Zahrada

Pomalu připravte zahradu k odpočinku

Od   | 

Říjen je čas, kdy ještě, pokud jste zahradu dobře plánovali, můžete mít záhonky samý květ; ale už je třeba myslet na nadcházející zimní období. Co byste měli podniknout už nyní, v druhé polovině října?

Co s trávníkem?

V říjnu ještě sekejte trávu, ale už v žádném případě nenastavujte příliš nízké sečení. Nikdy nevíte, kdy udeří první přízemní mrazíky a příliš nízko sečená tráva jim špatně čelí. Hlídejte si při sekání rtuť teploměru, měla by ukazovat nad 7°C; koncem října, je-li to ještě nutné, sečte naposledy. Na výšku cca 4-5 centimetrů, ne níže. Vyšší by příliš polehl sníh, nižší by promrzla. Nenechte tráník trpět pod nánosy mokrého listí, vše odstraňujte. Ocení to nejen zelený koberec vaší zahrady, ale i samotný strom – nedáte tolik šancí zárodkům nemocí.Po každém sečení trávník přihnojte hnojivy vhodnými na podzim a také dosijte holá místa travní směsí – to bylo bývalo lepší učinit na začátku října, ale lze to i v druhé polovině. Tráva možná už nevzejde, ale stane se tak hned zjara.

Shrabujte listí. Je-li nad 7 °C, můžete trávu ještě posekat. Zdroj: Pixabay

Sázejte stromy, budujte skalku

V říjnu sázejte stromy, koncem října už raději volte ty, které koupíte v nádobách, na prostokořenné už je zima. Říjen je také ideálním časem na založení nové skalky. Půdu důkladně zryjte, použijte kompost a zahradnický substrát, udělejte potřebné terénní úpravy, osaďte kameny. Na jaře už pak připravenou skalku jen osázíte.

Pro založení skalky je vhodný říjen. Na jaře ji už jen osázíte. Zdroj: Pixabay

Na záhonech, které už máte, před zimou důkladně odstraňte plevel, kolem trvalek rozprostřete kompost či mulč, odstraňte suché a shnilé části rostlin. Samotné přikrytí choulostivějších rostlin ještě není nutné, hlídejte ho ale před prvními mrazy. Celoročně osázené nádoby s rostlinami schopnými přezimovat, např. s bahenním ibiškem nebo vřesy, zapusťte do země. Na sázení cibulovin už je poměrně pozdě, ale bude-li říjen celkově teplejší, ještě je šance zkusit nějaké zasadit. 

Před zimou odstraňte z užitkových i okrasných záhonů plevel. Zdroj: Pixabay

Zryjte záhony

Záhony, kde jste pěstovali zeleninu, důkladně zryjte a  promíchejte s kompostem, aby byly připravené na jaro. Vypustťe sudy, nečekejte, že vás zaskočí ranní mrazy a sud bude zničen, vypusťte a ukliďte hadice, ošetřit je můžete glycerinem nebo podobným prostředkem. Lze vysít salát, mrkev, petržel nebo ředkvičky, pro brzkou sklizeň příští rok. Záhon je třeba chránit bílou netkanou textilií. Udělejte to až koncem října, aby semena nezačala klíčit.

Cibuloviny se sází v září, ale pokud jste to nestihli, i v teplejším říjnu je šance, že do mrazů zakoření. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login