Rady a tipy

Rostoucí ceny energií: Není na čase zvážit pořízení alternativních zdrojů energie?

Od   | 

Růst energií je nepředvídatelný nejen v České republice, ale i po celém světě. I to je jedním z impulsů vedoucích k tomu, že se lidé začínají zajímat o alternativní zdroje energií. Dle odborníků bude stoupat zájem o tepelná čerpadla, ale i fotovoltaické panely na střechy. Doba návratnosti této investice se vzhledem k rostoucím cenám za energie zkracuje.

Volte energii z obnovitelných zdrojů. Zdroj: Viessmann

Ačkoliv máme největší růst cen za energie (snad) už za sebou, návrat k dřívějším cenám je zatím jen nesplnitelným snem. Vývoj cen je nepředvídatelný, může za to labilní trh a velká nejistota. Pokud se nechcete neustále bát toho, na kolik vás vyjde vyúčtování za energie za další rok, je třeba učinit kroky vedoucí k alespoň částečné úspoře.

Alternativní zdroje energií – jde o možnost?

Způsobů, jak ušetřit za energie, je hned několik. Jedním z nich je poohlédnout se po alternativních zdrojích energie. Patří sem solární panely na střeše, domácí tepelná čerpadla, ale i omezení topení přes noc. S pořízením tepelných čerpadel, ale i solárních panelů vám mohou pomoci dotační programy, které jsou schopny pokrýt až polovinu vstupních investic. Věděli jste, že můžete používat i kombinaci fotovoltaických panelů spolu s tepelným čerpadlem?

S tepelným čerpadlem ušetříte za energie. Zdroj: Canstockphoto

Technický specialista výrobce tepelných čerpadel Pavel Hrdlička vysvětluje: „Paradoxně, čím vyšší je tepelný komfort, tím kratší je doba návratnosti, neboť se více projeví úspornost tepelného čerpadla. Tepelná energie z přírodních zdrojů je totiž zcela zdarma. Díky tomu se návratnost při nahrazení elektrokotle tepelným čerpadlem s využitím dotací pohybuje už mezi 4-5 lety.“

Jediným nákladem tak zůstane jen energie na pohon čerpadla, ten je však mnohonásobně nižší. Za 100 procent tepelné energie na vytápění člověk zaplatí asi jen 30 procent nákladů za elektrickou energii.

Výrobou vlastní elektrické energie ušetříte. Zdroj: Vaillant

Pořízení tepelných čerpadel a vlastních fotovoltaických panelů vás pojistí i pro případ, že by ceny za energie ještě vzrůstaly. K předchozím cenám se dle odborníka na energetiku Michala Šnobra jen tak nedostaneme. K podobným cenám se dle něj začneme přibližovat nejdřív za rok až dva – a stále se bude jednat o vyšší ceny než v minulých letech.

Správnou volbou radiátoru ušetříte další peníze. Zdroj: Zehnder


You must be logged in to post a comment Login