Kuchyně

Skvělé tipy, jak kombinovat různé materiály a barvy v kuchyni

Od   | 

Při plánování nové kuchyně lidé obvykle vyberou jednu barvu skříně, jeden typ pracovní desky a v celé kuchyni převládá jednolitý vzhled v jednotném stylu. Sladěného designu přitom snadno dosáhnete i kombinací různých materiálů. 

Betonová stěrka dává skvěle vyniknout ostatním barvám i vzorům. Zdroj: Němec

Věnujte zvláštní pozornost vzorům

Vzory působí elegantně, přitažlivě a umí prostor dokonale oživit. Je ovšem důležité jim věnovat dostatečnou pozornost při nákupu více než jednoho designu. Pokud toužíte spojit k sobě dva styly, určitě by vás příliš nepotěšilo, kdybyste přišli k již hotovému a celý komplet byl doslova do očí bijící. Chce-li použít vzory na kuchyňské lince, deska už musí být jednobarevná a stejně tak stěna za linkou. Tím zajistíte, že jedna část nebude konkurovat té druhé.

Toužíte po přírodních kamenech, jako je mramor, žula a další? Zkuste je sladit s křemenem, ať už umělým nebo pravým. Výsledek bude nenapodobitelný a zároveň ve velmi vysoké kvalitě. Pokud si vyberete tento přirozený vzhled, pohrajte si s barvou.

Vzory umí celý vzhled místnosti doslova rozzářit. Aby nepůsobil celý prostor spíš kýčovitě, je vhodné k nim volit raději jednobarevné a jednoduché skříňky. Zdroj: JAP FUTURE

Rovnováha

Odvěký princip jin a jang platí i pro design kuchyně. Jste spíše milovníci světlých odstínů? Pak volte ty tmavší jen jako kontrast. Můžete jít cestou klasického černobílého motivu, nebo míchat světlé a tmavé neutrály, pastely, základní barvy apod. Při vytváření dynamiky světlo-tma neexistuje jen jeden přístup. Máte různé barvy skříněk? Použijte klidně světlou desku se světlými skříňkami v jedné části, a naopak v té druhé.  Velmi praktické je použití různých pracovních desek pro různé zóny v kuchyni. Celé místnosti kombinace několika materiálu dopřává zajímavý vzhled. Dřevěnou desku můžete využít například na kuchyňském ostrůvku, kde jíte nebo si dáváte drink. Na desku, kde máte mycí část a část s varnou deskou se mnohem lépe hodí například odolný křemen. Výsledek vypadá úžasně a dodává prostoru zajímavou texturu.

Různé desky pro různé využití. Zdroj: Westwing

Přírodní dřevo ve spojení s nerezovou ocelí

Milovníci tradic nedají dopustit na přírodní dřevo, které bezpochyby má v kuchyni nezastupitelné místo. Rozhodně ale není na škodu propojit tradici s moderním vzhledem. Skříňky a ostatní nábytek mohou být z přírodního dřeva. Spotřebiče a další příslušenství z nerezové oceli. Tím dosáhnete úchvatné kombinace a moderního vzhledu s jemným a nevtíravým nádechem starých časů. Ohromujícího efektu dosáhnete se zrcadlem namísto panelu za kuchyňskou linkou a jemnými světlými odstíny.  Nerezová ocel je jedním z materiálů, který se v poslední době stal na trhu s kuchyňskými pracovními deskami velmi oblíbený. Možná si řeknete, že vypadá sterilně, ale v kombinaci s přírodním dřevem vznikne brilantní kontrast a jako bonus nemusíte vůbec řešit vylitou kávu, čaj, položený horký hrnec apod. Nerez je navíc antibakteriální.

V kombinaci s dřevem nepůsobí nerezová ocel vůbec chladně. Zdroj: Kuchyně Sýkora

Moderní kuchyně ve vysokém lesku a s použitím umělého kamene

Pokud hledáte moderní kuchyň, kterou by vám schválili interiéroví designéři, tuto kombinaci si zamilujete. Kuchyně, kde je umělý kámen použitý spolu s lesklou úpravou, nabízí elegantní design a v dlouholetou službu. Skvěle se k tomuto provedení hodí jasné bílé a jemně šedé odstíny. Využívá se především jako materiál na pracovní desku nebo dřez.

Umělý kámen je syntetický materiál, kdy dojde ke spojení kamene s akrylátem na molekulární úrovni. Nejčastěji se vyrábí v deskách, které lze dále podle potřeby tvarovat a při teplotách kolem 160 °C snadno ohýbat nebo použít formu. Díky moderní technologii jej lze upravit tak, že na něm nejdou v podstatě vidět spoje a zároveň není problém jej kdykoliv opravit v případě poškození. 

Umělé kameny se používají nejčastěji pro výrobu pracovní desky a dřezu. Zdroj: Technistone

Nadčasový prostor vytvoří kombinace vysokého lesku a dubového dřeva

Vysoký lesk vypadá v moderních interiérech nádherně, ale někdy působí trochu stroze a klinicky. Pokud chcete celý dojem trochu zjemnit, zkuste dubové dřevo. Přírodní materiály dodávají hloubku, jsou odolné a mají své stále místo v našich interiérech. Je jedno, zda zvolíte dubový jídelní stůl, dubovou podlahu nebo skříně.

Když se nemůžete rozhodnout, míchejte materiály

Máte problém s výběrem materiálů? Nebojte se míchat. Klidně dejte dohromady křemen a porcelán s přírodními povrchy, jako například žula. Není problém ani smíchat dva různé druhy kamene. Získáte zajímavý vzhled díky různým texturám a barvám. Další možností, jak do kuchyně vnést kontrast a různorodou texturu, je míchání materiálů na skříních. Tam se nejčastěji používá různorodý vzhled dřeva v různých barevných tónech v kontrastu s přírodním provedením. Nevýhodou kombinace odlišných materiálů může být péče. Ne každý prostředek musí nutně vyhovovat všem materiálům, a proto je potřeba si vždy přečíst návod k použití, než začnete něco používat.  

Nebojte se kombinovat různé materiály, barvy a styly. Zdroj: Westwing

Fotogalerie


You must be logged in to post a comment Login