Zahrada

Práce na zahrádce i v zimě? 8 důležitých činností, které by vás měly vytáhnout z vyhřátého obydlí

Od   | 

Kdyby šlo zahrádkáře rozdělit do dvou pomyslných skupin, v první by byli ti, kteří svou zahradu zazimují, a pak se až do jara oddávají odpočinku v pohodlí domova. Druhou skupinu by tvořili ti, kteří svou zahradu milují tělem i duší a nehodlají se jí vzdát ani v době, kdy se teploty pohybují kolem nuly.

Pokud si klepete na čelo, protože nemáte ani ponětí, co se dá v zimě na zahradě dělat, nepřestávejte číst. Práce je víc než dost a některé činnosti se vskutku vyplatí „přetáhnout“ z nadcházející sezóny – až se teploty opět vyšplhají nahoru, budete mít o to více času na jiné aktivity.

Než se do toho pustíte, dobře se oblečte

Známé moudro praví, že není špatného počasí, jen špatného oblečení. V podstatě je to pravda a neměli byste na to zapomínat ani v momentě, kdy se vydáte pracovat na zahradu. Dejte si však pozor na příliš mnoho vrstev – raději zvolte kvalitní pracovní oděv z vhodně zvolených materiálů.

Dobrou volbou jsou montérky od engelbert strauss ze speciálního dvouvrstvého materiálu bXeric double weave. Nabízí vysoký komfort při nošení, jsou voděodpudivé, rychleschnoucí, prodyšné a extrémně odolné. Oproti běžným montérkám z bavlny jsou o něco dražší, ale vydrží 3× déle. Navíc oplývají jedinečnými vlastnostmi, které jsou v nepříznivých podmínkách k nezaplacení. Nezapomeňte si k nim pořídit také teplou pracovní obuv a pracovní rukavice.

1. Řezání stromů

Že se v zimě stromy neřežou? Pak si něco načtěte o zimním řezu ovocných stromů. Provádí se na přelomu února a března při teplotě nad -8 °C. Pokud teplota klesne pod -10 °C, raději práci přerušte – mráz by mohl stromy poškodit.

2. Sypání záhonků popelem

Používáte-li k topení dřevo nebo dřevěné brikety, využijte dřevěný popel z kamen k posypání záhonů. Z hlediska složení je popel podobný vápnu, které zemědělci používají při vápnění polí. Obsahuje velké množství dvou důležitých živin – draslík a vápník. Pomocí popela neutralizujete kyselou půdu a podpoříte tím zdravější růst rostlin.

3. Kropení záhonů močí

Jakým způsobem prospěje záhonům moč? Obsahuje spoustu dusíku a fosforu. A protože je sterilní, můžete jí bez obav naředit a používat jako bio hnojivo. Ačkoliv se během zimy rostliny nehnojí, není chybou jí pokropit záhony s větším množstvím organické hmoty bohaté na uhlík (sláma, štěpka, piliny, mulč…) – ta močovinu natáhne do sebe.

4. Sklízení úrody

Kdo umí, sklízí úrodu i v zimě. A že to není vůbec složité – stačí trochu plánovat (tzn. zasadit plodiny ve správnou dobu a správně je chránit před mrazem) a zahrada se promění v bohatý zdroj vitaminů a minerálů. Během studených měsíců sklidíte mnoho druhů listové zeleniny (např. pažitku, polníček, petržel kadeřavou či roketu), ale také růžičkovou kapustu a v neposlední řadě i některé čajové bylinky (např. mátu).

5. Přihrnování sněhu ke stromům

Zužitkovat se dá téměř vše, dokonce i sníh. Když ho přihrnete ke keřům, ovocným stromům a dalším vlhkomilným rostlinám, pomůžete jim při jarním probouzení rychlejším startem.

6. Ochrana rostlin před mrazem

Nechcete-li, aby mráz (a především holomráz) zdecimoval rostliny, poskytněte jim teplou přikrývku v podobě chvojí či slaměného mulče. Péči potřebují především jahodníky, bylinky a česnek.

7. Vymezení tepelných zón pozemku

Vědět, kde se nachází nejteplejší a nejchladnější místa zahrady je praktické. Pozná se to snadno – sledujte, ve kterých místech sníh roztává nejdříve a kde zůstává do poslední chvíle.

8. Kácení stromů

Zima je období vegetačního klidu. Doba, kdy se kácí nemocné, umírající či poškozené stromy. Pařezů se můžete zbavit tak, že je z jara naočkujete hlívou ústřičnou – ta se postará, aby se rychleji rozložili a na podzim si na ní pochutnáte.

 


You must be logged in to post a comment Login