Zahrada

Jak podpořit zrání rajčat a dalších plodin na zahradě

Od   | 

Letošní léto je o něco vlhčí a chladnější, než jsme byli zvyklí předchozí roky. Mezi sousedy se nesou povzdechy, že letos ta zelenina vůbec „nejde“. Zatímco vloni už byla sklizeň rajčat, paprik a další zeleniny v plném proudu, letos teprve první kousky „chytají barvu“. Leccos se však dá ještě „popostrčit“, aby přece jen i letošní úroda stála ještě za zmínku. 

Rajčata: Odstraňte listy, mírně omezte zálivku 

U rajčat je to poměrně snadné. Je třeba odstranit odspodu cca třetinu všech listů celé rostliny, zaštípnout vrcholy, odstranit veškeré květy, které při kvetení v srpnu už nevytvoří plody schopné dozrát. Samozřejmostí je vyštipování bočních výhonů, které bylo doposud prováděno. Pokud zjistíte, že vám některý „utekl“ a rajče už má vrcholy dva, již ten druhý nevylamujte, rána by byla příliš velká a vytvořila by možnou vstupní bránu pro infekci. Rozhodně však na vedlejším vrcholu odstraňte všechny květy a i některé listy, aby rostlinu příliš nevyčerpával. Zkuste také mírně omezit dosavadní zálivku (samozřejmě ne tak, aby vám rostliny uschly). Máte-li to štěstí a rostliny máte v mobilních pěstebních nádobách, a plody špatně zrají, přesuňte je na přímější slunce, pokud je to možné. Před prvními mrazy skliďte i nezralé plody, v lednici dojdou. 

Rajčata před prvními mrazy utrhněte i nezralá, dojdou, i když už chuť nebude tak plná. Zdroj: Pixabay

Papriky: Zaštípněte vršek, dbejte o teplotu 

Paprikám při výšce cca 30 cm zaštípněte vrcholový pupen. Pokud je pěstujete volně, letos jim je zima, třebaže v předchozích letech se jim mohlo dařit. Pokud i tak nějaké plody nasadily, jen se jim nechce zrát, pokuste se zbudovat provizorní foliový kryt. Ve skleníku dbejte o stálou teplotu a nezapomeňte zároveň dobře větrat. Pro další sezonu se ujistěte, že máte vhodnou odrůdu pro venkovní pěstování. Výborná je například oranžová odrůda „Hamík“. Tu můžete pěstovat třeba i v pěstebních pytlech. Když je naskládáte podél zdi, orientované na jižní nebo jihozápadní stranu, bude se jim dařit, protože zeď akumuluje teplo a zajistí stálejší teplotu. 

Papriky jsou choulostivé a náročné, zvláště při pěstováno venku. Zdroj: Pixabay

Cukety: chraňte je před přemokřením 

U cuket se většinou nemusíme o sklizeň obávat za jakýchkoliv podmínek. Letos ale bylo tak vlhko, že mohly začít zahnívat. Všechny takové části rostlin odstraňte, dbejte na dobrou drenáž. Plody podložte třeba netkanou textilií. Sklízejte je poměrně mladé, jsou chuťově mnohem lepší a podpoří se násada dalších plodů. Cukety budou neúnavně plodit až do prvních mrazíků. Před nimi všechny plody skliďte a nechte dojít. 

Cukety sklízejte drobnější, podpoříte další nasazování plodů. Zdroj: Pixabay

Dýně: Nechte je být 

U dýní neplatí to, co u cuket, chcete je určitě nechat řádně dorůst a vyzrát. Se sklizní můžete počkat až těsně před první mrazíky. Podložte je netkanou textilií nebo ještě lépe slámou, která lépe zvládne tlak jejich značné váhy. Dýně je zralá, když má plnou, sytou barvu, dutý zvuk při poklepání a dřevnatý stonek. Pokud do tohoto stavu ale nedošly a mrazíky už hrozí, nezoufejte, ještě není vše ztraceno. Skliďte je a nechte je uvnitř za oknem v pokojové teplotě, ideálně někde, kam svítí zvenku sluníčko. Po týdnu nebo dvou dojdou a můžete je uložit do chladu k dlouhodobému skladování. 

Dýně by při zrání neměly ležet na hlíně, ale např. na folii nebo slámě. Zdroj: Pixabay

Kam (ne)jen pro zahradní osvětlení

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login