Zahrada

Přirozená prevence proti škůdcům: Ochraňte svou úrodu

Od   | 

Když nadějná zahradní sezóna náhle skončí kvůli napadení škůdci, nechceme toto už absolvovat a vyhlásíme nezvaným návštěvníkům boj. Následující tipy vám pomůžou lépe porozumět tomu, jak vaše zahrada funguje, abyste mohli pěstovat zdravé rostliny a získávat bohatou úrodu. Prevence proti zahradním škůdcům je nezbytnou součástí plánu údržby zahrady. Předejděte potenciálním ztrátám na vaší zahradě pomocí pár jednoduchých kroků.

Přílišná vlhkost škůdce přitahuje. Zdroj: Canstockphoto

Zasaďte na správné místo

Rostliny umístěte na taková místa, která jsou v jejich preferencích. Stejně tak plodiny sázejte podle potřeby vody. Pokud rostlina vyžaduje více vody, aby zůstala zdravá, pěstujte ji v oblasti, která zůstane déle vlhká. Plodiny mohou nějakou dobu snášet méně než ideální podmínky, ale nakonec je stres oslabí a mohou podlehnout škůdcům. Výsadba na správném místě je snadným krokem k prevenci zahradních škůdců.

 

Jakou toaletu se sprškou?

 

Přilákejte užitečný hmyz

Užitečný hmyz se živí škůdci. Přirozeně přijde do vaší zahrady hledat nektar, pyl a úkryt. Povzbuďte je, aby se zdržovali na vaší zahradě, a to pěstováním květin, které tyto potřeby splňují. Květiny v užitkové zahradě mohou snížit problémy se škůdci a zlepšit biologickou rozmanitost. Kromě toho to nejsou jen nadzemní škůdci, se kterými mohou květiny pomoci. Květiny také dokážou udržovat zdravou ekologii zahrady tím, že udržují půdu na místě bez eroze a vyživují prospěšné půdní organismy, když jejich kořeny odumírají. Vsaďte na měsíček lékařský, heřmánek nebo levanduli. Poskytněte užitečnému hmyzu stanoviště a oni budou klást svá vajíčka poblíž, aby si rozšířil svůj roj. Prospěšné hmyzí hlídky jsou klíčem k prevenci zahradních škůdců.

Včelám pomůžete vysetím rozmanitých květin. Samotářským včelám pak pomohou i různé dutiny v hmyzím hotelu. Zdroj: Pixabay

Odpuzujte škůdce

Silně vonící bylinky mohou odradit škůdce, když jsou zasazeny mezi zeleninu nebo do její blízkosti. Je to velice snadný způsob, jak podpořit vaše úsilí v prevenci zahradních škůdců. Mezi oblíbené silně vonící rostliny patří měsíček, koriandr a česnek. Silně vonící vytrvalé byliny vysaďte na okraj záhonů. Yzop lékařský, pažitka a tymián skvěle plní funkci odpuzovače škůdců.

Heřmánek je nejen krásný na pohled, ale také ho využijete pro své bylinkové čaje. Zdroj: Pexels

Střídejte plodiny

Střídání plodin mate škůdce, snižuje jejich koncentraci v konkrétních oblastech a pomáhá vám řídit úrodnost půdy. Mezi výsadbou stejných plodin v určité oblasti ponechte dva až tři roky pauzu. To samozřejmě může být na malé nebo stinné zahradě náročné. Pokud však plodinu přemůže škůdce, nesázejte ji na toto místo alespoň dva roky. Nebo zasaďte krycí plodinu, aby tato oblast mohla nějakou sezónu odpočívat. Je to náročný krok v prevenci zahradních škůdců, ale vaše trpělivost se do budoucna vyplatí.

 

 

Vyberte si odolné odrůdy

Toto je snadný tip, jak zabránit zahradním škůdcům. Vybírejte odrůdy rostlin, které jsou přirozeně odolné vůči škůdcům. Katalogy uvádějí odrůdy, které jsou známé svou odolností. Existují odrůdy odolné proti háďátkům a objevily se už první odrůdy odolné proti sviluškám, mšicím a třásněnkám. Ovšem významný pokrok v genetické budoucnosti rezistentních odrůd plodin nás patrně teprve čeká.

Například kultivary dýně se zdají být odolnější vůči škůdcům než jiné letní odrůdy tykve. Zdroj: Pixabay

Rostliny vysazujte v různých kombinacích

Kombinace rostlin při sázení znamená střídání konkrétních plodin, bylin a květin, aby se zmátli škůdci. Škůdci si pochutnávají na monoplodinách, a proto jsou průmyslové farmy často silně postřikovány pesticidy. Místo monoplodin střídejte řádky zeleniny s řádky bylin a květin, které přitahují užitečný hmyz a odpuzují škůdce. Zmatení škůdců je záludný trik, jak jim zabránit najít vaše plodiny.

Aromatické druhy vysazené v záhonu se zeleninou fungují jako ochrana a vypadají atraktivně. Zdroj: Pixabay

Zvládněte ohnisko

Mít pár škůdců na zahradě je vlastně dobrá věc. Zdá se to kontraproduktivní, ale bez několika škůdců neboli „návnad“ by se užitečný hmyz, který je pojídá, dlouhodobě neudržel na vaší zahradě. Užitečný hmyz je lákán do zahrad, kde najdou svá oblíbená jídla. Když se několik škůdců změní v ohnisko, odstraňte napadené rostliny, aby se poškození nerozšířilo. Ohnisko je třeba ošetřit – identifikujte škůdce a larvální fáze každého z nich.

Chcete-li se zbavit mšic, zbavte se i mravenců, Zdroj: Pixabay

Zdroj info: Naše zahrada, Vyhraje boj se škůdci, Abeceda zahrady

 

 

You must be logged in to post a comment Login