Rady a tipy

Jak se vypořádat s nepořádkem po domácích mazlíčcích: Chlupy, ani zápach nebudou mít šanci

Od   | 

Svého domácího mazlíčka jistě zbožňujete – můžete si s ním hrát, chodit na procházky, ale také můžete společně jen tak polehávat. S těmito drobnými stvořeními se však nepojí jen radost, ale také i starost. O každé zvířátko v domácnosti je třeba pečovat. A také k nim patří nevyhnutelné nepříjemnosti v podobě nepořádku a zápachu. Poradíme vám, jak s nimi bojovat.

I v bytě s domácími mazlíčky může být čisto. Zdroj: pexels.com

Přestože je většina z nás na začátku pevně přesvědčená, že jejich domácí mazlíček domů nepůjde, a už vůbec ne na sedačku nebo nedej Bože do postele!, dříve nebo později se tam tak nějak sami zabydlí. A nám je s nimi dobře – až na jedinou drobnost. Prach, kamínky, bodláky, větvičky, klíšťata… zkrátka vše, co se jim zachytí v kožichu, nám skončí doma – na zemi, na sedačce nebo v peřinách.

Jak se zbavit chlupů v domácnosti?

Pokud přemýšlíte, ve které části domova bude chlupů od zvířat nejvíce, jednoznačně zvítězí pohovka s křesly (a to i přes to, že sem váš čtyřnohý mazel nesmí. Jakmile totiž za vámi zabouchnou dveře, v klidu si sem odkráčí a ulehne). Zbavit se jich však můžete velmi jednoduše – budete potřebovat gumovou rukavici. Tu navlhčete vodou a přejíždějte s ní po povrchu pohovky a křesla všude tam, kde se srst vašich mazlíčků usadila. Na rukavici vzniknou chuchvalce, které je třeba vyhodit do odpadkového koše. Nikdy ne do odpadu, ten byste tímto způsobem snadno ucpali.

TIP: Dostaly se chlupy ven hned poté, co jste otevřeli odpadkový koš? Před tím, než je vyhodíte, je navlhčete. Díky tomu nevyletí ven při prvním poryvu vzduchu.

Nevíte, jak se zbavit chlupů na hladké podlaze? Při použití běžného smetáku byste víc chlupů rozvířili, než byste je všechny uklidili. I proto je třeba použít gumový smeták, na který se chlupy nepřilepí. Koberce můžete normálně vysávat, jen vysavač pravidelně vyprazdňujte a také nezapomínejte na čištění filtru.

Máte chlupy na oblečení? I s nimi se vypořádáte snadno a rychle

Chlupy na oblečení jsou velmi častým a nepříjemným problémem, se kterým se potýká většina z nás. Jsou materiály, u kterých chlupy nemají šanci, ale také takové, u nichž máte pocit, že se na ně chlupy doslova přilepily. Nejrychleji se těchto chlupů zbavíte použitím lepicího válečku, v případě nouze můžete použít lepicí pásku (izolepu). Pokud se chcete chlupů na oblečení zbavit najednou, bude vám velkou pomocí sušička na prádlo. Oblečení do ní vložíte vlhké z pračky, potom jen zapnete. Nebo jej tam můžete dát i suché – a zapnout přitom alespoň desetiminutový program. Dále můžete zkusit vložit do bubnu pračky houbičku na nádobí, která při praní všechny chlupy zachytí.

Spletl si váš mazlíček toaletu s vaší postelí? Nezoufejte, máme tip na vyčištění. Zdroj: pexels.com

Vhodnou prevencí je však již zmiňovaná péče o vašeho domácího mazlíčka. Pravidelné česání sice nezabrání padání jeho srsti, na rozdíl od nečesaného zvířátka se však nebude jednat o nadměrné vypadávání. Mazlíčka česejte alespoň jednou, ideálně však dvakrát týdně.

Umělé versus přírodní tkaniny

Váš domov se obejde i bez zápachu

Spletl si váš mazlíček nějakou část vašeho domova se svojí toaletou? Žádný strach – i nepříjemného zápachu, který po tomto incidentu zbyl, se můžete poměrně snadno zbavit. Na postižené místo (pohovku, křeslo, boty či oblečení) nasypte kypřicí prášek či sodu. Nechte pár minut působit, poté prášek vysajte. Zapáchá předmět ještě pořád? V tom případě smíchejte jeden díl vody s jedním dílem octa a poškozenou věc pořádně postříkejte touto směsí. Po odpaření roztoku předmět opět zasypejte sodou. Pokud se vám nechce hrát si s domácími prostředky, v obchodech koupíte i speciální přípravky s obsahem přírodních bakterií a enzymů, které všechny nečistoty rozloží.

Fotogalerie:

 

Čím rychle uklidit?


You must be logged in to post a comment Login