Inspirace

Pořádná porce z Norska. Hytte bydlení je vyhledávané a mnohými milované

Od   | 

Velkým trendem na severu se stalo „hytte“ bydlení, které dnes vlastní více než čtvrtina Norů. Jedná se o kouzelnou dřevěnou boudu, která se hojně využívá pro lyžařské pobyty v horách, víkendová chalupa, ale také jako regulérní bydlení. V posledních letech se tato norská tradice velmi rozšířila a v hytte stylu dnes svoji chalupu staví stále více a více lidí. 

I když většina z nás nemá prostor, ani žádnou jinou možnost k výstavbě tohoto stylu bydlení či chalupy, nezoufejte. V hytte styl lze proměnit i klasický interiér v centru města, který bude maximálně originální, vkusný a přitom velmi útulný. 

Hytte styl spočívá v jednoduchosti.

Vyvarujte se umělým materiálům a raději zvolte přírodní

V hytte stylu převažuje především kouzlo dřevěného materiálu, které hraje v interiéru velkou roli. Zakomponováním dřeva ve vašem domově vnesete do interiéru útulnost a originálnost. Ať už vsadíte na dřevěné podlahy, stěny, nábytek, či  pouze doplňky, vždy je důležité volit kvalitní provedení i zpracování dřeva. 

Kromě dřeva se ale v hytte bydlení objevuje i sklo nebo přírodní kámen. Prosklené hytte boudy jsou sice kouzelné, ale podobného efektu lze v bytě docílit i pomocí zrcadel, vitrín, či doplňků. Při výběru textilu a dekorace vsaďte taktéž na přírodní materiál a sáhněte například po kůži, vlně nebo bavlně. 

Dřevo je pro severský styl absolutní dominantou.

Světlé barvy převažují, ale nebojte se ani kontrastu

Základem hytte stylu jsou světlé odstíny, díky kterým bude bydlení prosvětlené a vzdušné. Severské interiéry se proto často nesou v plně bílé barvě, kterou lze aplikovat jak na stěny, tak i na nábytek či doplňky. Pokud se bojíte, že bílá barva bude působit příliš sterilně a neútulně, sáhněte místo ledových, namodralých tónů po bílé barvě s teplejším nádechem. Čistě bílou barvu pak kombinujte s krémovými odstíny, dále s odstíny hnědé barvy, šedé či jemnými pastelovými barvami. 

Bílou barvu doplňte pastelovými tóny.

Neznamená to však, že váš interiér musí zářit pouze bělobou. V hytte stylu se často objevují i výrazné kontrasty. Do světlého interiéru zvolte jednu dominantní a kontrastní židli, či jiný doplněk například v černé nebo tmavě hnědé barvě. 

Jedna tmavá židle pro požadovaný kontrast zcela postačí.

Doplňky a osvětlení v severském stylu okouzlí

Severský styl se vyznačuje především střídmostí a i v hytte stylu se utvrdíte v tom, že méně někdy znamená více. Chybu neuděláte, pořídíte-li pletené a vlněné plédy do obývacího pokoje, ale i do ložnice. Každá místnost dostane šmrnc, pokud ji vyšperkujete kožešinovou podložkou, díky které bude působit mnohem útulněji. Pořiďte si dřevěné dekorace v podobě odkládacích stolků, nebo stoliček. Skvěle do interiéru zapadne i kovové, nebo skleněné vázy a rámečky na fotografie. U tohoto stylu si však odpusťte závěsy a záclony, které by zbytečně ubraly na denním světle, což by si asi nikdo nepřál. 

Rozhodně nešetřete ani na osvětlení, které rozzáří domov i během dlouhých zimních večerů. Závěsná svítidla, stojací lampy i lampičky na noční stolek volte z dřevěného, nebo papírového materiálu. Chybu ale neuděláte ani, pokud sáhnete po skleněném provedení. I zde pamatujte, že v jednoduchosti je krása. 

Jemná dekorace a jednoduchost vyhrává.

 Fotogalerie:

Zdroj: WestwingNow

Čím podpořit vzhled interiéru?


You must be logged in to post a comment Login