Rady a tipy

Rekuperace pomůže ke splnění nových stavebních norem

Od   | 
Věděli jste, že se od ledna zpřísnila pravidla pro výstavbu rodinných domů? Nová směrnice o stavbě rodinných domů NZEB upravuje nároky na stavbu rodinného domu ve dvou oblastech. Prvním je zateplení obálky budovy – celkový prostup tepla obálkou budovy má být od ledna 2020 o 12 % přísnější oproti stávajícím požadavkům. Druhým požadavkem je spotřeba primárních zdrojů energie při modelovém provozu budovy. Požadavkům mohou vyhovět moderní kondenzační kotle a kvalitní izolace; čím dál tím častěji se ale sahá k rekuperaci a tepelným čerpadlům.

Není divu. Systém řízeného větrání s rekuperací tepla zajistí to, co dříve zajišťovala přirozeně mizerně těsnící okna – stále čerstvý a zdravý vzduch. Udělá to ale bez tepelných, a tím i finančních ztrát, a vzduch, který doma dýcháte, ještě očistí od alergenů a škodlivin. Věděli jste, že dle výzkumů naprostá většina lidí doma málo větrá? Větrat by se mělo minimálně třikrát denně. Pokud toto není dodrženo, přichází na řadu únava, nevýkonnost, nesoustředěnost, bolest hlavy, ospalost. Pravidelné větrání ale bohužel přináší určité tepelné ztráty, i když se dělá správně. Nehledě na to, že mnoho lidí větrá špatně. 
 

Zehnder ComfoAir Q je základem nové generace větracích jednotek, které jsou ještě účinnější, tišší a inteligentnější.

S kotlem i tepelným čerpadlem

Takové otázky nebudete muset řešit, když si pořídíte systémem komfortního řízeného větrání, který si rozumí jak s vytápěním moderním kotlem, tak tepelným čerpadlem. Okna budete moci nechat zavřená, prostory budou i tak nepřetržitě zásobeny čerstvým, čistým vzduchem a zároveň bude snižován obsah CO2. A jaký systém si pořídit? Takový, který je velmi tichý, a nebude nás tedy obtěžovat zvukovým “smogem”, který zachytí prach a částice pylu, postará se i o optimální vlhkost. Velice důležitá je také možnost kvalitně systém čistit – je jasné, že jako ze špatných trubek nepoteče dobré pivo; tak ze zaneseného systému nebude proudit čistý vzduch. Bonusem u nejvyspělejších systémů je tichý provoz a žádný, ani ten nejmenší průvan, který nám bývá pocitově velmi nepříjemný a snižuje komfort bydlení.
 

Nejmodernější design v kombinaci s inteligentní technologií činí z jednotky Zehnder ComfoAir Q to nejlepší na trhu. Ovládat lze samozřejmě i z mobilního telefonu.

Ať není čištění systému náročné

Tyto náročné požadavky splňuje například firma Zehnder, které byly opakovaně uděleny nejrůznější certifikáty kvality a získala si uznání odborníků na problematiku. „Díky několika patentům a inovativním technologiím, které používáme ve výrobě, vyrábíme rozvody vzduchu z nezávadné umělé hmoty. Rozvody vzduchu jsou vysoce hygienické, atestované a extrémně snadno se instalují. Jejich hladký vnitřní povrch Clinside výrazně zamezuje usazování nečistot. Pro jejich čištění zapůjčujeme čistící sadu s rotujícím kartáčem s připojením na vysavač. Mechanické čištění doporučujeme dle potřeby nebo přibližně jednou za sedm let. V běžném rodinném domku je to pro dvoučlenný tým záležitostí přibližně tří hodin, “ uvádí Roman Šubrt ze společnosti Zehnder.
 
 
 

You must be logged in to post a comment Login