Inspirace

Romantický styl bydlení pohladí na duši. Osloví i ty, kteří se za romantiky nepovažují

Od   | 

Pastelové barvy, útulnost, zdobné prvky, elegance a spousta fantazie charakterizují romantický styl. Pokud vás nebaví neustálé změny a shon, možná by vám mohl vyhovovat, i když se za romantiky zrovna nepovažujete. Tento styl už dlouho odolává výraznějším změnám a máte s ním jistotu, že nevyjde z módy. Hodí se do každé místnosti v bytě, na terasu i na balkon.

Romantismus jako umělecký směr všichni známe především z literatury. Objevil se na počátku 19. století a dokázal ovlivnit postoj mnoha lidí, kteří nechtěli být až takoví realisti, ale mnohem více toužili oddávat se snění, fantazii a emocím. Mnohé z původních myšlenek si zachoval dodnes. Romantický styl bydlení je velmi útulný a pohodlný. Nejoblíbenější je asi v ložnicích a koupelnách. Typické jsou pro něj broskvové, růžové, béžové a světle modré odstíny, živé květiny a stejné motivy, zdobný nábytek ze dřeva, různé textilie, krajky a lesklé a třpytivé doplňky z kovu a skla.

Vhodné je i bíle natřené režné zdivo. Zdroj: Canstockphoto

Jak volit v romantickém stylu barevné kombinace?

Romantický styl ve velké míře ovlivňují barvy. Než se pustíte do změny celého interiéru, zamyslete se předně nad tím, jaké barvy chcete používat. Pokud víte, že rádi obměňujete doplňky a dekorace, volte neutrální základ ve světlých tónech na zdech, podlahách i na nábytku. K jedné neutrální barvě pak zvolte vhodné doplňkové (růžovou, fialovou, mentolovou).  Do kombinace se hodí krémová a béžová. Efektivně vypadá spojení modré a bílé, příjemně působí černá ve spojení s bílou.

Romantický styl se hodí i do interiéru s moderními okny. Zdroj: Canstockphoto

Dřevěný nábytek nesmí chybět

Moderní nábytek se do romantických představ příliš nehodí. Mnohem autentičtější jsou kvalitní masivní kousky, nejlépe staršího data s patinou. Dnes se dá pořídit restaurovaný historický nábytek nebo velmi povedené repliky. Ale i u novějších kousků seženete provedení s umělou patinou. Krásně vypadají skříňky a komody s ručním malováním, vyřezávané židle nebo čalouněné postele. Po nějakých skvostech můžete zapátrat v aukcích, bazarech, starožitnictví nebo prohledat inzeráty.

Bez dřeva nemůže romantický styl být. Úchvatná kuchyň je toho jasným důkazem. Zdroj: Colombini casa

Lesk kovu a křišťálu pro romantický domov

Barevné kovové odlesky, zejména stříbrné a zlaté, k tomuto stylu rozhodně patří. Vzpomeňte si na romantické historické filmy, jak úchvatně vypadal křišťálový lustr, zrcadla a svícny a jak se to celé ve světle třpytilo. Křišťálový lustr je vhodné použít jako centrální osvětlení nad jídelním stolem nebo pohovkou.

Bez doplňků by to nešlo

Romantika je plná krajek, polštářků, nařasených závěsů, baldachýnů a plédů. Nesmí chybět květinové vzory. Nebojte se puntíků, proužků a různých kombinací. U výraznějších vzorů používejte jednu barvu, u méně výrazných volte různé odstíny stejné barvy. Velmi důležité je osvětlení. Základem je již zmíněný křišťálový lustr, ale pokud je na vás až moc robustní, vyberte menší lampičky z broušeného nebo mléčného skla. Když budou i se zdobením, rozhodně nešlápnete vedle. Výrazným a vhodným doplňkem interiéru jsou pak svícny, které celkový romantický dojem podpoří. Nezapomeňte na dostatek květin, hodí se hrnkové krokusy, narcisy a tulipány ve vázách nebo květináčích.

Doplňky, třeba ve formě úžasného svítidla a zdobeného zrcadla nesmí chybět. Zdroj: Eglo

Prostá romantika nebo styl biedermeier

Nejjednodušší romantické bydlení potřebuje hlavně dřevo, bavlnu či vlněné textilie a květiny. Dřevěné mají být především podlahy, nábytek a klidně i některé doplňky. Povrchová úprava u podlah zůstává přírodní. Nábytek pak v odstínech bílé. Záclony volte z organzy nebo voálu a s krajkovým lemem. Když vzory, tak bavlněné s velkými květinami. Vlněná přikrývka s třásněmi a zdobené polštáře celek vhodně doplní. Bidermeierovský styl dnes příliš známý není. V původním podání byl až příliš zdobený a místnosti přeplněné nábytkem s těžkými samotovými drapériemi, mobiliáři a nesměly chybět dečky a různé drobné dekorace. Dnes ale lidé preferují bydlení bez zbytečných věcí a složitého úklidu, proto je vhodné i v tomto případě vybírat doplňky rozumně a spíše hledět na jejich funkčnost než zdobnost.

Kde jinde využít romantický styl než v ložnici

Klasický romantický styl rozhodně patří do ložnice. Jestli je nějaká místnost, která po něm doslova volá, je to právě ona. Potřebujete velkou postel s nebesy nebo zdobeným čelem. Preferovány jsou vzdušné a lehké textilie. Závěsy bývají z lehkých voálů a úzkých záclonek. Luxusně působí ložní prádlo z bavlněného saténu a zároveň se do takové ložnice hodí. Nezapomeňte ještě vybrat pár zdobných svícnů a u barev preferujte růžovou a její odstíny. Místnost díky tomu vypadá velmi romanticky a probouzí v nás i kus nostalgie.

V romantické ložnici se vám bude usínat velmi dobře. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie


You must be logged in to post a comment Login