Nezařazené

Práce z domova: Vyhněte se jejímu úskalí a zvyšte svou produktivitu

Od   | 

Skutečně nemusíte utrácet mnoho peněz, abyste dosáhli znatelného zlepšení pohodlí a produktivity v domácí kanceláři. Provedením několika jednoduchých úprav stávajícího prostoru je můžete výrazně zlepšit. Většinu těchto změn můžete provést okamžitě a některé jsou dokonce bez větších nákladů. Zpříjemněte si svůj home office a využijte svou pracovní dobu produktivně. 

Využijte pracovní dobu efektivně. Zdroj: Pexels

Práce z domova má samozřejmě řadu výhod: zkrácení doby cestování do práce, úspora financí za dopravu a jídlo, navíc nesporné pohodlí při práci. Určitě vám to pomůže dosáhnout uspokojivé rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Často vás ale něco rozptyluje. Pes chce ven. Prádlo je potřeba pověsit. Zpravidla děti úplně nechápou koncept, že práce z domova vyžaduje určitý čas a soustředění. Proto dejte své domácí kanceláři řád.

Trendy jsou industriální svítidla. Víme, kam pro ně!

Nepodceňte sílu ergonomické židle

Nesprávný výběr židle v domácí kanceláři může vést k vícero nepříjemnostem než jen k nepohodlí. Mnoho pracujících z domova trpí častými bolestmi zad a šíje. Bolest zad může být nepříjemná a práci na dálku si rozhodně užijete méně, pokud každých 5 minut hledáte správnou polohu usazení na židli. Navíc to může vážně snížit vaši produktivitu. Považujte tedy dobrou kancelářskou židli spíše za investici do sebe a svého zdraví než za obyčejný nákup. Jestliže pracujete v zaměstnaneckém poměru, zjistěte si, zda váš zaměstnavatel náhodou nepřispívá na tento typ nákupu.

Zvažte materiál sedadla a opěrky. Zatímco kožená či koženková látka může vypadat pohodlně a elegantně, v létě se stane spíše noční můrou pro každodenní sezení. Naproti tomu síťovina je mnohem prodyšnější. Kromě toho hledejte nastavitelné prvky, jako jsou područky, výška sedadla a sklon.

Síťovina se snadno přizpůsobí tvaru vašich zad. Zdroj: Pexels

Intenzita a teplota osvětlení hraje zásadní roli

Osvětlení je dalším prvkem, který je na vrcholu seznamu „nezbytných položek“ v domácí kanceláři. Právě osvětlení je často jednou z nejvíce přehlížených věcí v rámci home office a obecně v domácnosti. Ale je to skutečně něco, co může změnit kvalitu vašeho života, a to pracovního i soukromého. Osvětlení kolem nás může mít zásadní vliv na kvalitu našeho života, produktivitu a celkovou pracovní spokojenost. Nejlepší volbou je vsadit na chytrou kombinaci přirozeného a umělého osvětlení. Ovšem bez ohledu na množství nabízeného umělého osvětlení se nic nevyrovná výhodám, které přináší přirozené osvětlení a náznak slunečního světla. I malé okno může změnit atmosféru domácí kanceláře a výrazně vám ulehčí dlouhé pracovní hodiny.

Pokud nemáte dobré sluneční světlo, nebo i když se v domácí kanceláři plahočíte deštivým a ponurným dnem, můžete si pomoci kvalitním osvětlením, které zlepší vaši produktivitu a především náladu. Skutečným pomocníkem se v těchto dnech může stát cirkadiánní osvětlení, které je navrženo tak, aby podporovalo přirozený cyklus spánku a bdění vašeho těla. Existuje mnoho způsobů, jak kreativně kouzlit s osvětlením. Využijte stropní, přisazené, vestavné nebo zavěšené svítidlo. U pracovního stolu nezapomeňte na stolní lampu. Pokud jste zastáncem barevného osvětlení, pak popusťte uzdu kreativitě u LED světelných pásků.

Správný výběr osvětlení je důležitý. Lampa by vás neměla oslňovat a dělat odlesky na monitoru.
Zdroj: Pexels

Pořádek je základ

Nikomu se dobře nepracuje v nepořádku. Nepořádek rozptyluje a rozptýlení vede k prokrastinaci. Svůj prostor můžete optimalizovat pořízením kartotéky nebo použitím pořadačů k ukládání důležitých dokumentů. Stojany na psací potřeby a zásobníky na papír jsou stejně skvělé při udržování pořádku i mimo váš pracovní prostor. Vertikální prostor můžete využít také umístěním závěsné nástěnky, policového systému nebo magnetického seznamu, který vám pomůže organizovat úkoly a odstranit nepořádek.

Organizace domácí kanceláře není jen fyzická aktivita. Ujistěte se, že váš virtuální prostor je také uklizený. Uspořádejte všechny online soubory a dokumenty do složek. Používání online úložného prostoru vám může pomoci maximalizovat produktivitu tím, že nebudete ztrácet čas prohledáváním a stahování, abyste našli jeden konkrétní soubor. Pamatujte ale, že jakmile je váš prostor uklizen, musíte tento stav udržovat. Strávit jen 5 minut každý den úklidem je vše, co potřebujete. A v prevenci není žádné tajemství. Jen si na stůl nepokládejte nic, co není nutné. Musíte být nemilosrdní, abyste se vyhnuli nepořádku, vše závisí na síle vůle a zvyku.

V pracovně udržujte pořádek. Zdroj: Inarch IT

Drobnosti, na kterých záleží

Přidání nádechu zeleně do vašeho prostoru je další způsob, jak učinit kancelář vizuálně zajímavou. Kromě toho, že pokoj lépe vypadá a květiny ho rozjasňují, studie také naznačují, že pokojové rostliny mohou mít řadu výhod, jak pro zdraví, tak pro psychiku. Vyloučení dojíždění do práce může mít ve skutečnosti na vaše tělo negativní dopady, zvláště pokud dojíždění zahrnovalo určité množství chůze nebo jízdy na kole. Vstaňte, hýbejte se a rozpohybujte své srdce. Nepotřebujete luxusní domácí posilovnu. Pořiďte si podložku na jógu a sledujte online lekce cvičení, která vyžadují pouze vaši tělesnou váhu. Přinuťte se chodit na procházky, i když se vám nechce. Protáhnout se a rozproudit myšlenky v průběhu dne je důležitější, než se zdá.

Spousta pokojových rostlin dokáže i vyčistit vzduch. Zdroj: Unsplash

Fotogalerie:

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Delso, Home Style

 


You must be logged in to post a comment Login