Inspirace

Připravte se na Vánoce a vytvořte vánoční výzdobu, která vypadá skvěle a nestojí majlant

Od   | 

Ať už malý byt, nebo velký dům, takřka každý touží na Vánoce po krásné výzdobě. Zařiďte se podle letošních trendů, ale zároveň tak, abyste nemuseli zbytečně vybrakovat peněženku. Vánoční výzdoba se dá udělat krásně a levně. Vytvořte si útulnou pohádku dle svého gusta.

Půvabné jsou papírové dekorace v oknech, jejichž výrobou zabavíte i děti. Zdroj: Canstockphoto

Jak na vánoční výzdobu ve zkratce

  • Do malého bytu jsou lepší kombinace stejných či podobných barev a materiálů, čím dojde k vytvoření sjednoceného vzhledu.
  • Není nutné kupovat hned všechno nové. Můžete recyklovat staré ozdoby, použít je do různých dekorativních misek, váz a táců.
  • Příroda nabízí ty nejkrásnější dekorace a zdarma. Využijte toho. Sbírejte šišky, větvičky jehličí, jeřabiny, hloh, šípky. Nasušte si jablíčka nebo pomeranče.
  • Hodně často se stává, že lidé dávají pryč staré ozdoby, aby udělali místo pro nové. Poptejte se po okolí, zda se někdo nezbavuje dekorací, které by se vám mohly hodit.
  • Vytvořte si svoje ozdoby a dekorace ze slaného těsta, perníčků, háčkováním apod.

Jak vybrat a správně se starat o stromeček?

Není důležitá kvantita, ale kvalita

Přeplácané bydlení ozdobami brzy pokazí skutečný účel, kterým je vytvoření sváteční atmosféry, a zůstane jen kýč. Není nutné mít ozdobený každý kout a zejména v menších místnostech znamená méně více. Nejdříve si celý koncept dobře promyslete a pak se pusťte do realizace. Chybět rozhodně nesmí vánoční stromeček, chvojí, jmelí, vánoční hvězda, ozdoby, světýlka, přírodniny, svíčky, světýlka, adventní věnec a kalendář.

Jestliže zdobíte dům se zahradou, můžete se rozšoupnout ještě o něco víc. Počítejte ale s většími výdaji. Použijte venkovní světýlka na dům, na zahradě mohou být vánoční dekorace, klidně i celý betlém, stromek v květináči nebo svítící sněhulák. Na toho opravdového si musíme ještě chvíli počkat.

Na zahradě se můžete vyřádit, protože přímo láká k vytvoření vánoční atmosféry. Zdroj: Westwing

Nápady na levnou výzdobu

Možností existuje mnoho a fantazie je v tomto případě nekonečná. Pojďte se podívat na 9 skvělých nápadů na vánoční výzdobu, která bere dech a šetří peněženku.

1. Vchod potřebuje rozzářit

Chodby a předsíně bývají někdy trochu temné, a proto si zaslouží rozzářit alespoň na Vánoce. Kolem nábytku nebo vchodových dveří můžete zavěsit světýlka, na volná místa postavit dekorovaný tác, a hlavně nezapomeňte na vánoční věnec na dveře. Vyrobte si nějaký z přírodnin. Krásně vypadá věnec z klacíků, šišek, větviček nebo chvojí. Přijdete jeřabiny, voňavou skořici, sušené pomeranče a mašle. Ke dveřím lze postavit květináč se stromečkem, popřípadě do něj dejte chvojí a ozdobte.

Šišky a větve nasbíráte v lese. Stač pak jen nápad, jak je společně naaranžovat. Zdroj: Canstockphoto

2. Obývací pokoj si zaslouží velkou pozornost

Milovníci zlaté barvy mohou jásat, protože o vánočních svátcích je právě tahle barva více než žádaná. V menším bytě stačí jen několik zlatých detailů. Malý stromeček se zlatými baňkami, konferenční stolek se zlatými svíčkami, zlatý sprej na větvičkách, zlaté řetězy nebo tácy a další. Rozhodně se ale nevzdávejte ani dalších barev. Tradiční červená, zelená, ale klidně i fialová, modrá a růžová. Využijte opět různé přírodniny, které naaranžujete do košíčku, misky a na tác. Přidejte pár svíček, třpytky a rozhodně světýlka. Dnes se dají koupit krásná kolem 60 Kč. Kdo má krb, nesmí vynechat jeho výzdobu. Pověste kolem něj girlandu s mašlemi a na římsu položte vánoční sošku, umělý zasněžený stromek, vyrobené dekorace dětí apod. Z papíru se dá tvořit poměrně výrazně a nestojí vás to skoro žádné peníze.

Běžné světlené řetězy naaranžujte do barevných láhví. Zdroj: Canstockphoto

3. Nezapomeňte na svícny

Svícny a lucerny jsou jednoznačně velká sváteční záležitost. Vložte do lucerny malá světýlka na baterky nebo imitaci svíčky na baterky. Vedle posaďte vánočního skřítka a pár falešných dárečků. Ty vyrobíte jednoduše. Zabalte krabičky, které doma najdete a převažte přírodním provázkem. Děti je mohou vhodně pomalovat. Svícny také vyrobíte snadno doma. Kupte si v zahradnictví hmotu na zápichy a držák na svíčky. Pak zapichujte to, co najdete v lese a vytvořte si přírodní svícen. Ještě jednodušší to budete mít, když otočíte sklenici na víno dnem vzhůru a na stopku postavíte svíčku. Uvažte na nohu jemnou mašli a dovnitř vložte větvičku.

Svícen si můžete vyrobit sami, stačí nařezat větve a položit na ně svíčky. Zdroj: Canstockphoto

4. Ozdobte vánoční stůl

Slavnostní tabule si zaslouží pozornost. Ale nač čekat až na štědrovečerní večeři, když hezky může stůl vypadat mnohem dřív. Zavěste nad stůl jmelí, postavte vánoční hvězdu, položte doprostřed malá světýlka a přidejte pár přírodnin. Na textilním běhounu vyniknou úplně krásně. Na stůl můžete položit taktéž adventní věnec se čtyřmi tradičními svíčkami. Kdo nechce věnec, ocení tác nebo minimalistickou verzi čtyři svíček na koláči ze dřeva se šiškami, chvojím a červenými kuličkami hlohu.

Jednoduše ozdobený vánoční stůl je nejlepší. Zdroj: Canstockphoto

5. Vyzdobte i ložnici nebo dětský pokoj

Sváteční atmosféru si užijete do syta, když ozdobíte také ložnici a dětské pokoje. Nad čelo postelí umístěte zelenou girlandu se světýlky, na poličky postavte nebo posaďte vánočního skřítka, vázičku se zelenou větvičkou a červenou mašličkou. Děti mohou mít v pokojíčku vlastní dekorace. Nastříhané vločky z papíru, sněhuláky z vlny, namalované vánoční obrázky nebo malý stromeček, který si ozdobí vlastnoručně upečenými perníčky.

Děti Vánoce milují a byla by škoda ochudit je o výzdobu pokoje. Zdroj: Pexels

6. Dekorace na okna

Okna s vánoční výzdobou vypadají skvěle zevnitř i zvenku. Sváteční truhlíky s chvojím, ozdobami a světýlky, nálepky v oknech, vánoční hvězdy nebo obrázky, které namalujete vy. Použít na to můžete tempery, fixy na výlohu, které zakoupíte v papírnictví, a někteří používají dokonce pastu na zuby. Nebojte se s dětmi opět tvořit. Dokonale vypadají velké hvězdy z papírů, které polepíte třpytkami, a dovnitř můžete vložit malé diodové světýlko. Krabičku na baterky připevněte venku. 

Zdroj: Canstockphoto

7. Speciální adventní kalendáře

Do Štědrého dne je ještě daleko a zejména pro děti je toto období velmi dlouhé. Zkraťte si čekání spolu s nimi a vytvořte speciální adventní kalendáře. Ušijte pytlíčky ze zbytků látek, naplňte dobrotami, napište čísla a pověste třeba na ramínko od šatů nebo větvičku. Využít můžete také roličky od toaletního papíru, upečené perníčky, krabičky od sirek apod. Důležitý je hlavně nápad. 

Díky nádherným pytlíčkům s překvapením se budou děti těšit na každý den. Zdroj: Pixabay

8. Betlém

Co by to bylo za výzdobu bez vánočního betlému. Zapojte fantazii a vyrobte nějaký s dětmi z kartonu a tavící pistole. Sladký betlém upečete z perníčků, který pak všichni společně sníte. Můžete si ho vyrobit i ze dřeva, látek nebo slaného těsta a natřít speciálními barvami, které se nerozmažou.

Betlém je neodmyslitelně spjatý s Vánocemi a neměl by chybět. Zdroj: Pexels

9. Malý vánoční stromeček 

Vánoční stromeček ozdobte ještě před Štědrým večerem. Šetřit místo můžete stromečkem v květináči, který nemusíte vyhazovat. Existují dokonce i půjčovny takových stromečků, především ve větších městech. Také máte jistotu, že vám vydrží přes celé svátky. Ozdobte ho tím, co máte doma, nebo ozdoby vytvořte. Řetězy z barevných papírů, slaměné, háčkované nebo pletené ozdoby. Perníčky, jablka, pomeranče. Získáte tradiční staročeský stromek, který krásně voní, připomíná klasické Vánoce a nestojí moc peněz. A co víc? Je váš.

Stromeček může vypadat i takto jednoduše. Zdroj: Pexels

Fotogalerie

 

Netradiční svítidla, která oživí každý domov

 

 


You must be logged in to post a comment Login