, si také raději nechte až na dobu, kdy děti poberou rozum. I on patří mezi potenciálně smrtelně jedovaté rostliny. Tvoří zajímavá, lákavá semena a krásné zlaté květy. Otrava začíná zvracením, průjmem, při větší dávce může do hodiny nastat smrt. Pouhá dvě!!! semena štědřence mohou zabít dítě. Zvířata většinou dokážou štědřenec ihned vyzvrátit tak, aby se většina jedu dostala pryč ze žaludku.

Pouhá dvě semena štědřence mohou zabít dítě. Zdroj: Pixabay

Tis

Zabíjet s přehledem dovede i tis červený. Nevěřte ani „pověře“, že jedovatý je celý strom kromě červeného oplodí a že tedy pokud dítě snědlo lákavou červenou bobulku, nic moc se neděje. Není to pravda, protože oplodí jako takové je sice neškodné, ale v plodu jsou semena, kde je koncentrace jedu nejvyšší! Jed v tisu obsažený zpomaluje srdeční činnost a do dvou hodin při smrtelné dávce i srdeční zástavu a smrt. Zemře většinou i kůň, který spase větvičky tisu.

Jed v tisu obsažený zpomaluje srdeční činnost a do dvou hodin při smrtelné dávce i srdeční zástavu a smrt. Zdroj: Pixabay

Oleandr

Vaši rodiče ho možná mají na terase v nádobě, v jejich generaci byl velmi populární. Je však tak prudce jedovatý, že malé batole může zabít jediný rozžvýkaný list. Jsou známy případy otravy, když si lidé opékali špekáčky na oleandrových prutech. Bohužel tedy tato rostlina, byť krásně kvete a voní, se do míst, kde pobývají děti, nehodí.

Mějte stále po ruce živočišné uhlí, číslo na toxikologickou linku, a poučte se o jedovatých rostlinách, ať dovedete případně lékařům uvést, jakou rostlinu snědlo. Toxikologická linka je poradní; pokud víte jistě, že dítě požilo velmi jedovatou rostlinu, volejte ihned rychlou záchrannou službu.

Jedovaté, ale o něco méně:

Následující rostliny pravděpodobně vaše děti nebo zvířata nezabijí, ale je nutné vědět, že jsou rovněž toxické: Jde například (seznam ani zdaleka není a nemůže být kompletní): o takřka všechny okrasné cibuloviny, břečťan, rhododendrony, vistárii, brsleny, thuje, janovce, čemeřice a další. V případě těchto rostlin zřejmě postačí bedlivý dozor a opakované poučení o tom, že dítě nesmí nic trhat a dávat do úst.

Vistárie je sice rovněž toxická, ale stačí bedlivý pozor a opakované poučení. Zdroj: Pixabay

Obecná pravidla:

Pokud zahrádku zakládáte a máte nebo plánujete děti, jedovatým rostlinám se vyhněte.

Pokud to nelze, například není vaše, ale pronajímatele, domluvte se alespoň na možnosti např. likvidace lákavých jedovatých plodů.

Děti odmala učte, že nesmí nic jíst ani dávat do pusy, aniž se vás zeptají.

Hlídávají-li vaše děti na své zahradě babička s dědou, promluvte si i s nimi, starší zahrady bývají jedovatých rostlin plné.  Prarodiče asi nebudou chtít „vyklučit“ vše, nač jsou zvyklí, ale měli by alespoň vědět o nejhorších nebezpečích (oleandr, štědřenec, konvalinky, tis), která je opravdu lepší v zahradách s malými dětmi neriskovat.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login